Albinute Mai-Iunie2009 "A venit primavara"

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Salutare dragelor....

Bine v-am regasit. Imi era dor de voi si din cand in cand ma gandeam la voi si la puiutii vostri

Razvan acum e bn, dar de cand am inceput gradi am fost mai mult bolnavi si prin spitale. I s-a declansat si un astm bronsic si suntem pe tratament de 6 luni (si continuam) Gradi am fregventat ff putin si din cauza asta refuza sa mearga la gradi. Suntem destul de bn proportionati 20kg si 110cm. Vorbeste mult si bn 9cu exceptia pronuntiei "R") si e pasionat de balene (spune ca se face cercetator marin)

Flobaby - o sa mai ai o fetita FELICITARI si sarcina usoara si la termen

Pe celelalte va pup ca ma grabesc sa ajung cu Razvan la medic. Va mai scriu pe seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

La multi ani Sara!
Prima albinuta a implinit 4 ani. Noi iti dorim sa cresti mare, sa fii iubita, sa iubesti si sa ii bucuri pe cei din jur.

Picky si noi am avut de furca cu alergii si intoleranta. Dr. homeopata ne-a recomandat metoda eliminarii sa dibuim daca alergia e alimentara. Trebuia sa scoatem din alimentatie tot in afara de orez, pui, curcan, morcov si cartof. Apoi am adaugat un aliment la 2 zile. De exemplu am adaugat ouale (2-3 intr-o zi) si am asteptat reactia, apoi am adaugat painea si tot asa. Bine noi nu am eliminat chiar tot ca e greu. Asa am aflat ca painea(glutenul), lactatele si albusul de ou cauzau reactii. Lactatele au dat reactia cea mai rapida. De cand le-am eliminat (mai mananca branza din cand in cand) nu mai avem probleme.
Din experienta unor prieteni stiu ca iarba poate cauza alergii. Baietelul lor se umplea de bube dupa ce se juca afara mai ales in lunile de primavara cand iarba are polen. Nu au ce sa ii faca, spera sa ii treaca cand creste.
Sper sa ii dati si voi de capat.

Laura, Eduard inca doarme dupamasa. La gradi au "quiet time" de la 1:00 la 2:30. Eduacatoarele mi-au zis ca Eduard adoarme aproape in fiecare zi dar nu doarme mai mult de 1 ora.
Acasa, in weekend doarme cate 2 ore (cu mici exceptii cand nu doarme deloc). Seara e in pat la 8:30 si pana la 9 adoarme. Dimneata ne trezim la 7.

Alina, imi pare rau ca Matei nu a fost acceptat in sistem. Sper ca psihoterapia va da roade. Nu ai putea incerca la o alta gradinita, poate la una particulara?

Clody cum mai sunteti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Cine stie sa puna pe prima pagina lista cu albinutele si zilele de nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Azi am fost la prima lectie de inot. A fost suuuperrr. Abia asteapta urmatoarea ora. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Sorilea, flacaul tau e zdravan. Dominic arata ca un tzantzar pe langa el la 106 cm si 15 kile

Oana, si acum suporta glutenul? Eu i-am sos glutenul de o jumatate de an, si abia acum a inceput sa puna pe el. El nu avea bubite, in schimb avea scaune foarte proaste, imprastiate si pluteau deasupra, balonare, crampe si crestea f greu in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Coraly, desi s-a nascut ff mic, a recuperat rapit si s-a mentinut la cote inalte :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Cred ca si Eduard va merge la inot vara asta. El de mult zice ca vrea.
Coraly, si Eduard tot pe acolo e cu inaltimea si greutatea. Eu i-am scos glutenul si lactatele o perioada mai lunga, cand i-am reintrodus glutenul nu a reactionat prea serios adica scaunele s-au mentinut normale. In schimb daca bea lapte de vaca sau mananca iaurt e jale. Branza e ok in cantitati mici.
El nu se mai plange de balonari si dureri de burtica si cum iti spuneam scaunul e normal asa ca ii dam gluten.
Cand citeam pe internet despre intoleranta la gluten si boala celiaca am citit multe povesti asemanatoare cu a lui Dominic. Dupa cateva luni de dieta fara gluten au inceput sa ia in greutate si sa se dezvolte normal.
Dominic e diagnosticat cu boala celiaca sau are doar intoleranta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata, las cafea

La multi ani Sara!!!, daca nu-i lista pe aici nu vedem..


