Albinute Mai-Iunie2009 "A venit primavara"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Picky, si cum se manifesta alergia? Si Sergiu are de vreo 2 saptamani niste zgrabunte mici mici pe genunchi si pe lateralul obrajilor, ma tot gandesc ce poate fi.

Oana, si Dominic e pasionat de litere si cifre, de litere mai ales. Are litere magnetice cu care scrie cuvinte si a inceput sa le scrie si cu mana pe caiet. Unele le face si el intoarse, e foarte distractiv. De ex 9 sau 6 la el stau culcate. La litere le nimereste mai bine.

Alynta, bine ai revenit! Cum e cu 3?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Oana si eu sper.. sanse mai mari vor fi in ro, ca acolo se fac teste, aici ..pauza!

Coraly nu, e diferit la noi, i-au aparut la inceput la inchieturi la maini si picioare, apoi pe maini de la cot spre palma si pe degete.. o avem de 2 luni si am fost de 4 ori la medic, pediatru si dermatolog... si nu am primit un raspuns clar..doar ca poate-i infectie virala...si teste nu fac... poate fi alergie de la orice...Tu nu ai fost la medic cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Picky, nu am fost pentru ca le are de vreo 10 zile doar. Asa ca ma gandeam ca or fi ceva viral si poate trec. Am zis ca mai astept un pic. Nu il mananca deloc si-s foarte mici, unele de culoarea pielii, altele mai rosii un pic.
Nu ai incercat sa cauti pe net info despre posibile cauze? Bagi denumirea in engleza si vezi peste ce dai. Iti mai vin idei daca citesti ce scriu altii patziti.
Ale voastre cum sunt? Eu cand eram mica aveam tot felul de eruptii in jurul coatelor si genunchilor din cauza unor infectii cu streptococ sau stafilococ in gat. Nu aveam alte simptome, deci eram doar purtator. Dar la un moment dat se inmulteau asa de mult incat imi ieseau bubite ca o urticarie si care mancau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

Hallo fetele!

O intrebare: copiii vostri mai dorm de dupamasa? sebastian doarme in fiecare zi la gradi cam 1 ora..in weekend acasa nu vrea deloc..sta si 1 ora in pat si se uita pe pereti, asa ca m-am hotarit sa nu il mai chinui..in weekend se trezeste in jur de ora 8:30 si m-am gindit ca pur si simplu nu e destul de obosit la ora 12...dar cind merge la gradi il trezesc la 6:00 asa ca le-am zis la educatoare sa il puna dupamasa la nani...de vreo citeva saptimini seara nu e obosit, abia pe la 21:00 im adoarme (pina nu demult adoarmea si la 19:30)si dimineata trag de el saracul si cite 20 de min pt ca nu vrea sa se trezeasca..asa ca m-am gindit sa ii scot somnul de dupamasa...atunci imi adoarme seara mai devreme si dimineata numai e asa obosit...voi ce parere aveti? sper ca am fost destul de cooerenta :)

picky in austria se fac teste de alergie abia de la 4 ani..cica pina la 4 ani nu e concludent..sebastian se urtica iarna cind intra de la frig la cald ..cind e diferenta prea mare de temperatura ii ies niste bube MARI si rosi pe fata, la genunchi si coate care dupa vreo 2-3 ore dispar complet ..dermatologul a zis ca nu avem ce face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Laura, Dominic nu mai doarme de amiaz de cateva luni:(
Era oricum un chin pentru mine sa-l adorm, nu vroia sa se culce. Asa e obosit uneori, mai ales cand se scoala inainte de 7 dimineata. Seara il culc in jur de ora 20. Uneori reusesc la 20, alteori pe la 20,30. De regula dormea 11 h noaptea, ceea ce era cat de cat suficient pentru varsta lui. De vreo 2 saptamani insa se trezeste foarte devreme, asa ca nu prea reuseste sa-si mai faca orele pt ca la 6,48 dimineata se trezeste ca un ceas :) Asa ca incerc sa il culc mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

coraly merci pt raspuns..deci totusi fara somnul de dupamasa se culca in jur de ora 20:00 si dimineata nu ai probleme..suna superb! eu trag dimineata de al meu de numa...il imbrac in timp ce mai doarme si seara nu vrea la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna!
Ai mei dorm toti la amiaza. Cand nu o fac sunt "bazaiti"!
Cu 3 e frumos si greu! Sunt fericita cu ei, dar deseori oftez. :)
Maria merge la cresa. E isteata. Il imita pe cel mare in toate si deseori se bat!
Matei a fost la gradi si l-am retras dupa ceva lupta cu sistemul- in cele din urma ne-am declarat invinsi. Are 4 ani in mai si vb putin sau deloc. De mai bine de jumatate de an facem psihoterapie. Se pare ca odata cu venirea Mariei a facut un blocaj psiho-emotional, mai simplu- s-a inchis in el, a inceput sa aiba miscari stereotipe-fluturat din maini, gangureli, mugete in loc sas mai folosesca cuvintele. A culminat cu mersul la cresa cand s-a simtit abandonat de mama. A fost greu pana sa-i gasim "buba". La gradi a fost dat deoparte.
David e in grupa mare si din toamna merge la clasa pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

La serviciu am revenit in septembrie. Nu am fost primita cu bratele deschise, dar nu m-am dat batuta. Mi-am dat ultimile 2 referate, acum lucrez la partea practica si cu Dumnezeu inainte. In noem anul viitor trebuie sa-mi sustin teza de doctorat!
Mati sta cu bunica si mai nou e in deplasare- asta ne doare cel mai rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Alynta, imi pare rau sa aud despre problemele cu Matei. Nu se vad imbunatatiri dupa psihoterapie? Ce v-a sfatuit sa faceti in continuare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Laura asa e si aici in sitemul medical, insa varsta e de la 5 ani... sau daca se poate mult mai tarziu... de fapt is satula de medicii "buni" de pe aici... mai merge Sebastian la inot?

Alina cu Dumnezeu inainte si Matei o sa-si revina, ai sa vezi!

Coraly, is ca niste pete rosii, uneori par uscate insa in baie li se accentueaza culaorea.. e o alergie dar nu i-am gasit sursa... au avut vacanta si nu a fost la gradi si vad ca e mai bine... i-am schimbat sapunul de baie, am luat unul cat mai bio, insa inca se vede ca le are, si nu-s impacata pana nu-i dispar.. sper ca in ro sa-i fac teste sa vedem ce zic si alea...

Laura da si nu.. uneori dorm, alteori nu...la gradi aici copii nu dorm, si programul e de la 8:30 pana la 15:30(dar sunt copii care stau pana la 18).. nu au locuri de dormit, iar daca vreun copil cade la datorie, i se pune o saltea in sala de mese sau in clasa pe perne si acolo doarme...de aceea prefer sa merg sa o iau la pranz, sau la ora 13 dupa ce-si manca pranzul (sandvisurile) la gradi, ca eu munceam si nu puteam ajunge la 12.. apoi acasa le dau laptele si le culc...mai sunt cazuri cand nu doarme dar pe la 16-17 sunt super obosite si maraite, plangacioase, nu le mai intri in voie cu nimic.. asa ca pe la 18-19 sunt in pat la culcare...insa cand dorm la pranz, ora de culcare e de 21-21:30...ptr ca la pranz dorm cam 2-2 ore jumate.

Mergi la inceput