Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va pup fetelor, suntem bine sanatosi, inca la brasov pana vineri cand ne intoarcem in belgia. Nu stiu unde au zburat aproape 5 saptamani...

Am admirat poze super cu pruncii postate pe picasa, o sa pun si eu poze de la botez.
Multam pt lista de carti, cea cu totul se intampla inainte de 6 ani o am si eu electonic. La fel am si capraru din care am ales ceea ce am considerat util. Acuma pt baiat citesc mult pe partea de inteligenta emotionala, inteles baietii, "probleme" din astea :)))

Noapte buna si sanatate tututor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena



Ghidul complet al ingrijirii copiluli 0-5 ani(Mena, de unde facusi rost de ea? Nu m-am apucat de cautat inca, dar poate ma trimiti tu la punct ochit, punct lovit )


Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele
Ce mai scriu eu pe blog




Era un soi de targ de carte tinut in Medicover Victoriei. De acolo am luat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Faza e ca nu au si astia de la targ, un program cunoscut de toata lumea. Apar si dispar. Eu am luat-o cand abia ramaesem gravida. Cand trec pe acolo si ii vad (si vad si cartea) te anunt Cellena .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Multumesc.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele
Ce mai scriu eu pe blog



Sa cresteti mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dragelor, desi de regula il pun pe Nicholas in scaunelul lui de masa atunci cand mancam si noi, pana acum a fost total neinteresat, s-a jucat multumit acolo si atat, hlizindu-se.Ei, astazi cand mancam, nu isi mai lua ochii de la noi si de la farfurii si rodea de zor la deget si balutzele curgeau garla.Zambesc, pentru ca doua zile la rand a refuzat cerealele si eu nu am facut nimic decat sa incerc si sa il las cand a refuzat,; azi am incercat iarasi, in timpul asta balicios:) de care va povestesc si a hapait fericit, aproape tot, apoi si-a lins si bibele, tot, 120ml, maximul atins ever de el, care de regula bea cam 90-100..
Singura diferenta e ca nu i le-am mai facut cu apa, cum zic ei, ci cu lapte.

Sunt multumita.acum e ora 20.10 si puiul doarme deja de 2 ore, neintors:), a tras pe dreapta imediat ce a papat.Fetelor, ce adevarata e asta cu "asculta-ti instinctul", NIcholas e din ce in ce mai bine pe zi ce trece, doarme linistit, nu il mai doare burtica deloc, azi cel putin nimic..Ce bine ca am oprit nemernicia de ranitidina!!

Menaaa, pozele de la botez -minunate, iar cea in care delfinasul e cu limbutza afara,e de nota 100, iti vine sa il rontai!un scump frumos!

Dana, felicitari pentru progrese! si eu am fost in Thassos si mi-a placut la nebunie, mai ales ca am vizitat toooot ce se putea, de-a lungul Insulei, locuri de vis! Linistit si intim, asa mi s-a parut si nu pot uita Thassos pentru senzatia aia inimaginabila pe care o ai cand esti in mijlocul apei si intr-o parte e mare si in alta munte... Frumooooos rau! iti urez de pe acum o vacanta splendida, e un loc minunat pentru copii! plaja cu nisip
Multa sanatate la Sebi!

Cellena, o carte care mi-a placut mult mult si pe care o recitesc este "The Baby Whisperer solves all your problems"(sleeping, feeding and behavior,beyond the Basics from Infancy through Toddlerhood) - by Tracy Hogg.

Acum citesc o carte adusa din Ro- "Alimentatia copilului de la nastere la 3 ani (are si peste 350 retete)"-scrisa de Ruth Yaron.Tipa asta mi se pare extraordinara, e mamica de gemeni (nascuti prematur) si e pro papa preparata de noi, in casa.E o carte scrisa frumos, decent,detaliat,cu trimiteri la explicatiile necesare acolo unde e cazul.Completa si de urmat.O citesc cu drag.

Si mai am un teanc maaare, dar nu rabdarea de a le insira,dar o sa le scriu.soon.

va pe toate, mamici si minunile voastre! sa aveti o saptamana senina si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ca bine zice Ina cu inteligenta emotionala. Am citit si eu Daniel Goldman, dar din perspectiva adultului muncitor care vrea o promovare Ar trebui s-o recitesc acum si din perspectiva mama-si-copilul.
Bubu, multam de carti. Domeniul nutritiei l-am atacat doar partial pana acum, dar trebuie neaparat sa-l aprofundez si eu (mai ales ca sa pot pune la indoiala tot ce-o sa-mi zica pediatra despre diversificare si alimentatie. Nu stiu daca v-am zis, dar eu sunt Toma Necredinciosul in materie de pediatrie. . Deja mi-am facut lista de contra-argumente impotriva cerealelor, desi nu mi-a zis nimeni nimic pana acum :))) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Cellena esti mare figura :) Auzi isi pregateste din timp argumentatia :)
Sper sa nu iau rosii, si daca iau oricum nu le pot manca ca alaptez, dar am inceput ieri cu legumele, la 5 luni si o zi. Morcov si cartof, nu a fost mare fan dar vreo 10 lingurite tot a luat.

