embolizare

embolizare | Autor: capsuna43

Link direct la acest mesaj

La 21 de ani, cu un fibrom mic de 3 cm plasat in partea dreapta am avut ghinionul sa fac o extrauterina in dreapta. Mi s-a spus ca daca fac o embolizare scap de operatie, nu risc sa pierd trompa si voi putea apoi sa raman iarasi insarcinata. Am urmat din pacate acest sfat al doctorilor fara sa mai cer si alte pareri si fara sa ma documentez. Acum stiu deja mult mai multe. Literatura de limba engleza e plina de cazuri nefericite in urma embolizarii. E adevarat ca nu am pierdut trompa. Dar embolizarea care a constat in obturarea completa a arterei uterine drepte, si nu numai, a condus atat la degradarea grava a endometrului pe jumatatea dreapta a uterului si la partiala compromitere a ovarului drept. Astfel, dupa stimularea ovariana am avut un numar bun de foliculi in stanga, dar in dreapta in loc de un minim de 10-12 foliculi, cat ar fi trebuit sa am, nu erau decat doi. Astfel nu am mai avut nici o sansa sa raman gravida in mod natural si a trebuit sa apelez la o fertilizare in vitro. Din fericire am ajuns la dna dr Ruxandra Dumitrescu si astazi ma bucur de o fetita minunata. Dar puteam sa am aceasta implinire si fara o fertilizare in vitro daca nu faceam prostia sa ma las convinsa sa ma embolizez!!