Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
Christos a inviat!
la noi a fost week end cald, doamne ce bine. ieri am fost la biserica cu iepurii, am fost multumita ca au stat unul langa altul si nu s-a impuns . desi am intarziat.... ma rog. nu prea mult, 3-4 minute. ouale ne-au iesit frumoase frumoase si cozonacul super! si gata ca m-am laudat destul

revin imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

'neata!
Adevarat a inviat!

Hmmmm abia astept sa fac cozonac ,ma rog cozonaci "ca e mai multi" si pasca.Mi-am luat deja tavi de unica folosinta pt cele pe care le daruiesc ,nu de alta dar in preajma sarbatorilor nu gasesc nici sa dau cu tunul.
La cozonac fac o repetitie saptamana viitoare la rugamintea unei dragi prietene,se stie ea care .

Stiti de ce-mi sunt dragi sarbatorile cu toate ca muncesc de-mi sar ochii din cap?Pentru ca sunt atatia oameni care se bucura de munca mea.Intr-un an am primit de la un bunicut cel mai frumos compliment cand l-am intrebat de care cozonac vrea sa-i dau:"de care o fi d-soara ca tot ce iese din mana dumitale e bun" inutil sa va spun ca mi-au dat lacrimile de emotie.

Karri .Cata dreptate ai!

Rufus noi am dat ceasul cu o ora in urma,cred ca in mintea mea am ales ce ma avantaja,asa ca Robert a ratat antrenamentul de duminica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

buna dimineata
Christos a inviat!
la noi a fost week end cald, doamne ce bine. ieri am fost la biserica cu iepurii, am fost multumita ca au stat unul langa altul si nu s-a impuns . desi am intarziat.... ma rog. nu prea mult, 3-4 minute. ouale ne-au iesit frumoase frumoase si cozonacul super! si gata ca m-am laudat destul

revin imediat



Poze, poze, ... nu cred nimic fara !
Si o felie de cozonac prin posta va rugam !


Hristos a inviat! pentru fetele ce sarbatoresc acum Pastele si pentru familiile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat

Christos a inviat!




adevarat a inviat!


Andra, cozonacul meu a iesit pufos si delicios, mai e doar jumatate din cei doi. copii au fost ieri la biserica si au luat unul cu ei sa-l imparta cu prietenii.
dar nu se compara cu al tau

cred ca vine primavara, azi e soare si se anunta si ptr zilele urmatoare. unde mai pun ca e si 1 aprilie. trece timpul asta intr-o goana nebuna....

zilele trecute feciorul a mers la un interviu ptr Ausbildung. s-a pregatit, s-a documentat ce si cum trebuie sa raspunda. si ne povestea aseara cum ia impresionat pe cei de acolo cand le-a spus cum vindea el felicitari la 6 ani in parc. tac eu si nu spun nimik, meditez in continuare cand oare se intampla asta? in ce vremuri.... nu reuseam deloc sa-mi amintesc. l-am intrebat pana la urama. desigur ca asta se intampla in lipsa noastra, iar ei erau in grija socrilor. impreuna cu tataie a mers in parc si au vandut felicitari, apoi banii ia dat unei vecine de-a socrilor, o batrana care avea pensia f mica.
desigur ca si-a amintit ca de Pasti aveam intotdeauna oua rosii, ca aveam cozonac si ciorba de miel, casa era plina de flori.... si toate astea datorita lui tataie. mai putin ciorba si ouale, alea veneau de la soacra. (deci e si ea buna la ceva)
si inevitabil a ajuns la intrebarea de ce trebuie sa moara cei pe care ii iubim.

am constatat ca incep sa uit. dureros de mult la varsta mea.


Lali,

edit, Lali felia de cozonac e ptr tine. asta e posta cea mai rapida.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

O saptamana minunata si de la mine!
Sa stiti ca vine primavara! Promit. De data asta nu-i mai merge.
Am zis!

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

[quote]
am constatat ca incep sa uit. dureros de mult la varsta mea.



am zis sa nu zic si asta...dar da,
un alt motiv al "jurnalului meu de bord" este si acesta


si parca nu intamplator citeam astazi asta...

"Vine o vreme cand viata ta se cere rostita si altfel decat în graiul conventiilor sociale, mai adevarat adica si mai de-a dreptul, si atunci, în lipsa de altceva, ti-o iei de la capat pe amintiri, de-a rostogolul, ca apa muntelui poticnita’n pietre, si o duci pana unde poti" parintele Anania





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Kari, merci, oricum e singura metoda prin care mananc cozonac zilele acestea.
Am inceput dieta, deja e oficial, am o saptamana si ceva rezultate.

Sunt tare bucuroasa ca am reusit sa ma mobilizez, voi incepe cu un kinetoterapeut si gimnastica, in prima faza medicala pentru spate si, in functie de cum ma simt, sper sa virez usor, usor spre ceva care sa arda mai bine caloriile.

