MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pai si eu mananc 4 mese la cabinet-lucrez de la 10-18, dar cu tot cu gustari, la ce meniu mi-a adus nu l-as fi mancat 3 zile...

Eu nu am pofte si nu am nici cea mai mica dorinta sa calc stramb...in schimb am un chef de gatit si de mancat de ma sperii!Si as putea si mai mult, deja ma abtin pentru ca nu mai are nicio legatura cu foamea, ci doar cu placerea...

Azi MD 10.00 IAURT CU TARATE DE OVAZ
G 12.30 O CEASCA DE SUPA DE ROSII(doar strecurata nu era,dar cred ca daca beam un ceai era cam tot aia)
P- 15.30-HUMUS CU JUMATATE DE FELIUTA DE PAINE DE TARATE SI UN GOGOSAR MURAT UMPLUT CU VARZA

Am mancat destul de tarziu, am un mar la mine dar cred ca sar peste, iar diseara am atetea variante ca nu stiu ce sa mananc mai intai.:
supa crema de ciuperci, salata de vinete, pastrav cu salata verde, salata asortata cu somon afumat...vom vedea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Caress, m-am prezentat pe acest forum .
Bun gasit, tuturor! Fiind incepatoare, am nevoie de sustinere
Nu am experienta in materie de Monti, dar vreau sa maninc asa, pentru ca am ajuns la concluzia ca e cel mai echilibrat stil...si daca poti si slabi mancand asa, e perfect
Trebuie sa scap de 15 kg, oare e posibil cu Monti? Asa cum iti povesteam, cat e post, trebuie sa adaptez.
Oare mai sunt fete aici care tin si post?
Tu de cand ai adoptat Monti si cat ai reusit sa slabesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, eu am 58-58.5 kg acum si nu tin neaparat sa mai slabesc, sunt foarte ok asa cum sunt.Am inceput Monti pe 7 martie,parca, si aveam 62,5-63.Dar intentionez sa tin faza 1 3 luni ,asa cum trebuie, chiar daca nu vreau sa mai pierd decat maxim 1-2 kg.Aici sunt fete care au slabit si 30 kg, asa ca se poate.Uita-te pe prima pagina,ai o gramada de link uri utile, citeste prima carte a lui Monti, cu mare atentie, printeaza-ti tabelul cu indicii glicemici ai alimentelor si apoi, daca ai neclaritati, mai ales in alcatuirea meniurilor, intrebi aici.Dupa ce intelegi principiile nu prea mai poti gresi decat cand vrei sa faci mancaruri complexe si laborioase, sau dulciuri elaborate..

Sunt multe lucruri de post pe care le poti manca, aproape orice fel de mancare gatita care sa nu contina cartofi, porumb,morcov sau alte radacinoase,sosuri cu faina, zahar, orez normal, paste din faina alba-oricum cu orezul si cu pastele e o poveste intreaga...

PS Eu sper sa ma tina entuziasmul,as convinge pe toata lumea sa se apuce de Monti, inclusiv pe parintii mei, carora tare bine le-ar prinde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Am inteles, Caress. Ai o greutate de invidiat, dar am observat ca maninci ca o vrabiuta . Inca nu realizez cum se poate slabi.... mancand ...pentru ca nu am retinut sa fie restrictionata cantitatea de mancare. Am citit cate ceva despre aceasta dieta, nu am studiat, e adevarat...dar am inteles in linii mari.
Da, as vrea sa-mi dai idei pentru Monti de post, multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, crede-ma,niciodata in viata mea nu am mancat atat de mult...si de variat si de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

trec si eu repede sa raportez:
cafea cu cofeina si putina fructoza
MD: un iaurt mic degresat cu fulgi de secara
nes fara cofeina, cu indulcitor
P: pui la cuptor cu ardei copt
G: portocala
C: niste carnati de curcan, simbolici cantitativ cu dovlecei la gratar si salata verde

si niste apa printre chestiile alea

e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

...sa fie din cauza zaharului, oare...?Ca ma indoiesc ca a facut-o cu fructoza..Daca o fi ca mama, care stie de peste 3 ani ca nu mananc carne de niciun fel, si imi da salata de boeuf cu carne, spunandu-mi senina ca nu a pus decat un piept de pui la ditamai ligheanul, si ma intreaba de fiecare data de Paste, dar cum, nici miel nu mananci??.Acum de cand cu Monti treburile sunt muuult mai complicate. Ca nu mai mananc nici placinta, nici cartofi, nici ciorba cu taitei, nici supa cu galuste, nici macar o cafea nu am vrut ca nu avea decofeinizata...saraca...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Inteleg ca nici tu nu papi carne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

De aproape 4 ani...Dar asta nu este o problema pentru Monti, ai sa vezi ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Carmen, mezelurile cumparate nu prea sunt conforme...ori faci in casa, si stii sigur ca nu au tot felul de prostii in ele, ori renuntati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

De aproape 4 ani...Dar asta nu este o problema pentru Monti, ai sa vezi ..

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Ma bucur ca e ok. Mereu am avut aceasta poblema cu dietele.
Eu am renuntat de peste 12 ani

Mergi la inceput