MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata

Am pus nautul la fiert pentru humus si acuma pregatesc falafel .... pentru a nu stiu cata oara
Puisorule de data asta o sa respect intocmai reteta de la tine ..... va spun ce a iesit mai incolo deocamdata copilul asteapta humusul
Nautul l-am pus in apa ieri la ora 16 ..... se da pielita jos de pe el singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Dana, eu va citesc zilnic. Acum 2 luni ajunsesem la 62.9kg si nu ma mai suportam, asa ca m-am apucat de Monty. In prima luna am slabit 3kg, in a doua doar 1kg, de aia zic ca merge cam greu. Acum am 58.5kg si as mai vrea sa dau jos vreo 5kg, nu stiu cat voi reusi, mai ales ca pe 1 mai plec intr-o mini-vacanta ce va fi sigur ne-Monty. Voi continua insa dupa.
Trebuie sa incerc si eu reteta ta de limba cu sos de marar, eu o faceam doar cu sos de rosii si masline. De asemenea si reteta de pancakes...., vezi, de aia slabesc greu, ca ma mai abat de la strictetea ce ar trebui sa ma duca mai repede catre rezultatul dorit.
Smantana lichida de la Kaufland e K-Classic, cutiuta mica de 200g cu un capacel de plastic rotund, exista si varianta normala si cea "free lactose"; lapte fara lactoza nu am vazut.
Caress, cred ca tu mananci foarte ordonat si strict, de aceea ai slabit asa repede, felicitari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

...mananc ordonat si strict cand nu fac omleta la 1 noapte si pancakes la 11!!!

Oricum dupa astea doua zile nu am luat un gram, dar nici nu am mai slabit, era si culmea, zau asa...Dar cred ca asta se intampla cand mananci prost si putin peste zi, o sa fiu mai atenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Laura te pup .... e ffff bine cum slabesti

Am pus poza cu falafel .... e bun, imi place .... e prima oara cand mi-a iesit, nu s-a sfarmat deloc .... multumesc puisorului pentru reteta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si noi am fost cumintei azi. Deja ne intram in mana.
MD-oua ochiuri cu salata de rosii
P-ciorbita de loboda, pastrav la cuptor si salata verde
C-clatitele din tarate ale lui Caress (au fost minunate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cum pranzul si cina le-am luat impreuna-ma rog, eu clatitele le-am considerat gustare, ca era ora 6,asta am mancat si eu azi, iar la mic dejun nelipsitul iaurt cu tarate de ovaz.Doar ca eu am mai avut o ,,gustare'', un polonic de supa de ciuperci, si am mancat si seara, la 21.30, prima cina glucidica din aceste 3 saptamani(zilele astea clar cred ca m-a ajuns ori pofta ori lipsa de carbohidrati.Am facut paste integrale(extrem de putine paste, cred ca nu erau 50 g de persoana, cu sos de rosii,fenicul, ceapa si ardei, cu usturoi ,patrunjel si ardei iute.Am facut si poze, o sa le incarc pe www.4share.Au fost delicioase si conforme!

Constat ca mi-a revenit pofta de gatit,de inventat retete,de experimentat ingrediente noi si, din pacate, placerea de a manca mereu altceva si lucruri foarte bune .Asta nu o vad neaparat ca pe ceva bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata si Paste Fericit pt cine il sarbatoreste acum

Miha, La multi ani cu intarziere pt Victor Imi pare rau ca nu ne-am intalnit dar am avut o zi grea, am ajuns la 5 acasa dar a trebuit sa stau cu Stefi care avea febra pt a opta zi consecutiv.

Liviu, poti sa iti faci tu singur acasa legumele chinezesti. Daca ai o razatoare care face betisoare. Eu rad de obicei morcov, varza, ceapa verde, ardei si eventual muguri de bambus sau germeni de soia. Le calesc rapid in wok cu sos de soia si sos de stridii si e gata mancarea chinezeasca.

Dana, ma bucur ca in sfarsit a iesit falafelul. Arabul de la care cumpar eu condimente mi-a zis ca e bine, dupa ce pregatesti compozitia, sa o lasi jumate de ora la frigider, ca ies mai pufoase.

Meniu ieri:
MD: omleta, ridichi
P: ciorba de burta
C: ciuperci la cuptor umplute cu codite de ciuperci si cascaval

Azi vreau sa fac somon la cuptor cu garnitura de legume iar de cina, daca vin niste prieteni in vizita, fac minipizza. Sper sa mananc doar una

Pt saptamana viitoare vreau sa fac asta http://www.adihadean.ro/2011/08/curcan-cu-rosii-la-cuptor/ , orez cu scoici, spaghete integrale cu sos de rosii, http://www.e-retete.ro/retete/piept-de-pui-in-sos-de-lamaie-si-capere ( asta e bestial, musai sa incercati).

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata si Paste fericit tuturor fetelor care sarbatoresc astazi! Sa fiti cuminti si conforme -nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi de PASTE, cozonac face mama si nu ma vad incercand retete din astea complicate care sa fie conforme, asa ca voi spune pas.Macar pasca trebuie sa fac, sau sa ii dau ei reteta de aluat conform(cred ca ma alearga...).

Pana la Pastele ortodox, pastele mele de aseara:
Sosul:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo20_zps0fb498cc.jpg
Si pastele:
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo19_zps391b3e62.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Foarte bine arata! Eu mai am mult pana acolo!
Si pozele cu pastravul meu?

Azi:
cafea cu cofeina
MD: salata verde cu ton in suc propriu si branza telemea
P: ciorba de loboda, pulpe pui dezosate la cuptor, salata verde
C: nu m-am hotarat, dar parca m-au inspirat ciupercutele la cuptor umplute de mai sus, in caz ca as gasi la piata niste ciuperci mai mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si pastravul lui Carmen :

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo22_zps0dac2bce.jpg

Pastele mele sunt de faza 1, le puteti manca si voi, sa stii!Cu masura, evident,si nu la 9 seara ca mine, dar sunt permise 2 pranzuri sau cine glucidice pe saptamana.L micul dejun ati mancat si din minunea aia de paine de tarate pe care ai facut-o? A facut o paine de tarate, fara pic de faina, absolut bestiala! Prea buna, as zice...



Eu azi:

MD Cas afumat cu ardei capia rosu si o turtita de tarate
P Supa de rosii sau supa crema de ciuperci cu praz si jumatate din pastravul de ieri cu salata verde.
G 2 pancakes ramase de vineri
C Humus cu ardei copti

Mergi la inceput