MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Seara buna!

Greu cu timpul! Trebuie sa ma clonez, ca nu se mai poate!

Cu greutatea bat pasul pe loc, vad ca deja e un obicei la mine sa stau o buna perioada pe o anumita greutate, apoi ma deblochez, apoi iar...deci tot intre 60 si 60.5 ma distrez.

Azi mi-am sarbatorit picii in avans, ziua lor e pe 10 aprilie, insa maine pleaca la Valeni, am zis ca e pacat sa-i tin blocati intre betoane in vacanta, mai ales ca bunicul si-a luat concediu....
Le-am facut un cheese-cake minunat, zic eu...cu esenta de capsuni , cu mandarine, glazura de ciocolata neagra ... m-am inspirat dintr-o poza care circula pe FB, cu un butoi cu namol in care se scaldau porcusori . Cam trasnita ideea, insa picii au fost in extaz, mai ales ca ei au modelat figurinele din martipan (jumate le-au mancat pana sa le puna pe tort). Marginea "butoiului" am facut-o din ciocolata Kit-Kat, asa ca, atunci cand am mancat si eu am fost nevoita sa elimin "intrusii": figurinele si butoiul :)))

Azi m-am jucat cu cadoul primit de fiica-mea si anume o bicicleta....nu am mai mers de 20 de ani pe bicicleta!!!! dar m-am descurcat excelent, am dat cateva ture de parc, am mai ars si eu niste calorii, ca si asa sunt "statuta" bine! Normal, acum ma bate gandul sa-mi iau si eu una...

Meniul meu de azi a fost cumintel, sunt putin suparata pe mine, ca iar am sarit peste mic dejun...
pranz: ciorba de loboda (nu am mai mancat din copilarie si am ramas surprinsa ca mi-a placut!!!!) si amestec de legume asiatice.
desert...cheese-cake
cina: salata verde cu ridichi, ceapa verde, sunca, branza + plus un pahar de vin valencian

Sper sa reusesc maine-poimaine sa descarc pozele cu tortul, sa ma laud si eu putin.

ps...mi-am adus aminte - brindusika, ai retinut corect, eu eram cu colicile biliare...eu le calmez cu anghirol si colebil si regim alimentar (elimin grasimile, mai putin uleiul de masline care ajuta la evacuarea bilei, elimin cafeaua - oricum beau accidental acum si usturoiul - aici chiar sufar, ca eu ador usturoiul!!!). Am observat ca mi se declanseaza durerile in special cand nu ma odihnesc sau cand sunt stresata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:


Buna dimineata!
Am intrat sa ca m-am cantarit azi-dimineata si dragalasul de el arata 58 de kg!!!
Deci... oficial imi merge bineeee, mi-am atins targetul!! Iupiiiiiiiiiii!!!
Doamne ajuta sa n-o mai ia in sus

Ariel, e fain cu , asa e? M-am gandit sa-mi iau si eu una, am vazut pana si in oferta de la Kaufland biciclete, intre 500 si 700 de lei, dar cred ca, la pretul asta, nu e mare lucru de capul lor. am mai vazut si la Hervis, si Decathlon, dar cu 17-18 mil. vechi. Ma gandesc serios sa-mi iau, ca doar asa as putea face si eu un pic de miscare. Andanii, tu te-ai mai dat cu bitzikla ta?
Carmen, imi place rochia ta la nebunie

Am fugit la cumparaturi, ca ma mananca furnicile mele daca nu le fac papa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata, fetelor, azi se pare ca va fi o zi taaare frumoasa si insorita...Din pacate, lucrez, dar asta e, incerc sa ma bucur oricum ca avem un pic de primavara!

A facut prietena mea aseara pogaceii despre care va spuneam ieri.Din jumatate din cantitatea initiala au iesit 43.Prea multi!!
Nu vreau sa va spun cati am mancat...dupa salata cu macrou afumat.Daca nici dupa seara asta nu iau macar jumatate de kg, dieta asta e minune, nu dieta...

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo29_zps7b0fe725.jpg

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo28_zpsdae8d09b.jpg

Azi habar nu am ce vom manca, pizza clar nu mai fac,ar fi prea mult inca ceva cu aluat, si in momentul asta cuvintele ,,foame'' sau ,,pofta'' sau ,,as manca'' nu exista, nici MD nu imi trebuie...

Prietena mea Corina, care v-am spus ca tocmai sarbatorise implinirea a 102 kg, a slabit 1,8 kg in 6 zile.E mai mult decat fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel ...pana reusesti tu sa te clonezi asteptam poza cu tortuletul

ninha wooooow esti o slabanoaga acum si o

caress prietena ta are sanse mari ca la greutatea ei sa dea mult jos la inceput ...mai rau e dak se lasa pe o ureche cand vede ca slabeste asa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Bravo Ninha Trebuie sa te treaca Brandu in galeria finalistelor Cat despre gratare noi am renuntat la ele de anul trecut. Le-am inlocuit cu gulasul la ceaun. Are cartofi dar clar ca e mai sanatos decat gratarele si micii.

