Montare policarbonat pe gard!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu as pune acum pe gardul existent niste rogojini din stuf si as planta gard viu, dar nu gard catarator ci din ala tip boschet ca in parc. Ai mei au la tara pe hotar zmeura si coacaze, dar alea au nevoie de intretinere si nu stiu cat timp vreti/puteti voi dedica ingrijirii gardului, asta doar voi puteti estima.

Rogojini ca astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, despre rogojini voiam sa spun si eu. Sunt diverse, sunt frumoase.
inbox, e drept ca nu stiu curtea ta, insa garduri obturate inseamna (uneori, ca de asta zic ca nu stiu situatia ta) si o circulatie proasta a aerului in curte.
Retine te rog doar faptul ca poti face ce vrei pe partea ta de gard, atata vreme cat nu necesita autorizatie de constructie. Sigur ca e bine sa te ai cu vecinul in relatii bune, asa e normal. Dar daca nu se poate, pui ce vrei pe partea ta de gard. De orice culoare, orice material.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am dublat gardul cu tuia..nu suport policarbonatiul ala sa ma tai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc petru raspunsuri.

Rufus, am retinut, partea mea, fac ce vreau eu cu ea!

Totusi, deocamdata decizia tinde spre, a face in paralel cu gardul lui, un fel de paravan din lemn, pe care ulterior sa creasca vita de vie, sau alte plante cataratoare, iar pana cresc ele sa punem ceva artificial, ca eu nu stau sa astept ani de zile pana creste ceva acolo!

Este mai scumpa solutia, dar estetica si nici nu ne atingem de gardul vecinului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Inbox, ieri cand treceam pe langa garaj chiar m-am gandit la tine . Noi avem acolo un umbrar pe care mama a sprijin un boschetel de glicina (wisteria). In 2 ani a acaparat vanjos tot spalierul (4 m latime si vreo 3.5 pe verticala), ar fi imposibil acum sa mai extragi suportul si s-a ramificat des, s-a incovrigat, e o feerie cand infloreste, dar si cand e doar cu frunze. Iarna arata ca o retea deasa de lemn.

Asta e wisteria. N-am poze cu a noastra dar la fel infloreste.

LE: si uite ce-am mai gasit cautand plasa de umbrire pt solar, www.luckyagro.ro/upload/fck/Image/plase%20umbrire/gard%20plasa.jpg" target="_blank">plasa de gard. Si vad ca are si margine dubla, cu ocheti, deci se monteaza rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mie mi-a trinit vecina din dreapta policarbonat in gard, pe partea ei.
E destul de nasol.

Am iedera in curte, pe care ma tot chinui sa o intind, ca sa acopar policarbonatul.
E iedera d'aia "grasa" si creste destul de repede.
Daca pui din 50 in 50 cm cite un lastar in max 1-2 ani eu zic ca se intinde.
De asta e:
http://1.bp.blogspot.com/-8c4NpJdN9SA/TxwXCTS-nkI/AAAAAAAABFo/lE7XPlMZFTc/s1600/iedera.jpg
Iarna e tot verde.

Vecinul din partea stanga a pus intr-o parte rogojina.
Si arata mult mai frumos.
Iar in alta parte tuia ( tuia stiu ca e scumpa rau insa ).
Evident ca e o mare diferenta intre cele garduri/laterale.
Spre vecinul "verde" e mult mai frumos.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

catrinik, problema la noi este, ca noi vrem orice altceva, iar el accepta numai policarbonat... sau, sa ramane sa ne uitam unii la altii.

Eu as fi vrut sa ii dau panourile jos, sa si le vanda si sa punem lemn, dar cica lemnul trebuie intretinut si costa... despre alte alea cataratoare nici nu se pune problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Alte alea cataratoare nu se pune problema la tine sau la el?
La tine in curte poti sa pui ce vrei tu oricum.
Daca vrei neaparat iti poti face propriul gard, chiar si din lemn.

Ideea e ... ca nu depinzi de el 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

La el nu se pune problema, insa asta ar fi solutia, facut paralel un paravan pe care sa punem ce vrem noi, la asta ne-am oprit deocamdata.

Mergi la inceput