Jingle all the way!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui doruletz

pai care era subiectul principal? ala ca morar "e incomptent" si "n-a arestat nici un corupt" sau ala ca el a "sifonat imaginea romaniei" pt ca a ascuns flota in dulap?:)

"adevarata" problema a lui Morar nu e nici o "imunitate" si nici o flota, asta e praf in ochii cititorului de "intreaga media". Nici macar nu merita un raspuns dupa cum n-a meritat nici macar o virgula in rapoartele internationale, JAI, CE etc etc, ba chiar dimpotriva.

Adevarata lui problema sunt coruptii din sistem care au sperat ca scapa de el dupa ultimele alegeri si care acum, disperati, ies la "lupta" cu toate vechiturile pe care le mai au prin sertare ("nu vezi ca nu conteaza ca a venit USL la putere, pt spaga te leaga" = cuvinte de lauda aduse chiar din interiorul sistemului corupt, astea fac cat 10 rapoarte UE laudative:).
In momentul in care Morar si DNA vor inceta sa fie injurati de catre corupti (si de "intreaga media"), abia atunci vom avea cu adevarat o "problema":)

Nu de competenta s-a vorbit, cat de moralitatea lui Morar, de lipsa coloanei vertebrale.
Iti dai seama ca discutiile interceptate de servicii, au provenit din dosare instrumentate de procurori si nu se stie daca sunt autentice.
Poate sunt intoxicari ale presei.

Am dat suficiente argumente sa fiu ingrijorat ca propulsat la CCR sau CSM va avea o influenta foarte proasta asupra justitie, pentru ca nu are personalitate, sau este santajabil sau ambele.

Aici este o batalie cine sa subordoneze institutiile de forta ale justitie.
Daca voiau sa le transforme in institutii independente trebuiau sa introduca o cale de apel care nu poate fi influentata de politic, si o astfel de cale de apel ar fi un referendum in lumea magistratilor, pentru situatii contestabile.

In cazul referendumului pentru destituriea Presedintelui, sau al restrangerii atributiilor mebrilor CCR, sau in cazul schimbarii Avocatului Poporului, daca exista o asemenea cale de atac, nici CCR nu putea abuza, nici Parlamentul.
Si daca o invalidare a CCR se lasa cu sanctiuni membrii CCR nu-si mai permiteau sa execute dispozitiile politicienilor.

Acum se tot discuta cine si cum sa numeasca pe membrii CCR ca sa nu mai fie influentati politic. Indiferent de sistemul de numire tot vor putea fi influentati de politic, prin coruptie, santaj, intimidare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

http://adevarul.ro/news/politica/ce-e-scandalos-numirile-curtea-constitutionala-1_5153313800f5182b855869bb/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

"intoxicari ale presei"?? asa spune in cotidianul? ahahahaha, bine ca ridicolul nu ucide:)
In rest, am ajuns de unde am plecat. Care argumente?:) pareri personale, speculatii si "intoxicari ale presei" din "intreaga media", adica aia care plange de mila coruptilor arestati. Pai cu asemenea "critici" Morar nici nu mai are nevoie de laude:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Voi mai intelegeti ceva? Deceneus?

Bon, inteleg ca de fapt doar partea Voiculeasca si cu Crinelul(solo) in frunte, se zbat impotriva lui Kovesi. Ok? De ce? Adica pe Crinutul il inteleg. E sensibil rau la vocea antenelor. Dar Voiculescu de ce se impotriveste? Acum sincer, stiu ca pe unii ii voi da pe spate cu intrebarea mea, dar sincer eu cred ca li se falfaie lor de bobor, ca vezi draga Kovesi e de-a lui Base si a dat cu tifla si ea referendumului. Ce ii iese lui Voiculescu de aici?

Ponta e sensibil la plagiat si de-asta a propus-o, au frica de Morar chiar l-a facut sa o propuna pe Kovesi? Kovesi si cu Morar nu sunt din aceeasi barca?

Cat despre numiri...Ok, adica nu este ok sa tii niste oameni(scosi din anonimat, unul varza dpdv professional la vremea cand a fost numit, tocmai ce pierduse statul niste bani pe mana lui) pe functii atat de importante, ca interimari si in super prelungiri. Zic si eu: ce treaba are CE cu cei doi? Si de fapt CE zice ca vor doar ca procedurile de numire sa fie legale, nu cine sa fie numit?(adica e laie sau balaie?) De ce judecatorii nu sunt de accord cu aceste nurmiri?(sunt doo organizatii ale lor care si-au spus parerea in mod uficial) Chiar stam doar in doi "justitiabili" si altii nu se mai gasesc? Macar de dragul incetarii oricaror comentarii din oricare tabara, macar sa nu mai fie nik batator la ochi si de dat apa la moara la oprobiu...Caz doar nu putem zice ca s-au rezolvat tate in aceasta tzara si stam fix in numirile astea doo?
A. Si ruperea USL-lui sau neruperea lui e problema existentiala, palesc si silicoanele lui Luciu, se dezumfla si buzele Biancai....ce sa mai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Voi mai intelegeti ceva? Deceneus?

