MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Doamnelor, va citesc din cand in cand din umbra, avand in vedere ca am tinut un fel de Monti acum cativa ani (varianta mea personala a fost cu taierea completa a carbohidratilor rai). Asa ca ma iertati daca dau buzna pe aici, voiam insa sa va spun ca in disputa vizavi de alimentele permise sau nepermise mie mi-a fost de folos sa inteleg ce e cu indexul glicemic al alimentelor (glycemic index) si cu incarcatura glicemica (glycemic load).

Indicele glicemic arata cat de repede creste nivelul de glucoza din sange dupa ce consumam un anumit aliment, dar nu tine cont de cati de multi carbohidrati contine alimentul respectiv. Pentru asta se calculeaza incarcatura glicemica (care este egala cu cantitatea de carbohidrati din aliment * indexul glicemic al alimentului / 100). Ideale sunt alimentele cu index glicemic mic si cu incarcatura glicemica mica. Radacinoasele de care vorbeati au indice glicemic ceva mai mare, dar pentru ca au multe fibre incarcatura glicemica a lor e mica. De asta nu sunt asa de periculoase (chiar daca zaharul din ele se absoarbe relativ repede, incarcatura e mica si nu e nevoie de un spike de insulina pentru a elimina acel zahar din sange).

Din cate imi aduc eu aminte Monti in prima carte a tinut cont foarte mult de indicele glicemic, si mai putin de incarcatura glicemica a alimentelor.

Spor la slabit!

Daniela


Multumim, Daniela!
Nu vii si tu in club?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

aridana ma bucur ca ai aparut...de asta suntem si noi pe aci..sa ne ajutam reciproc

ce te-as ruga e sa scrii punctual cui vrei sa-i respunzi la mesaj...decat sa dai replay la orice mesaj...ca fiecare stie ce a scris si cand raspunzi cu numele personei ...trebe sa se simte cu musca pe caciula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Adica sa scrii in acelasi mesaj toate raspunsurile, nu in postari separate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

OK, brindusik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Adica sa scrii in acelasi mesaj toate raspunsurile, nu in postari separate...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Am inteles, Caress
Adevarul e ca le-am citit intrerupt, inca lucrez la un proiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hmmm... caress iar ma simt nevoita sa te corectez desi pe langa monti...nu am spus in nici un caz ca toate postarile trebuiesc facute intr-un singur mesaj...

cred ca am vb destul de corect gramatical (lucru care nu mi se intampla des cand tastez k mai mananc litere)...m-am referit la raspuns punctual cu nume si nu cu replay cu tot mesajul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

montigirls are careva tigaie dry cooker?

mi-am comandat una...si ma intreb daca in afara de parlit ceva in ea mai pot face si alta mancare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro nu cumva te-ai virusat si tu de la cretulina de nu mai spui nik?

roxana tu pe unde esti?

somleac, ariel voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

hmmm... caress iar ma simt nevoita sa te corectez desi pe langa monti...nu am spus in nici un caz ca toate postarile trebuiesc facute intr-un singur mesaj...





Nici eu ...Am probleme de comunicare in seara asta, mai bine ma duc la culcare..

Eu am Dry cooker.Nu sunt sigura ca e originala, pentru ca am primit-o, dar pe mine nu m-a incantat prea tare.Zace in sertarul de la cuptor, chiar ma gandeam sa o dau mai departe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Noapte buna tuturor!
Sper ca ziua de maine sa fie mai putin zbuciumata pentru mine.

Mergi la inceput