Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, printr-o intamplare.
Primaria a avut niste programe de popularizare a sportului in scoli, au dat cateva locuri in clase la diferite sporturi; la Ana in clasa au fost cateva locuri la innot, dar au fost mai multi doritori si s-a tras la sorti. Ana n-a avut noroc, insa a fost asa de dezamagita, incat invatatoarea ne-a spus ca mai sunt locuri la taekwondo de la clasa a 3-a, neocupate si i-a facut rost de unul. Programul a constat in 10 sedinte, sambata sau duminica, timp de 10 saptamani, insa antrenorul le-a zis sa vina si sambata si duminica, indiferent de ziua in care erau programati; si asa a avut 20 de antrenamente.
Acum programul s-a terminat, dar Ana vrea sa faca in continuare, si am decis sa incercam sa vedem cum ne descurcam. Practic are de trei ori pe saptamana, iar de doua ori are atletism. Daca rezista, o sa continue, chiar daca taekwondo asta face la o sala cam departe, pentru ca vrea musai cu antrenorul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Hai ca vin cu "raport", dar nu de bine. Am nevoie de sfaturi de la fetele americance. E bully or not?
Fiu-meu, genul nazdravan, cu idei multe, dar care nu ar face rau intentionat niciodata nimanui...vineri carnaval la after care. Joaca afara in parc, la un moment dat fiu-meu vrea sa faca "artificii" cu niste mingi. Intreaba daca sunt ale cuiva, daca le poate lua sa se joace cu ele (mingiute mici, nu din cele ari pentru fotbal), i se spune ca se poate juca cu ele. Sunt din cele spikey, cu tepi, moi ca material. Nu stiu cum, dar el zice ca cumva a facut sa nu mai aiba tepi, tocmai ca sa nu loveasca pe cineva. Le ia si arunca cu ele in sus ca sa fac "artificii". De retinut, sunt mici, din material moale, deci chiar daca picau pe cineva nu loveau. Un alt baietel incepe sa tipe la Eric ca a vrut intentionat sa-l loveasca cu mingiile si se duce la fiu-meu, il strange cumva cu bratele, ca intr-o imbratisare fortata si ii face ceva ce Eric a numit hamped (cel putin asa se citeste, habar nu am cum se scrie si pana nu mi-a explicat el ce inseamna nu stiam ce reprezinta cuvantul). Cu chiu cu vai mi-a povestit pt ca ii era rusine sa imi spuna. Deci e un fel de strangere fortata a corpului celuilalt si cel care face chestia asta isi impinge bazinul cu private parts catre celalalt. Fiu-meu s-a simtit umilit si rusinat rau de ce i s-a intamplat. Mi-a spus ca asa face baietelul respectiv cand e suparat, tipa si face chestia asta cu stransul si impinsul partilor private catre cel care il supara, pana acum numai baieti, nu si la fete. Abia am reusit sa il fac sa imi spuna ca ii era tare rusine. Cand l-am intrebat de ce nu s-a dus sa spuna la staff ce i s-a intamplat, mi-a spus ca el e nice si nu vrea sa le faca rau la altii. Aici iar am mari probleme cu el, pe el altii ii parasc imediat daca le face ecva, el NICIODATA nu se duce sa spuna, ca el e nice si nu vrea sa rada altii de el ca e paracios.
Ce fac? Raportez? e bully sau nu?
Ca eu ma gandesc ca de aia mi-a spus copilul tocmai pt ca nu ii place cand i se intampla asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ei nah de la 3 ani...

io nici ici nici colo pe cele 2 continente n-am mai auzit inainte de 5 ani. si pe fii-meu al mic l-au luat la ninjutsu la 5 ani pe muchie numa fiindca-i tac-su acolo. in rest nu iau copii din afara de varsta asta.

in rest vaz ca iar am lipsit si voi ati cazut in butoiul cu melancolie si destainuiri revelatoare... ce-i asta, depresie de primavara? se topeste ghetarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

carmen, bully au ba, de raportat raporteaza. pentru ca daca se repeta, o sa ti se spuna cu ochii mari "dar noi n-am stiut ca e o problema ca nu ne-a spus nimeni"

nu spune in raport de bully, ci de agreiune si embarrassment.

de unde mama lui peste in saramura au mai ideile astea? ca si eu ma mir cate le trec unora prin cap



