Jingle all the way!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Parerea mea : toata aceasta greva (in ghilimele) a procurorilor cu Morar varf de lance a fost de fapt o scoatere din scena onorabila pentru cel ce a condus Dna atata timp, faptul ca majoritatea procurorilor s-au aliniat in spatele lui Morar e un semnal ca DNA va pastra aceeasi linie ca si pana acum.Ponta si-a motivat nominalizarile doar prin ideea ca sistemul trebuie sa scape de sub influenta lui Morar dar sistemul judiciar a vrut sa ne arate ca sustine activitatea acestuia din timpul cat a condus DNA...de fapt eu il percep ca un protest fata de declaratiile lui Ponta.Nominalizarea lui Morar a cazut la negocierile dintre presedinte si prim ministru dar sistemul judiciar a vrut sa arate ca l-a sustinut si il sustine.Morar nu putea fi rejectat din sistem ca o masea stricata pentru ca activitatea sa a fost una fructuoasa.Doruletz a prezentat mai sus realizarile DNA in timpul in care a fost condus de Morar.Acum acesta a demisionat si cei nominalizati vor fi in scurt timp desemnati de catre presedinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Nu am timp sa dau detalii, dar gresesti, Deceneus: in perioada de care spui au fost mult mai multe dosare trimise in instanta: au fost peste 10 ministri (Muresan, Remes, cel acuzat de inalta tradare, etc), au fost parlamentari multi, a fost Mischie, primari.

Uita-te pe prima pagina, a pus Doruletz o statistica.

Singurul meu regret ar fi daca nu s-ar continua asta, mai ales acum cand, in fine, justitia ajunge si la condamnarile definitive.

Nici eu nu am timp sa-ti argumentez ca marii corupti au fost de la PNTCD, la fel cum marii colaboratori cu fosta securitate au fost tot de la partidele istorice. Normal ca la FSN au fost ofiterii si tortionarii.
Au avut dosare penale si R Sarbu, si Andrei sau Sorin Dimitriu si cred ca mai sunt. Nici unul nu avea dosar pentru ca ar fi luat ceva pentru el, ci pentru ca ar fi schimbat destinatia fondurilor sau alte incalcari ale disciplinei financiare, infractiuni care nu au adus daune statului.

Remes si Muresan au fost condamnati pentru o mita de catea kg de caltabosi si zeci de mi de euro care nu au fost probati, o suma pentru care altii nu se dau jos din pat.
Sigur la traficul de influenta nu conteaza daunele, dar exista fapte mult mai grave cu daune imense care nu sunt investigate.
De aici se poate vedea ca numai cine nu-i din "sistem" suporta consecinte, si este "incurajat" sa incalce legea ca sa poata fi eliminat.

Mergi la inceput