EU pe tobogan la vale

EU pe tobogan la vale | Autor: coracora

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cat de actuala este tema salvarii Ciprului in Romania, insa Olanda fierbe de nemultumire.

Ca sa recapitulez pe scurt: Ciprul este la un milimetru de dezastru financiar, tara a permis bancilor de pe teritoriul ei sa ia bani cu nemiluita de la toti mafiotii rusi, chinezi si arabi iar acum, datorita faptului ca Ciprul foloseste moneda euro, e responsabilitatea EU sa salveze toata situatia.
Asta noapte s-a hotarat la Bruxelles ca toti cei care au mai mult de 100.000 euro in conturile de economii cipriote vor trebui sa cedeze statului un anumit procent (nu mi-e clar din articolele citite cat, insa se vehiculeaza un 20%) pentru a compensa gaurile din buget.
Suma economisita de persoanele fizice cu rezidenta in Cipru (deci mafiotii straini ies din ecuatie) este de 23 mld de euro, asta insemnand cel putin 200.000 de euro de familie la o populatie de doar 1 milion de oameni! Rezulta ca cipriotii au economii enorme fata de restul Europei care tot strange cureaua de 5 ani de cand a lovit criza.

Un coleg de-al meu grec care a muncit ani buni in Cipru mi-a spus ca in aceasta tara nu exista saraci; e ca in Emirate, unde saracia e ca si necunoscuta.
In atare conditii stau si eu si ma intreb.... cipriotii au dus-o extraordinar de bine pana acum (desi pe hartie situatia era teribil de proasta), au strans economii la care orice european poate doar sa viseze! iar acum trebuie salvati cu banii din contributiile noastre...?!
Unde nu mai pun la socoteala faptul ca Rusia e deranjata enorm de faptul ca mafiotii ei isi vor pierde din prazi si ca banii lor vor ajunge sa salveze o tara din EU..!

Din partea mea Ciprul n-are decat sa-si rezolve problemele singur. S-au investit enorm de multe miliarde in salvarea Greciei iar banii aia n-or sa vina niciodata inapoi la cei care i-au cotizat, adica noi cei care lucram si platim impozite in EU. Italia, Spania, Portugalia si Irlanda stau si ele gata-gata sa cada in nas. Deja situatia devine critica. EU a fost un proiect frumos atunci cand a luat fiinta, in urma cu mai bine de 50 de ani, insa acum inechitatea a devenit foarte greu de suportat in aceste vremuri de criza.

De la voi (mai ales cei care locuiti in state EU cu moneda euro) cum se vede situatia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Phua...n-am timp deloc,deloc,deloc...dar pozitzia mea vis a vis de Grecia,Spania si mai nou(de fpat nu mai nou ca era de asteptat si nu e totul,ca la cotitura sta Portugalia,ITalia etc)Cipru...este cunoscuta pe forum.

Si ghici cine e vinovat de situatzia lor si d efaptul ca s epun conditzii de ajutor?
Da,atzi ghicit,Germania!

Salutari tuturor pritenilor mei forumisti ce vor spumega bineintzeles la vazul cuvintului Germania!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

De aici din Cipru, pot sa iti dau dreptate la multe pe care le spui. Asa e, cipriotii au trait mereu pe picior mare, iar noi, veniti de catava vreme aici in Cipru, din Olanda, am fost socati de preturile mare de aici, comparative cu Olanda. Am inteles ca e o insula, insa e parca totul prea scump. Relatia de amor (neimpartasit de altfel) a Ciprului pentru Grecia ii va costa totul insa pe ciprioti pentru ca bancile au investit aiurea - in Grecia - toti banii pe care mafiotii rusi le-au pus in bancile de aici. Si odata cu asta, vor suporta si cipriotii.
Tocmai s-a anuntat ca toate conturile de peste 100.000 euro vor fi impozitate cu 30%. Din asta vor avea de pierdut insa toti - toti engleziii care isi tineau banii in conturile de aici, toti cipriotii, toti rusii cu milioane in cont.

cam asta e, in schimb soarele straluceste ...si viata merge mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Nu stiu cat de actuala este tema salvarii Ciprului in Romania, insa Olanda fierbe de nemultumire.

Ca sa recapitulez pe scurt: Ciprul este la un milimetru de dezastru financiar, tara a permis bancilor de pe teritoriul ei sa ia bani cu nemiluita de la toti mafiotii rusi, chinezi si arabi iar acum, datorita faptului ca Ciprul foloseste moneda euro, e responsabilitatea EU sa salveze toata situatia.
Asta noapte s-a hotarat la Bruxelles ca toti cei care au mai mult de 100.000 euro in conturile de economii cipriote vor trebui sa cedeze statului un anumit procent (nu mi-e clar din articolele citite cat, insa se vehiculeaza un 20%) pentru a compensa gaurile din buget.
Suma economisita de persoanele fizice cu rezidenta in Cipru (deci mafiotii straini ies din ecuatie) este de 23 mld de euro, asta insemnand cel putin 200.000 de euro de familie la o populatie de doar 1 milion de oameni! Rezulta ca cipriotii au economii enorme fata de restul Europei care tot strange cureaua de 5 ani de cand a lovit criza.