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Carmen- da report- Nu- mi place dar sounds pretty serious!
Sefa- te rog da ambii kids la tenis in Ro- Asa a inceput Emma la 5,5 Acolo- Dar atentie la coach/ tb 2 -3 practice pe sapt si cel Putin 1 class de group- neaparat sa inceapa cu red balls- f impt. Daca le place, Cand vin, gasesti tu 2 zile libere sa ii pui in club la academy programs- that means 2 practice at 1,5hrs minim.
Emma face 3 sau 4 si Una e private ca o place chinezu dar care in 2 luni insa dupa ce I- an zis ca e stingace a facut- o super buna si lefty e un advantage.
Ginionu ei a fost ca in Ro I- a pus ala racheta in dreapta- big mistake, dar anul asta am schimbat coach si va fi si in Ro bine!
Enjoy your dad, be positive, I will pray for you guys! Love from me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Carmencito, ca sa te bulversez de tot o sa spun ca eu nu as raporta ... nu la prima "hamping" - whatever this means, ca nici eu nu stiu . Dar spunei lui Eric sa il evite pe baiatul asta ... daca se mai repeta figura, adica daca baiatul asta il vaneaza, atunci raportezi ...

Aqai, soro, tu de ce ai asa de multe absente pe ghetar ? Ia vino cu raportul ca sa ti le motivez ...sau si la tine este "saptamana altfel" si ai plecat la Breaza cea fara WiFi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Denisam, soro, si tu trimiti copiii pe vara in Rom ?
Si unde ii dai la tenis, in Buc ?

Bai si cand ma gandesc ca in facultate am avut un iubit care era antrenor de tenis, antrena in Tineretului, castiga la baaaaani ... fusese si ceva campion cred, sau asa ma aburea pe mine. Il chema Dan Marcu ... care mi-a tras in fund cu arcul si m-a lasat sedusa si abandonata la inceputul anului 3 ... una din dramele sentimentale ale tineretii mele ... nu mai stiu nimic de el, oare o mai antrena ? sau o fi plecat si el din tara, cine stie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Sefa- pe Emma doar si e ultimu an, Alex Sta la therapy si poate se intamplat
Eu o dau la Ai mei in Valcea la tenis- Bucuresti E complicat!
Dar boyfriendul tau de Unde era- ca IMi suna tare familiar- a stat in Regie?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Da dragelor si dragule realizare mare si intr-alte parti ar fi fost si mai mare.
Sa va spun ca aici e criticat ca a optat pt mate-info si nu s-a dus la liceul sportiv?!ca si asa are cantonamente,antrenamente si ce sa se chinuiasca sa recupereze si sa ajunga la scoala pregatit Pentru ca asa la invatat ma-sa care a vazut cat a suferit tac-su ca a pus tot sufletul in rugby si dupa o accidentare si o ratare a selectiilor la natioanala a revenit cu greu la carte impins de la spate de nebuna de nevasta-sa care e si mincinoasa pe deasupra(ca i-a spus ca la Facultatea de constructii nu se face matematica)
Voila m-am dezvaluit toata,asta sunt,ghimpele din coasta tuturor.

El activeaza la FlamingoClub,singurul club privat de rugby din Romania,adica sustinut doar prin eforturile parintilor si ale staffului tehnic,si nu-s deloc neglijabile caci o pereche de ghete costa de la 200lei (reduse) la 1300 sau mai mult si pe sezon trebuiesc doua astfel de perechi caci sunt cu crampoane de fier(teren moale) si cu crampoane de plastic(teren tare) si daca laba creste precum Fat-Frumos si in 2 ani ajunge de la 43 masura la 46,cum e cazul lui Robert,ai cam pus-o de mamaliga.Apoi restul echipamentelor cu care nu va mai plictisesc doar va informez ca o bluza de corp(obligatorie) costa 80 lei(chilipir ca e redusa de la 120lei) ma duc maine sa-i iau.
El spera sa poata corobora rezultatele sportive si cele scolare si sa poata lua bursa afara la o universitate.Mie imi vine sa dau cu cutitul in piatra dar ma stapanesc si il sustin ca argumente pt stai aici dragul mamii n-am.
Maria si Edy sunt indragostiti de karate si fac de 2 ori pe saptamana ,vedem unde ii duce pasiunea,caci Robert nici n-am visat sa ajunga atat de departe insa l-am sustinut si il vom sustine in continuare.

Carmen eu sunt de parere cu
Aqai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Era din Bucuresti ...student la seral la Constructii Drumuri si Poduri. Ziua antrena, dupa amiaza la cursuri, in weekend ma vrajea pe mine ...era cu 6 ani mai mare, cam golan ziceau ai mei , au respirat usurati cand m-a lasat ...bine, eu mi-am taiat 3 vene si mama, dedicata, mi-a tinut lama . Mi-a placut ca m-a scos in lume, era macho, dominator, avea bani, arata bine ...hahaha, mi-am adus aminte unde l-am cunoscut ...la Balul Bobocilor de la Constructii ,eu eram acolo cu "sora" mea, aka prietena mea cea mai buna din viata asta

Mergi la inceput