Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

leti, eu nu am gasit unde a zis ceva de novocalmin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, ba stii sa explici retete, ca mie mi-au iesit biscuitii tai cu banana . eu vreau reteta de clatite cu faina de malai, te rog.
deci pt bb e mai buna faina de malai decat malaiul? intreb ca eu sunt paralela cu astea
as vrea sa le dau si eu leguminoase, dar la eric as vrea sa evit oxalatii in cantittai mari asa ca inca studiez. de exm desi cumparasem spanac, cand am citit cat oxalati are, i-am dat doar lui marc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am uitat sa va zic de noi. Credca v-am plictisit cu placa asta, dar eu dupa fiecare vaccin ma simt ca intr-un film prost. De duminica trecuta, pe langa bube, umflatura de la picior, febra 38 continuu, mai nou, DIN NOU!, nu mai vrea sa manance (cu ffff greu il conving la 30 ml solide si 400 lapte pe zi) si vomita. Cam de sambata au inceput astea, cam la sase zile dupa vaccin. In fiecare zi vomita, fara legatura cu masa, destul de consistent si foarte acid. M nu a vomitat niciodata, doar mai regurgita in primele luni. Vomita urat, cu mucus, se ineaca, se sperie, tot tacamul. In dimineaa asta, de ex, s-a trezit lla 6 si a mancat 150 ml lapte. M-am bucurat ca si-o fi revenit, a adormit la loc, iar peste vreo ora jumate m-am trezit deun zgomot ciudat, ca un galgait. Bebe era cu fata in sus si vomita lapte, avea gura plina si ochii bulbucati, era speriat rau. Tot patul era ud, el ave alapte si pe picioare, cred ca a vomitat tot ce a mancat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Iuli, imi pare rau ca iar ati luat-o de la capat cu lipsa apetitului.
Imi spui te rog cum pregatesti lintea si nautul pt bebe? Sau cu ce le combini?
Si noi avem o perioada nasoala, sper ca de la dinti. Nu ia mai mult de 2 inghitituri din nici un solid, orice i-as da. Si cand zic doua inghitituri, ma refer literalmente, deci nici nu mai am ce sa masor in grame. "Ratia" de lapte o bea pe toata, dar cu mari chinuri si rugaminti.
Ana, imi pare rau de alergie. Sa ne ti la curent daca poti.
Balanta, de novocalmin zice in alt articol despre febra daca nu ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

balanta,in alta postare pe blogul ei legat de febra si o parere mai concisa la sfaturile pe care le-a dat unei mamici.
Paracetamol era cel mai ok,apoi ibuprofen,nu novocalmin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Vai Iuli,imi pare asa rau de Mihaita.Tu ai avut cu el probleme cu deshidratarea,sper sa nu mai fie nimic rau acum si sa-si revina.
Cat zisese pediatra ta ca e nevoie sa bea pe zi k sa nu se deshidrateze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

IIuli, imi pare rau sa aud asta. V a vomitat o singura data, cu jet, cand i-am dat o lingurita de suc de mere. Imi imaginez ce rau tre sa fie sa vomite la orizontala.

Nu stiu care analiza i-au facut-o, cred ca pe cea simpla, Ig E lapte de vaca. Dar a avut si manifestari: ultimele dati cand i-am dat iaurt sau branza (facuta din lapte uht cu calciu lactic), s-a inrosit in jurul gurii. Apoi, cand am zis sa ii dau cateva lingurite de cereale cu lapte praf (nu primise lp niciodata pana atunci), pe langa roseata din jurul gurii, a inceput sa se frece ff tare la ochi si sa ii curga nasul. I-a trecut intr-o ora. Dupa experienta asta, eu nu vreau sa ii mai dau decat lapte matern (+ solide "safe"), dar lapte praf (cu proteine extensiv hidrolizate) trebuie sa iau in considerare din 2 motive: pt fier, vitamine, eventual reglarea tranzitului si pt cand voi reveni la serviciu.

Acum ii iese al 2-lea dinte de sus, il doare. Ieri a iesit primul de sus. Total: 3 dintisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

of, iuli, imi pare tare rau pt cosmarul prin care treci. dar daca vomita asa rau, nu ar fi bine oare sa mergi la spital sa ii puna ceva perfuzie de hidratare cu niste vitamine? stiu, e groaznica ideea de spital, dar sa nu se deshidrateze daca vomita in ritmul asta.

legat de novocalmin, ce sa mai zic? pai mai bine sa faca bebe niste convulsii febrile in caz de febra mare decat sa punem 1/2 de novocalmin, nu? ah, dar ce prostie zic si eu! cum sa punem 1/2, ca nu se stie in care jumate este substanta activa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Balanta,cred ca poti sa-i pui si un supozitor intreg,dar unul/zi,nu mai multe.
Oricum,sa ne fereasca D-zeu de situatiile astea.
Iuli,ne gandim la voi.sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Buna ziua si de la noi,
Drusu, multumim, sa-ti traiasca si tie nepoteii (sper ca mi-am adus bine aminte)
superbe rochiile de mireasa de pe site-urile postate de Ioana, de-r fi sa ma marit din nou n-as sti ce sa aleg
Muraturica, multumim de cafea, eu am cumparat pastai si mazare congelate si i-am dat fetitei. I-au placut foarte bine, pastaile i le-am dat cu cartof, o feliuta de usturoi fiert si putin ulei de masline, iar mazarea cu carnita de pui, morcov si o foita de ceapa tot fiarta + putin ulei de masline
trimit si revin


Mergi la inceput