valabilitate oua

valabilitate oua | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

cat pot sa tin la rece ouale proaspete de casa? care e "termenul de valabilitate"?
am auzit de maxim o luna - e corect?

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu cand stateam in romania primeam de la sat oua.cateodata si 50 si cum nu le puteam folosi asa multe in 1-2 saptamani( ca nu stiam ca se pot tine 1 luna) le spargeam in pahare de plastic, de unica folosinta si le bagam la congelator.intrau cam 4-5 in pahar.le foloseam la omleta,clatite(Niciodata la prajituri) ...dar prima data le mixam cu mixerul bat ca "se intepeneste" cumva galbenusul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu am avut niciodata atat de multe sa tina mai mult de 2 saptamani. oricum congelarea e o varianta foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

o sa incerc si eu sa le pun la congelator

osna, dar de ce nu le folosesti la prajituri dupa congelare?

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

am scris si in mesajul de mai sus:galbenusul se intepenea ,intarea cumva si nu am vrut sa risc.oricum primeam destule si de la bunici si de la cumnata mea care aveau peste 100 de gaini....
dupa ce le vei lasa la dezghetat vei intelege despre ce vorbesc.
cu albusul este alta poveste.eu le pastrez la congelator si fac chec sau alte prajituri cu ele dupa ce se dezgheata bine.

Mergi la inceput
Mergi la inceput