Razboi?

Razboi? | Autor: eumada

Link direct la acest mesaj

www.antena3.ro/externe/coreea-de-nord-ameninta-ca-loveste-sua-guam-si-hawaii-208426.html" target="_blank">incepe razboiul?


O fi pe bune punerea Coreei in stare de alerta?Sau sunt doar zvonuri?Nu de alta,dar la astia nu functioneaza nimic cand li se pune pata....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Da, e pe bune iar pina pe 10 aprilie ambasadele din NK trebuie sa-si aduca acasa personalul. Eu sint foarte ingrijorata si ma mir ca aici pe forum nimeni nu discuta despre asta. Nord coreenii nu stiu multe si nici nu au nimic de pierdut ca si asa mor de foame.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/9973577/North-Korea-missile-threat-latest-live.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Totul e un bluf, nord-coreenii n-or sa atace pe nimeni ca nu-s in stare de nimic, iar ei o stiu. Se pricep sa photoshopeze fotografii cu tot felul de bombe, avioane si alte unelte de razboi pe care nu le au.
Eu stau si ma gandesc cum de nu se gaseste vreo unul sa-l lichideze pe dementul ala tanar de-a luat locul dementului batran.
Am urmarit acum cateva luni niste documentare facute pe ascuns in Coreea de Nord, te apuca plansul, nu alta, deja au ajuns la canibalism.

Aaa.. si ca veni vorba de testarea de rachete. Cand au testat in februarie de s-a zguduit pamantul, sotul meu era in Seul. Chiar l-am intrebat cum a fost, daca s-a panicat lumea, daca au luat niscaiva masuri. Nimic iesit din comun a spus, deci sud-coreenii s-au invatat cu bullyingul permanent al celor din nord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Totul e un bluf, nord-coreenii n-or sa atace pe nimeni ca nu-s in stare de nimic, iar ei o stiu. Se pricep sa photoshopeze fotografii cu tot felul de bombe, avioane si alte unelte de razboi pe care nu le au.
Eu stau si ma gandesc cum de nu se gaseste vreo unul sa-l lichideze pe dementul ala tanar de-a luat locul dementului batran.
Am urmarit acum cateva luni niste documentare facute pe ascuns in Coreea de Nord, te apuca plansul, nu alta, deja au ajuns la canibalism.

Aaa.. si ca veni vorba de testarea de rachete. Cand au testat in februarie de s-a zguduit pamantul, sotul meu era in Seul. Chiar l-am intrebat cum a fost, daca s-a panicat lumea, daca au luat niscaiva masuri. Nimic iesit din comun a spus, deci sud-coreenii s-au invatat cu bullyingul permanent al celor din nord.


Sper din tot sufletul sa ai dreptate si sa fie un bluf. Categoric ca n-au putere sa sustina un razboi, dar tot ar putea arunca o bombitza, doua si cine stie in capul cui o cadea. Mie de asta mi=e frica.
Si eu am vazut documentare, au inceput sa-si mamince bebelusii de foame. E de neimaginat in ce conditii traiesc oamenii acolo. Si din cauza secretoseniei partidului nici nu pot primi ajutoare asa cum primesc cei din Africa.

http://www.independent.co.uk/news/world/asia/north-korean-cannibalism-fears-amid-claims-starving-people-forced-to-desperate-measures-8468781.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,eu acum am vazut la stiri ca"autoritatile de la..nu mai pot garanta siguranta diplomatilor dupa 10 aprilie...si nu la 1 post ci la vreo trei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Eu stau si ma gandesc cum de nu se gaseste vreo unul sa-l lichideze pe dementul ala tanar de-a luat locul dementului batran.


Lumea spune ca n-ar fi vina lui, ca e plimbat prin lume si nu-i atat de habotnic pe cat lasa impresia, cat mai degraba generalii din armata NK, din spatele lui, continua tactica asta a razboiului.

