EU pe tobogan la vale

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Deceneus, dupa ce s-a anuntat ca numai conturile de economii de peste 100.000 de euro vor fi afectate, a fost difuzat la tv un reportaj filmat intr-un supermarket cipriot. Au fost intervievati oameni normali, nu pareau cine stie ce industriasi sau CEO's... O doamna se vaita c-o sa piarda 15.000 de euro, ceea ce inseamna ca avea 150.000 de euro in contul de economii (atunci se vehicula procentul de 10%), si se plangea ca are copii care trebuie sa mearga la scoala... de parca ar fi singura in situatia asta.

Din punctul meu de vedere cine are peste 100.000 de euro in contul de economii este deja un om instarit, cu o situatie financiara extrem de buna.
Eu stiu ca nu le pica bine sa li se ia din acei bani, insa ei trebuie sa realizeze ca pana acum nu au platit taxe pe acei bani precum au facut-o toti ceilalti europeni. Nu stiu, ei chiar au crezut ca nebunia asta poate continua la nesfarsit?
E drept ca fraiele nu sunt in mainile oamenilor de rand si nu sunt ei aceia care traseaza politicile la nivel macro dar totusi mi se pare trasa de par toata treaba asta... Si chiar nu gasesc resurse interioare care sa ma faca sa imi fie mila de cei carora le vor fi afectate conturile de economii. Daca le luau si amaratilor care reusesc, dupa o viata de economii, sa puna deoparte un 20.000 sau 30.000 de euro, atunci da, e de plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

o super analiza, scrisa de un cunoscator al situatiei Ciprului
http://www.contributors.ro/economie/euro-exit-cipru-unlimited-demontarea-unui-scut-uman-pentru-afaceri-netransparente/?cfcc




foarte interesant articolul! se spune, practic, ca s-a ajuns aici din cauza guvernarii inconstiente si ca cipriotii n-au habar pe ce lume se afla. nici acum, dupa ce-a trecut si ceasul al 12-lea, nu pricep exact ce li se intampla. mai stiu un popor asa

am citit in economistul ca presedintele cipriot s-a dat fortzos initial, dar cand toata lumea l-a tratat cu sictir, satula de fazele ciprului, a revenit la o atitudine mai inteleapta. m-a distrat faza.

"When he travelled to Cyprus to try to agree a new package on March 24th, the Cypriot president tried to push the issue out of the hands of finance ministers in the "euro group" and onto the lap of the leaders who would be called for a special summit. At one point, participants said, Mr Anastasiades threatened to resign, even to pull Cyprus out of the euro zone.

In the end, he relented. The European leaders, fed up with Cyprus’s tactics, had refused to yield. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

coracora, nu stiu exact cum e prin Cipru dar 100-150 de mii de Euro nu inseamna nimic... de unde atata cu oameni instariti? Instariti inseamna de la cateva milioane in sus... prea esti agresiva cand e vorba de oameni care poate au avut grija de bani... omul care si-a pus banii aia deoparte a respectat legea si atat... de ce unul care a cheltuit tot ce a castigat sa nu plateasca nimic si ala care si-a pus luna de luna bani deoparte sa plateasca... eu zic ca solutia e o aberatie si daca as fi cipriot as pleca imediat de acolo.. cel putin pentru copii daca pentru mine nu s-ar mai putea prea multe.

de fapt toata chestia asta e din cauza unor puteri gen Germania care daca nu exista Euro nu ar fi putut exporta cum exporta pentru ca cipriotul sau grecul nu ar fi avut puterea sa ii cumpere produsele... Economiile Frantei, Germaniei sau chiar si Olandei ar fi fost poate cu 25-50% mai jos decat sunt acum iar bunastarea celorlalte tari precum Grecia, Cipru sau chiar Ro nu ar fi fost la acelasi nivel... Numai ca bunastarea asta a fost din condei si nu din productivitate, inovatie.


