Carti de autoeducare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

BellaDonna, tu macar ai putut sa o citesti. Daca cineva te-ar intreba despre ce este cartea, ce fel de povesti de viata contine, ai putea sa raspunzi macar schematic, ai putea da un nume de femeie din cartea aia?

Uite, eu nu pot, pentru ca nu am retinut nimic din paginile citite.

Cred ca m-am babit, mi s-au uzat neuronii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In acest moment, ce imi produce frustrare este faptul ca nu am mai mult de lucru. Asta ma gandeam in ultimele zile, cum as putea sa ma impun in fatza altor candidati, sa ma asigur ca ma aleg pe mine, nu pe altii, pentru un proiect sau altul. Nu e vorba de CV, am un CV bine facut. Insa mi-ar placea sa stiu ce este in mintea unui strain - intentionat spun asta - atunci cand selecteaza o persoana pentru un anumit proiect.

Domeniul: traduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Selne
nu am retinut nimic si nu pot da nici un nume de femeie,
nu stiu ce sfat sa dau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

Selne
nu am retinut nimic si nu pot da nici un nume de femeie,
nu stiu ce sfat sa dau ...

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Ooo, m-am eliberat de-un stres, atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana27 spune:

Considerati-va norocoase ca nu ati inteles nimic din carte. Asta nu pentru ca ar fi foarte dificila ci pentru ca nu v-ati regasit in nici un personaj. Imi inchipui ca pentru cineva care nu sufera de acest "iubit prea mult" e greu de inteles ce se intampla acolo. Eu m- am regasit in acea carte si mi- am dat seama ca toata suferinta mea in casnicie are o cauza. Nu cred ca m- am vindecat numai citind cartea de doua ori dar am inteles ce se intampla cu mine si sper sa fii pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Legat de aceeasi carte si eu am inceput-o cred ca de vreo 3 ori. Am gasit-o recomandata de n ori pe diferite situri.

Asa cateva pagini mergea de fiecare data, cu titlul de curiozitate. Apoi mi se parea bizara, ca nu intelegeam de ce acele femei ar fi acceptat asa ceva si imi venea sa le scutur zicand "De ce? Nu ati vazut, nu ati observat...?"
Jacques Salome - Mami, Tati, Ma Auziti e cartea pe care o citesc acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Selene, cred ca titlu nu e prea sugestiv. A trebuit sa citesc subiectul sa imi fac o idee.
Tu nu ai incredere in tine? Sa stii sa te impui. ?.asa din vorbe?
Vad ca multe dintre mesaje au facut clar o delimitare personal versus profesional.
Personal am inceput sa conturez mai bine concepul de incredere in sine cand educatoarea copilului la gradinita mi-a atras atentia ca ii lipseste..si avea 3 ani.
Am citit multe carti, una care mi.a ramas in minte si despre car am mai scris aici pe dc ar fi"cum sa pui nu in viata de zi cu zi" Marie haddou a scris.o parca. Oricum orice carte are ceva bun. Poate revin cu o lista, cand ajung acasa.
La mine lipsa asta a increderii in mine a fost, si cred ca inca nu.s la nivelul optim la nivel profesional. Cauza a fost limba, pe care nu o stapanesc ca un nativ.
In plus io vin dintr.o societate in care nu poti sa te uiti in okii sefului sau colegului si sta iiraspunzi la o intrebare: nu stiu raspunsul, dar ma interesez si o sa va raspund. Mi.a luat ceva timp sa nu intru singura in mocirla si sa zic nu.
Ach so, trebuie intotdeauna sa iti vezi propriile interese, si sa sa intrebi orice dilema care o ai la momentul respectiv, si sa ramai diplomat.
Atata timp cat tu stii ca ai respectat cele 10 porunci nu tre sa pleci capul, egal care e raspunsul celorlalti.

Revenind la carti, stiu ca am citit un articol prin care descria originea cartilor astea de succes. O sa revin cu o adresa cand intru dupa un computer:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Personal, sunt cam sceptica in privinta acestor carti, mai degraba o discutie fata in fata cu cineva (psiholog) mi s-ar parea mai utila.

Blackgirl, ma sperie ce ai scris tu acolo... Poate nu ar fi rau sa stati de vorba, cand e el calm. Desi...unii pur si simplu nu suporta ca femeile sa castige mai mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

cred ca se pot citi mii de carti daca cea ce citesti nu reusesti sa aplici si in paractica atunci e degeaba.sunt milioane de oameni care citesc biblia(sau asa sunstin).cati dintre ei aplica cea ce citesc?pai cam asa e si cu autoeducare .de citit si eu citesc macar pt a invata ceva. asta inca nu inseamna ca tot ce citesc aplic in viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

Selene, uite niste bloquri cu niste articole care s-ar putea sa te ajute:
http://initiativafeminina.wordpress.com/
http://femeiadesucces.ro/blog/category/transformarea-incepe-cu-tine
http://frumusetefeminina.ro/cum-sa-ti-mentii-linistea-interioara-chiar-si-in-situatiile-dificile-ale-vietii/
http://www.aum.ro/carti/carti/eckhart-tolle---puterea-prezentului.html

Mergi la inceput