Sa fie scarlatina?

Sa fie scarlatina? | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

La scoala la fetita mea a fost un caz de scarlatina. I-am facut exudat si i-a iesit streptococ beta hemolitic. Ea nu avea nici un simptom- durere in gat sau altceva.
A inceput tratament cu Ospen.
In a 7-a zi de antibiotic a mers la scoala. Seara a facut febra 39gr. Urmatoarele 2 zile la fel a facut febra mare si o dureau urechile.
Am mers la pediatru, la ORl=> concluzia a fost ca nu avea nimic. A continuat Ospen pana la 10 zile.
Dupa ce a facut febra 3 zile, a inceput sa-i curga nasul; uneori mai tuseste.
In continuare nu stiu ce are copilul si unde sa mai merg cu el.
Ieri a mers la scoala din nou. Seara iar a facut febra mare (39gr).
Simt ca innebunesc. E posibil sa fi facut scarlatina totusi, desi nu are eruptie pe corp?
Ma gandesc sa ma duc maine dimineata sa-i fac exudat. Poate chiar sa merg la Babes la infectioase, desi mi-e teama sa nu plecam cu altceva de acolo.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

circula acum o viroza care debuteaza cu 3 zile de febra mare (peste 39), apoi tuse si mucozitati muuulte zile. dupa cateva zile, febra poate reaparea. am vazut-o deja la marea majoritate a copiilor de la gradinita noastra.

nu prea avea cum sa faca scarlatina sub antibiotic.

exudatul trebuie repetat oricum dupa tratamentul cu penicilina, dar ar trebui sa va vada si un medic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Maria m-am gandit si eu ca poate a racit si din cauza asta a facut febra si a inceput sa-i curga nasul. Dar nu inteleg de ce ii tot apare febra.
La medic am fost cu ea (la pediatru si la orl), dar in afara de febra nu avea nimic atunci.
Trebuie sa vad daca a scapat de streptococ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sub toate antibioticele luate orice eruptie e intarziata. deci in loc de scarlatina mai mult as suspecta o boala virala - nu neaparat varicela sau rubeola, poate doar o viroza respiratorie de sezon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

In afara eruptiei, trebuie urmarit aspectul limbii. Copilul meu avea limba rosie ca o zmeura, si avea scarlatina. Eruptia de-abia s-a vazut o zi, ca o spuzeala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

da, aspectul limbii e important.
si niste dungi pe maini, la incheieturi - la cot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

La Babes ai sa te lamuresti repde, sunt foarte buni!
O sa-i faca analize si vor vedea daca infectia e bacteriana sau virala, eu in locul tau nu as mai astepta.


Mergi la inceput