Asta e o lectie pentru multi zic eu... sau ma rog pentru cine nu a facut-o pana acum in conditiile politice din ultimii ani... cel putin 2 pasapoarte, conturi in cel putin 2 tari diferite si monede diferite, diversificare de aseturi in actiuni, imobiliare dar in tari diferite... Cel putin mai ai o sansa:) Cum de fapt unii dintre rusi au si facut-o... a picat aici mai rau dar cel putin o mai fi ceva prin Rusia, UK, Elvetia sau Cayman:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Wow Edip... 100.000 - 150.000 de euro in contul de economii nu inseamna nimic?
Atunci chiar ca folosim dictionare diferite atunci cand ne referim la termenul "instarit".
Sau poate acolo unde locuiesti tu sume de ordinul asta pot fi economisite cu usurinta. Unde locuiesc eu este foarte greu. Iar in Romania (un "teritoriu" pe care il cunoastem amandoua), acest privilegiu ii este rezervat doar unei categorii restranse de oameni.

Chiar am cautat pt tine niste cifre. ING zice ca olandezul e foarte strangator, 86% din oameni au conturi de economii in care vireaza in medie 260 euro lunar. Sa zicem ca te situezi fix la mijloc... cat timp ti-ar lua sa ajungi cu cei 260 euro / luna la 100.000? Peste 30 de ani. Ani in care de banii aia nu te atingi, nu cumperi casa, masina / masini, vacante, nimic. Si tot in anii aia situatia ta financiara nu are voie sa se modifice nici cu un fir de par, gen somaj (prelungit), criza financiara, Doamne fereste vreo boala, divort, samd.
Eu ma uit la mine si la oamenii din jur (cei a caror potenta financiara o cunosc).In Olanda sumele pomenite mai sus te incadreaza nu in randul bogatilor ci in randul instaritilor, asta mi-e clar.
Nu stiu cum e in Canada, care sunt impozitele (in Olanda clasa de impozitare cea mai inalta e 52%, am mai scris despre asta), cat de scumpa e viata, cat costa casele (in zona unde stau eu o casa modesta cu 2 dormitoare si suprafata locuibila de 140 m patrati ajunge lejer la 250.000 de euro), care e pretul masinilor (Olanda are o taxa suplimentara de 30% pe masini - raportat la tarile europene, asa ca preturile sunt exxorbitante), samd....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Eu ma gindesc cit o fi rata dobinzii la depozite in Cipru ca sa fie interesant sa tii banii la banca. Ca aici, la rata dobinzii de 1.75% si limitat la un plafon de 22000 euro (adica pe livretul asta, livret A, nu poti avea mai mult si e limitat la un livret pe membru de familie), faci altceva cu banii – ii investesti in aur, in opere de arta, in actiuni, in imobiliare…dar nu-i lasi la banca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Edip,wow...ce sa spun si eu am ramas cu gura cascata la afirmatziile tale,cum ca 100000 euro e un mizilic,nu e semn prosperitate-mare as spune eu.

Inseamna ca pe celalat continent se fac banii mai usor,nu stiu ce sa spun...ca eu desi economisec...contul meu nu are cifre cu 5 zerouri.Sa nu mai spun ca dupa ce string ceva...imediat le gasesc loc!

Marox,nu stiu daca neaparat dobinzile fac sau au facut atractiva depunerea banilor in Cipru,cit lipsa fiscului.Eu itzi spun sigur ca daca mi-ar aparea mie in cont sume cu 5 zerouri...imediat ma trezesc cu finanzamt-ul la usa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Tocmai am aflat azi ca unul dintre landurile germane (Brandenburg) a investit fondurile pentru pensii ale functionarilor publici in Cipru (ca. 2 mil. €) - datorita dobanzilor atractive si acum va pierde 30% din suma.

Deci in Cipru nu se alfa numai banii mafiotilor din toata lumea ci si bani investiti de ministrii de finante idioti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Marox, am vazut in ziarele de aici ca dobanda era de peste 5%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Miriluta, pe acelasi principiu au pierdut si cateva primarii din Olanda fondurile de pensii ale angajatilor pentru ca le aveau la IceSave in Islanda.
Eu nu inteleg, consilierii financiari ai acestor institutii ce fel de diplome au, cum de s-au repezit tocmai la cea mai generoasa dobanda, nu si-au dat seama ca e balon de sapun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

In ziarele olandeze scria azi dimineata ca cei care au conturi la banca Laiki, pierd absolut tot ce au peste 100.000 de euro. Wow!
Iar persoanele care au conturi peste 100.000 la Bank of Cyprus pierd in jur de 40% din valoarea depozitului. Iarasi wow!

Sursa: http://www.nu.nl/economie/3380806/eerste-geld-cyprus-waarschijnlijk-begin-mei.html

Mergi la inceput