Bon, inteleg ca de fapt doar partea Voiculeasca si cu Crinelul(solo) in frunte, se zbat impotriva lui Kovesi. Ok? De ce? Adica pe Crinutul il inteleg. E sensibil rau la vocea antenelor. Dar Voiculescu de ce se impotriveste? Acum sincer, stiu ca pe unii ii voi da pe spate cu intrebarea mea, dar sincer eu cred ca li se falfaie lor de bobor, ca vezi draga Kovesi e de-a lui Base si a dat cu tifla si ea referendumului. Ce ii iese lui Voiculescu de aici?

Ponta e sensibil la plagiat si de-asta a propus-o, au frica de Morar chiar l-a facut sa o propuna pe Kovesi? Kovesi si cu Morar nu sunt din aceeasi barca?

Cat despre numiri...Ok, adica nu este ok sa tii niste oameni(scosi din anonimat, unul varza dpdv professional la vremea cand a fost numit, tocmai ce pierduse statul niste bani pe mana lui) pe functii atat de importante, ca interimari si in super prelungiri. Zic si eu: ce treaba are CE cu cei doi? Si de fapt CE zice ca vor doar ca procedurile de numire sa fie legale, nu cine sa fie numit?(adica e laie sau balaie?) De ce judecatorii nu sunt de accord cu aceste nurmiri?(sunt doo organizatii ale lor care si-au spus parerea in mod uficial) Chiar stam doar in doi "justitiabili" si altii nu se mai gasesc? Macar de dragul incetarii oricaror comentarii din oricare tabara, macar sa nu mai fie nik batator la ochi si de dat apa la moara la oprobiu...Caz doar nu putem zice ca s-au rezolvat tate in aceasta tzara si stam fix in numirile astea doo?
A. Si ruperea USL-lui sau neruperea lui e problema existentiala, palesc si silicoanele lui Luciu, se dezumfla si buzele Biancai....ce sa mai?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Iti raspund la partea cu Voiculescu, pentru ca mie aceea mi-e cea mai clara: un DNA sau Parchet general mai "prietenos" poate trimite la procesele sus-numitului procurori mai slabi sa reprezinte statul. Procurori care se pot "face" ca nu vad una, alta, se pot opune sau nu la cererile avocatilor, etc. Din cate am inteles nu neaparat procurorul care a instrumentat un dosar este cel care-l va sustine in instanta.

In rest mie nu-mi place ideea ca nu gasim si alti procurori in afara de Kovesi, agreati de Bruxelles, in sensul ca par incoruptibili si pusi pe treaba.

Despre motivele pentru care cei doi procurori sunt vazuti bine la Bruxelle, pur si simplu pentru ca intr-o tara unde coruptia e in floare (si sa nu crezi ca Merkel, Barosso&co nu sunt informati si de organizatiile lor de oameni de afaceri, spre exemplu, cum sta treaba) ei au avut rezultate palpabile. Eu asta cred, ca in oala noastra plina de coruptie care atinge grav si justitia nu mai e numai ciorba noastra, ci s-a asezonat frumos si cu alte interese economice din UE. Interese care poate ar dori sa fie reprezentate si dincolo de coruptie astfel incat unele proceduri si licitatii sa fie cat de cat predictibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Merci Lali! Socotesc ca procesele luiVoiculescu au cam multa vechime si erau si Kovesi si Morar pe acolo. Eu cred ca pacla este lasata de altceva. Sa fie doar ura? Atat de simplu? Felix, nefelix, e cam printre putinii care fac ceva pt sarmani, pt copii bolnavi, pt copii buni la invatatura. Au campanii multe. Eu la astea recunosc, sunt sensibila. Desi off topic, zic ca mereu m- am intrebat de ce Prima Doamna sau fiicele ei nu apar ocupate cu lucruri de- astea? Inteleg ca si de ce celalalte dne ale fostilor presedinti nu au avut deloc sau spre deloc aparitii publice, de niciun fel. Dar istea de acum si sunt ceva ani de cand sunt in frunte nu au aparut in scopuri caritabile, mereu mondene si atat.
In fine. Pt mine e ceatza inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Merci Lali! Socotesc ca procesele luiVoiculescu au cam multa vechime si erau si Kovesi si Morar pe acolo. Eu cred ca pacla este lasata de altceva. Sa fie doar ura? Atat de simplu? Felix, nefelix, e cam printre putinii care fac ceva pt sarmani, pt copii bolnavi, pt copii buni la invatatura. Au campanii multe. Eu la astea recunosc, sunt sensibila. Desi off topic, zic ca mereu m- am intrebat de ce Prima Doamna sau fiicele ei nu apar ocupate cu lucruri de- astea? Inteleg ca si de ce celalalte dne ale fostilor presedinti nu au avut deloc sau spre deloc aparitii publice, de niciun fel. Dar istea de acum si sunt ceva ani de cand sunt in frunte nu au aparut in scopuri caritabile, mereu mondene si atat.
In fine. Pt mine e ceatza inca.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