Un coleg de-al meu grec care a muncit ani buni in Cipru mi-a spus ca in aceasta tara nu exista saraci; e ca in Emirate, unde saracia e ca si necunoscuta.
In atare conditii stau si eu si ma intreb.... cipriotii au dus-o extraordinar de bine pana acum (desi pe hartie situatia era teribil de proasta), au strans economii la care orice european poate doar sa viseze! iar acum trebuie salvati cu banii din contributiile noastre...?!
Unde nu mai pun la socoteala faptul ca Rusia e deranjata enorm de faptul ca mafiotii ei isi vor pierde din prazi si ca banii lor vor ajunge sa salveze o tara din EU..!

Din partea mea Ciprul n-are decat sa-si rezolve problemele singur. S-au investit enorm de multe miliarde in salvarea Greciei iar banii aia n-or sa vina niciodata inapoi la cei care i-au cotizat, adica noi cei care lucram si platim impozite in EU. Italia, Spania, Portugalia si Irlanda stau si ele gata-gata sa cada in nas. Deja situatia devine critica. EU a fost un proiect frumos atunci cand a luat fiinta, in urma cu mai bine de 50 de ani, insa acum inechitatea a devenit foarte greu de suportat in aceste vremuri de criza.

De la voi (mai ales cei care locuiti in state EU cu moneda euro) cum se vede situatia?


Nu vreau sa ma refer decat la partea bolduita. Cipru a functionat ca un fel de paradis fiscal. Eu sunt convinsa ca, din cauza sistemului lejer de taxare sunt multi rezidenti in Cipru care nu sunt neaparat cetateni ciprioti din tata-n fiu si care sume enorme de bani in banci. Asa ca impartirea aceea la numarul populatiei este o chestie cel putin hazardata. Nu cred ca fiecare cipriot de rand are peste 200.000 de euro in banca. Mai degraba imi suna a exagerare de ziarist sau de politician.

Sunt chiar curioasa de parerea celor care stau in Cipru, stiu ca sunt pe forum destui, daca nu ma insel chiar administratorii.

Edit: A aparut deja raspunsul. Si eu sunt curioasa de ce sa va intampla. Dar ce s-a intamplat, e vechea problema a datoriilor suverane ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Germania are toata dreptatea sa impuna conditii de transparenta acestor tari pentru ca Germania este motorul Europei.


Si pana una alta, toti se milogesc de bani de la Germania - de la cei care muncesc si sunt harnici. Cipriotii s-au dus plangand la Moscova sa ceara bani iar rusii I-au lasat vorbind singuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Sunt peste 10.000 de rusi care au rezidenta in Cipru asa ca cei 23 de mld de euro trebuie impartiti altfel si nu 200k pe familie de cipriot. In plus, faptul ca UE a acceptat sa se taxeze conturile mie mi se pare ca pe timpul comunismului cand confiscau casele ca aveai prea multe camere... Oricum Cipru o sa cada economic ca nimeni nu va mai accepta sa investeasca sau sa isi puna banii acolo... Eu cred ca orice om care traieste in UE ar trebui sa fie ingrijorat daca are bani in banca dupa acest episod. Cine urmeaza? Spania, Portugalia, Italia? De data asta a fost cu cei care au peste 100k in cont, dar maine poate fi doar 50k, peste un an 10k si pana la urma luam tot...
UE seamana din ce in ce mai mult cu un concept comunist.. luam de la bogati si dam la saraci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca vor taxa conturile de peste 100.000 euro inseamna ca vizeaza exact pe aceia care si-au dus banii acolo ca sa profite de taxe mici, nu-i asa? Adica intentioneaza un fel de reparatie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Faptul ca apartii UE e totusi o garantie ca statul iti poate da 100.000 euro daca ii ai intr-o banca a acelei tari. Mai mult nu garanteaza nimeni. Daca nu esti in UE ... s-ar putea sa nu mai ai nimic ...

Edip ai dreptate - insa nu poti impozita numai rusii sau alte nationalitati si sa nu penalizezi si pe cipriotii care traiesc pe seama lor...in fond ei au fost de accord cu acest system si a venit timpul sa plateasca. Cipru e in pragul dezastrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Lali, exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

... pe de alta parte, rusii spun ca nu vor sa paraseasca insula ... si au aparut peste noapte chinezi care cumpara case ...pentru ca cipriotii le dau rezidenta de UE daca cumpara o casa de minim 300.000
Absolut aberrant, si fara nici un respect de legile UE. Asa ca, da, asta merita cipriotii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Lali, cei care si-au mutat banii acolo nu au nici o vina.. .ca sunt taxele mici, nu ei le-au votat sau impus... Ei respecta legea, platesc taxe mici si atat. Cum UE nu s-a ofruscat pana acum de sistemul asta de taxe? Problema pe care o vad eu ca tarile isi baga din ce in ce mai mult coada in sectorul privat ( atat UE cat si USA, Canada sau alte tari asa zise capitaliste). Asta e o mare problema din punctul meu de vedere si se extinde din ce in ce mai mult.

Ma intreb daca totusi e vorba de 100k euro pe cont sau cum e? In Canada de exemplu e 100k pe cont dar poti avea si tu si sotia cate un cont la fiecare banca si atunci sunt garantati in limita asta.

Mergi la inceput