Daca vor arunca vreo bomba, consider ca va fi un act sinucigas. In momentul asta pana si Rusia si China sunt impotriva lor. Deci singuri impotriva tuturor, cu un popor sarac si mort de foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Totul e un bluf, nord-coreenii n-or sa atace pe nimeni ca nu-s in stare de nimic, iar ei o stiu. Se pricep sa photoshopeze fotografii cu tot felul de bombe, avioane si alte unelte de razboi pe care nu le au.
Eu stau si ma gandesc cum de nu se gaseste vreo unul sa-l lichideze pe dementul ala tanar de-a luat locul dementului batran.
Am urmarit acum cateva luni niste documentare facute pe ascuns in Coreea de Nord, te apuca plansul, nu alta, deja au ajuns la canibalism.

Aaa.. si ca veni vorba de testarea de rachete. Cand au testat in februarie de s-a zguduit pamantul, sotul meu era in Seul. Chiar l-am intrebat cum a fost, daca s-a panicat lumea, daca au luat niscaiva masuri. Nimic iesit din comun a spus, deci sud-coreenii s-au invatat cu bullyingul permanent al celor din nord.


Analistii suspecteaza ca de fapt izbucnirea asta belicoasa ar fi un plan de inlaturare a dinastiei Kim si aducerea dictaturii militare. Si poate ca e bluff in amenintarile la adresa partii vestice din US, dar ca a patra armata ca marime din lume are capacitatea sa faca "real damage" in Coreea de sud, nemaipunand la socoteala ca asta poate declansa lejer o conflagratie mondiala stiute fiind pactele de alianta si interesele strategice in zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

nemaipunand la socoteala ca asta poate declansa lejer o conflagratie mondiala stiute fiind pactele de alianta si interesele strategice in zona.

Madalina



si care ar fi interesele strategice si pactele de alianta? china, ultimul lor aliat, s-a dezis de ei, cand cu ultima bomba testata aiurea.

si china nu are niciun interes intr-un razboi cu america. pe langa faptul ca o gramada din banii chinezilor sunt in depozite un usd, chiar crezi ca ar lua china partea coreei de nord intr-un razboi mondial, riscandu-si pozitia de world manufacturer? really?

mie mi-e teama doar de "efectul dorel", caci nu stim in masura sunt spalati pe creier coreenii. si ceea ce noua ni se pare prostie imensa si act sinucigas, lor li s-o parea eroism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,am vazut ca scrie pe toate posturile de televiziune,indiferent de culoare ,ca e pe banda de sus sau de jos,ca e stire,ca e emisiune.....ma intreb,oare chiar au astia de gand sa se bata pe acolo?

Nu de alta,da` au inceput sa apara "traducatorii" catrenelor lui Nostradamus(prostie dupa parerea mea) care nu s-au adeverit niciodata sau au fost interpretate in functie de ce s-a intamplat abia dupa ce s-a intamplat.Si normal ca incep cu "flacara va fi de nestins" si altele.

Portocalia,asta zic si eu...ca la cat de prostiti si indoctrinati sunt aia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu de razboi nu cred ca poate fi vorba. Sau, daca chiar va fi, va fi un esec total de partea NK. Imi aduc aminte cu rusii in Cecenia, cum vindeau aia si tancurile de foame si coruptie...cat s-au chinuit sa-i ingenuncheze pe ceceni? Noroc ca le-au omorat liderul.
Ce-i in NK numai ei stiu...
Intrebarea mea e alta, de ce mai permit atatea superputeri amenintari de doi lei ca cele ale NK? Ca doar n-o sa-mi spuneti ca nu pot face ordine, daca exista consens, in tara aia amarata?
Singurul lucru care tine armata aia in picioare este convingerea soldatului de rand ca prin razboi i-o fi cumva mai bine, ca mai rau...nu exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Rufus, pai nu poti sa-i ataci pentru vorbe. Cand au facut testul cu bomba atomica, au fost sanctionati dur de ONU si mai toate tarile au convenit sa nu mai faca niciun fel de afaceri cu banca lor de comert exterior . Practic, le-au taiat si bruma de bani care le mai intra asa. Sanctiunile sunt, dar sunt de natura economica.

Mergi la inceput