Si Becali face acte de caritate, dar la cat au profitata actele de caritate aale lui Voiculescu si Becali sunt doar faramituri.

Voiculescu si Basescu au colaborat.
Cand Basescu a avut nevoie de "solutia imorala" sa-si faca guvern Voiculescu a parasit alainta cu PSD-ul si s-a aliat cu alianta DA.
Vor colabora si in viitor, dar pentru asta Basescu vrea sa fie recunoscut de sef sau de "nas" de catre Voiculescu.
Fac parte din aceeasi lume. Au mici interese divergente.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
In rest mie nu-mi place ideea ca nu gasim si alti procurori in afara de Kovesi, agreati de Bruxelles, in sensul ca par incoruptibili si pusi pe treaba.

Despre motivele pentru care cei doi procurori sunt vazuti bine la Bruxelle, pur si simplu pentru ca intr-o tara unde coruptia e in floare (si sa nu crezi ca Merkel, Barosso&co nu sunt informati si de organizatiile lor de oameni de afaceri, spre exemplu, cum sta treaba) ei au avut rezultate palpabile. Eu asta cred, ca in oala noastra plina de coruptie care atinge grav si justitia nu mai e numai ciorba noastra, ci s-a asezonat frumos si cu alte interese economice din UE. Interese care poate ar dori sa fie reprezentate si dincolo de coruptie astfel incat unele proceduri si licitatii sa fie cat de cat predictibile.

Nu cauta nimeni procurori capabili si nesantajabili.
Si cei de la Bruxelles stiu ca nu sunt independenti, dar prefera ca DNA-ul sa fie opozant al celor de la guvernare.
Daca si justitia este de partea guvernului adio dosare.

In perioada 2005-2011 nu au fost dosare decat al lui Nastase, Patriciu si Miki Spaga , primii doi fiind adversarii presedintelui.

Cei de la Bruxelles spera ca daca mentin balanta echilibrata lupta dintre Basescu si USL sa duca la o dezechilibrare a "sistemului".
Eu cred ca se inseala. Deja se arata semenale ca se ajunge la un pact de neagresiune.

Ponta de cand a fost numit a spus ca cine "scoate sabia de sabie va pieri", adica a trimis o amenintare voalata la Basescu.
Basecu fiind vulnerabil o sa tina DNA-ul "in lesa" asa cum a facut-o si in anii precedenti.
O sa iasa la tv, o sa ameninte "grupurile nelegitime" si "tonomatele" si atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu am timp sa dau detalii, dar gresesti, Deceneus: in perioada de care spui au fost mult mai multe dosare trimise in instanta: au fost peste 10 ministri (Muresan, Remes, cel acuzat de inalta tradare, etc), au fost parlamentari multi, a fost Mischie, primari.

Uita-te pe prima pagina, a pus Doruletz o statistica.

Singurul meu regret ar fi daca nu s-ar continua asta, mai ales acum cand, in fine, justitia ajunge si la condamnarile definitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mie una imi provoaca niscaiva dezgust actele de " caritate " ale lui Becali. E ca la pupatul moastelor. La fel si cele de la " dansez pt tine", pe langa ca unele sunt cu ochi si cu sprancene. Ce fac cei de la fundatia lui Voiculescu cel putin, caci nu cunosc nimic rau, in aparenta este civilizat si ft ok. Mai ales cu bursele dar si pt copiii bolnavi, spitalele de copii. Totusi, eu zic ca faptul ca dnele presedintelui nu au in agenda si pe cei mai putin norocosi spune multe...Mai ales ca de mondenitati nu s- au ferit, dimpotriva.
In rest, sunt lucruri spuse de tine care sunt pertinente. Oricum am da- o insa, nimic bun pt noi. :( Mai ales explicatia ca dl capitan cere obedienta si recunoasterea suprematiei.
Cand spuneam de Crin ca e sensibilos la antene, o spuneam pt ca e limpede ca se foloseste de campania facuta prin trustul lui Voiculescu. Unde mai gaseste el asa ceva? Si e limpede si ca Voiculescu si cu cu el sunt parteneri.

Mergi la inceput