Si apropo de linkul lui Ninha, mi-am amintit de o gluma citita pe facebook:
- De ce esti nervoasa draga, ca nu am spus nimic!
- Da, dar tacerea ta e provocatoare

Ariel, abia astept sa ne pui poze cu ultima creatie La multi ani piticilor si sa aiba o vacanta minunata. Stefi nu are vacanta asa ca ea merge in continuare la gradi.

Carmen, frumoasa poza si protagonista Keep going the good work

Brandusiko, sa modifici si la mine in tabel la 53.9 Desi Ninha ne-a batut detasat, sper ca pana la Paste sa ajung la 52. Deci totusi e buna de ceva tigaia ta. Sa vedem ce mai gatesti in ea.

Caress, mare lucru ca a crescut painea de tarate. In teorie taratele nu au gluten, deci nu are ce sa creasca. Faina monti se poate combina cu lipide.

Dana, dar ce pui pe pizza? Adica nici macar mozzarella nu pui?

Roxanaz, Lorelei, ce mai gatiti?

Eu azi fac doar supa. Dupa-masa suntem invitati la niste prieteni la o onomastica asa ca m-am scos cu gatitul . Maine voi face piept de curcan cu sos de capere si lamaie langa legume.

Pt pachetul de saptamana viitoare, vreau sa fac portofele umplute cu leurda si branza framantata. Sa vedem ce iese.

Pe saptamana viitoare fac o tocanita de pui cu naut, spaghete cu sos de rosii, crochete de peste cu legume.

Un weekend fain sa aveti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Brandusik, eu cred ca nu se va relaxa prea curand, e mult prea speriata de cum ajunsese.Singurul lux pe care si-l permite sunt , rar, cubuletele de ciocolata neagra, in rest fara paine,fara aluaturi de vreun fel,fara paste, orez, fara deserturi.Si nici de mancat nu mananca foarte mult, din ceea ce imi povesteste mie, nici branzeturi foarte multe.Asa ca ar trebui sa functioneze pe termen lung...

Azi incercam galustele pentru supa.Cum experimentele cu taratele de psyllium nu au fost prea reusite,o sa incerc cu tarate de ovaz rasnite foarte fin, cu ou si putin bicarbonat...sa vedem ce o iesi.

PS-M-am cantarit, nu am luat 1 gram, am mai putin cu 300 de g fata de ieri...S-o vedea maine, oare...?Am mancat 9 sau 10 pogacei aseara, acum pot sa recunosc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Am pus poze pe 4shared cu "tortura". In unele apar si eu, le-am pus mai mult pentru comparatie fata de poza de anul trecut, facuta exact pe vremea asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel vai vai ce slabatura esti si tu! arati super super

si apropo..mi se pare mie sau pe tortu ala e si un porcusor cu burta la soare??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress parerea mea personala e ca prietena ta nu ar trebui sa scoata fainoasele (pastele integrale cu legume sau orezul)...pentru ca in felul asta e o dieta prea ingusta...fainoasele astea nu e indicat sa le scoti trebe sa aiba o dieta mixta..pentru ca la kg-mele ei oricum o sa dea jos...e indicat sa le scoata din meniu in momentl cand ajung dupa un timp la stagnare , atunci ca sa poate sa miste cantaru e bine sa le scoata dar nu mai mult de 2 sapt parca...

asta e parerea mea cel putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Brandusik, am sa ii spun, si o sa o conving intr-un fel sa manance paste sau orez macar o data pe saptamana.Nici turtitele mele nu au incantat-o,a zis ca mai bine fara, ca oricum nu e paine...
Nici eu nu am mancat orez niciodata, si paste o singura data intr-o luna, dar am terminat 1 kg de tarate de grau pana acum, vreo 3 pungi de tarate de ovaz-sau chiar 4-cu turtitele minune, am facut pancakes, chec la cana, pogaceii de ieri, la mine nu cred ca e problema, nu?

Ariel, schimbarea intr-un an e absolut spectaculoasa!!!Felicitari!

In alta ordine de idei, galustele au fost un fiasco-in sensul ca s-au imprastiat in supa, dar a iesit un fel de supa cu ,,frecatei'', cum le spunea bunica mea, foarte buna!Si felul doi am facut o imitatie de pesmet din tarate de ovaz trase intr un pic de ulei picant, cu conopida si telemea veche rasa deasupra-nu a fost ea conopida cu pesmet, dar a fost buna.

Mergi la inceput