Pt mame de baietei mai marisori( al meu a facut 3 ani) recomand cartea "Raising Cain", auorul nu il mai stiu, f buna in a intelege ce sa intampla in capusorul celor de sex opus de la frageda varsta si pana la maturitate.

Am pus catva poze de la botez ca sa ii vedeti pe teroristii astia 2 ai mei.
Va tuc si o zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Salutare doamnelor!
Noi ne-am intors de la dr,mucii nu mai trec si am zis poate imi da altceva de pus in aerosoli,nu doar ser.M-am inselat,mi-a dat acelasi tratament care i-l dau eu de 3zile:aerosoli de 3ori pe zi si panadol de 2ori pe zi.Nu are febra,mucii sunt incolori si nu e motiv de ingrijorare.O sa treaca,daca nu a zis ca ne mai vedem peste 2zile,daca e mai bine facem vaccin,daca nu schimbam tratamentul.
Diversificarea o incepem cu supa de legume,radacinoase in principal.Apoi facem piure la aburi.Si dupa vreo 2sapt ii dau si suc de fructe sau fructe pasate.Dar ma lasa sa aleg ce vreau eu dar mi-a zis sa incerc sa fie de sezon ca e mai natural asa.Dupa Pasti incepem,mai avem 1 luna sa ne documentam.
Si da,e gras cu acte in regula :8kg si 67cmFix ca un copil de 6luni,desi el are 4.Are 1kg peste medie,daca e mancacios
Mamide2 scuze dar am uitat sa iti zic ca ii trebuie adaptor aparatului,sotul mi-a schimbat stecherul ca e priceput.Am maruntit biscuitii pt cheesecake,altceva nu am facut la el.
Va pup sa pape si grasanul meu ca au trecut cateva ore de cand nu a mai papat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Hello!

Intru sa va citesc dar nu apuc sa raspund...de fapt nu mai apuc sa fac mare lucru cu zbanghiul asta al meu :-)
Onutz, multumesc pt. parola. Tare ma bucur ca-i place lui Luci in mei tai, sunt mai determinata sa luam si noi.
Cellena, eu am luat Ghidul complet al ingrijirii.... cand eram insarcinata, a aparut la un moment dat cu revista Super bebe sau Mami, nu mai tin minte.
Ina, sunt superbi copii tai, superbi! Iar tu, mami...jos palaria! Succes cu diversificarea si drum bun vineri!
Mena, am vazut si pozele cu delfinasul...e adorabil si frumos ...ce sa-ti mai zic?e baietelul tau perfect! Si tu arati intr-un mare fel...
Cand va vad pe toate cat de bine v-ati revenit dupa sarcina imi dau seama ca nu numai ca bb-ii nostri se dezvolta diferit, si fiecare are ritmul lui...dar uite ca si noi ne revenim diferit dupa nastere. Eu sunt super mare, nu ma mai incap hainele groase, a trebuit sa-mi iau blugi noi pt. acasa, caci cei de dianinte de sarcina nu ma mai cuprind. Aici am purtat fustite, rochite, pantaloni de trening...chestii largute, insa hainele mai grosute nici pomeneala! Ma apuca depresia cand ma vad, si zau daca mananc mult...Imi e foame dupa ce alaptez dar ma mai abtin, beau multa apa si ceai de chimen+anason+fenicul, fructe...dar uite ca se tin scai de mine kg astea...of of.
Dana, cred ca e super in Thassos. Nu am fost chiar acolo, dar in alte insule grecesti am fost si mi-a ramas o particica din suflet pe acolo...Sa iti traiasca grasunelul, ft bine a luat in greutate!
Bubu, ce ma bucur ca-i e mai bine lui Nicholas! papaciosul si sa dea Domnul sa nici nu se mai intoarca durerile.

Noi suntem bine, Victor e tot mai agitat, se chinuie cu mersul de-a busilea, dar mai mult se tareste. Sta in genunchi si se ridica pe maini, ar inainte dar mai mult se arunca pe burta Rade in hohote si e un haios si un frumos, si nu mai pot de dragul lui!

Va rog sa-mi spuneti si mie cam cum ii imbracati voi pt. mers afara dar si cat stau in casa.

Va .

Mergi la inceput