Parca-mi revine cheful de viata de cand a iesit soarele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

neata buna pe la pranz si de la mine

Am intrat cat sa nu ma dati disparuta, am avut o saptamana infernala la munca, si inca nu s-a terminat, asa ca timp de forum, ioc! Nici de-acasa nu stau mai bine cu timpul liber, tot ma laudam ca va pun poze (am unele faine de la pizzerie, sa le vedeti pe toate inarmate cu sortulete pregatind pizza, o minunatie ), dar n-am ajuns nici macar sa le descarc din aparat pe PC . Dar promit ca pana la sfarsitul saptamanii o sa reusesc sa le urc cumva pe net.

De citit am citit doar pe diagonala, la ritmul in care umpleti voi paginile, daca pierd 2-3 zile sirul, cu greu mai recuperez. Poate ma mai linistesc si eu la un momentdat, si mai apuc sa si citesc, nu doar sa postez mesaje telegrafice o data la 3-4 zile, dar nu prea stiu cand se va intampla minunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Micky, poze, nu vorbe!

Lali, spor la dieta, bravo! sa te tii de ea . poze dupa-amiaza, sa ma invrednicesc sa descarc din aparat.

Ralu, aaaa, ce compliment frumos! cel mai frumos din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Neatza si la mine ,

Deci facem puzzle pe ghetar ? Vedeti ca eu stau bine la logica ...deci am citit ceva de un compliment pe care Ralu il face Roxanei, ma duc in sus pe pagina, recitesc postul Ralucai si deduc ca cumva Raluca si Roxana se intalnesc saptamana viitoare cand Ralu face cozonac si Roxana ii multumeste de compliment ...eh, spuneti voi daca nu sunt inteligenta . Nu am inteles unde se intalnesc, e vreun concert rock prin Bucuresti ca sa vina Rox la dat cu capul, sau Ralu a decis sa-si innece gandurile negre in Marea Neagra ?

In rest, continui cu intrebarile - eu nu stiu ce e mancarea aia a lui Carma, cu care se ingrasa Rall, dar daca ingrasa trebuie sa imi placa ...deci, ceva amanunte ?

Kari, cozo ala arata foarte bine ....dar voi sarbatoriti de doua ori Pastele, sau numai o data si anume cu catolicii ?
Kari, tot tie vroiam sa spun ca eu nu inteleg cum poti ajunge la intelegere cu "moartea", cum poti sa spui ca esti ok, impacat cu decizia ei sa vina sa te ia, cand nu stii unde te duce, ce va face cu tine si mai ales cat te lasa sa te chinui pana te ia ... nu stiu, nasol, poate (?) daca esti obositi de viata, cum era bunica-mea la 98 de ani, poate atunci sa fii asa curios ce-o mai fi daca inchizi usa dupa tine ...desi pana si bunica-mea, care repeta de vreo 15 ani ca ea e "gata", cand s-a apropiat de clantza, a plans si i-a fost frica, frica rau, nu au mai tinut-o puterile caci altfel cared ca facea stanga imprejur ... baiiii, mie mi-e frica, clar, si o sa trebuiasca sa imi deschida cineva usa si sa ma impinga, ca eu de buna voie, impacata cu mine si cu ce e in urma nu cred ca o sa fiu.

Mai departe - ii dau un minus lui Lali ca s-a apucat de dieta pe la spatele meu ...si un plus Laurei ca m-asteapta cu Rina. Ma tin de cuvant ... dar duminica mi-a facut mama galuste cu prune. Bine, mama e de vina, dar eu i-am cerut ...stiti cum, asa ca pe patul de moarte, i-am spus cu lacrimi in ochi ... ma apuc de slabit, fa-mi niste galuste ca sa slabesc fericita ...si mi-a facut draga de ea.

Vroiam sa va mai spun ca sambata am fost iar la ski - ultima oara pe sezonul asta. S-a inchis resortul, am dat si skiurile copiilor inapoi - deci sigur s-a terminat. Bine, se cam terminase de sambata, era zapata moaleee si apoasaa si balti din loc in loc pe deal ... dar i-am luat si pe ai mei, au vazut si ei cum e acolo ...fica-mea evident a facut 3 ture si a zis ca ea vrea sa stea cu Bicu . Dragii mei, va spun, e lipita de taica-meu, nici nu ne mai baga in seama prin casa. Fiu-meu e mai rece, isi mai traieste viata si fara el, dar fica-mea, nu mai respira fara Bicu ei ...i se aseaza in brate la masa, in masina in brate la el, dimineata si seara in pat la el, au pus amandoi ceapa in curte, sunt nedezlipiti.

Azi am treaba la serviciu, dar va citesc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
buna dimineata
Christos a inviat!

Adevarat a inviat!

noi am fost la biserica sambata. tot spectacolul si mesajul pastorului... a fost ceva amazing.(va pun o poza)



Mergi la inceput