Eu acum merg sa-mi trezesc fetele si sa le duc la gradi si dadaca, ca am ceva treaba acasa si imi e greu sa o fac cu ele, mai ales sa calc..

La gluten si lactate nu au alergie, Stefi fiind bautoare de lapte de la 10 luni, bea in paralel cu alaptatul, iar Anna mai tarziu ca ea era fan tatzi.. La noi acele pete au aparut odata cu schimbatul locuintei, de aceea banui ca are legatura cu ceva ce a fost/este aici... am auzit de pe la vecini ca au fost ceva probleme cu mucegaiul la un perete...sau poate la gradi au schimbat sapunul cu care se spalau..

Oana nu vb de homeopata, ca eu am fost patita cu fetele.. eram sa le nenorocesc cu tratamentele homeopatice..asa ca zic pas la ele.. Am auzit si eu de alergiile la iarba si cam asa este nu ai ce sa faci, doar sa-l dai cu o crema ptr alergie si ii va trece.

Sorina am vazut pozele pe fb cu Razvan la inot, asa de dulce si speriat era ..dragul de el!

Cum se inteleg copii vostri la gradi cu ceilalti copii? La noi realtia nu prea e ok, sunt f rautaciosi copii, Stefi e f trista si mereu vine si-mi spune ca cineva ba a batut-o, ba a jignit-o... iar ea nu riposteaza ptr ca mi-a zis ca ea e printesa si printesele nu lovesc!

Merg sa le trezesc, o zi buna la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Neata...

La multi ani S A R A , sa cresti mare sanatoasa si norocoasa

Picky, a fost speriat la inceput, dar pe parcurs s-a relaxat. Acum cand s-a trezit m-a intrebat cand mai merge...deci i-a placut :)
Razvan e destul de posesiv, da jucarii doar la schimb, dar la gradi nu-i asa. Poate si din cauza doamnei pe care n-o prea place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

La multi ani, Sara!

Oana, eu nu l-am diagnosticat clasic. Adica la un moment dat, vazand ca nu creste deloc bine si are scaunele asa, am inceput sa caut informatii despre aspectul scaunului si cauze posibile. Eu suspectam pana atunci o intoleranta la lactate, ca si fratele lui a avut. Dar am avut surpriza sa citesc ca scaunele plutitoare puteau fi un semn al intolerantei la gluten si ca la cei cu intoleranta la gluten se asociaza si o intoleranta la lactate. Atunci m-am hotarat sa scot glutenul. Nu i-am facut analiza de sange pentru ca stiu ca nu e relevanta. Adica urmareste anumiti anticorpi doar si poate iesi fals negativa. Respectiv, omul poate sa aiba un anumit grad de sensibilitate la gluten fara ca asta sa se vada la analize. Pt confirmare se face biopsie din colon si nu am vrut sa supun copilul la asta. Plus ca exista grade de sensibilitate, adica boala celiaca e una, dar apoi mai sunt intoleranta, "sensitivity" de anumite nivele, sau la unii nu se manifesta digestiv ci cutanat de exemplu. Oricum, dupa vreo 1-2 saptamani de regim scaunele s-au legat, sunt perfect normale, si nu plutesc. Deci... ma tem ca am avut dreptate. Plus de asta, acum poate manca lactate fara nicio problema.

Picky, nici Dominic nu e foarte incantat de gradi, desi educatoarea e foarte ok. Dar il mai deranjeaza unii baieti care il lovesc sau imping Si el e destul de blegut acolo, in schimb acasa asa il cafteste pe frate-so de n-ai treaba:)

Mergi la inceput