cand un preot nu impartaseste

cand un preot nu impartaseste | Autor: mcoca

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

La noi in sat este un preot nou. Acest preot nu face impartasanii si nu cununa (cheama un alt preot pentru acestea). Face slujbele de inmormantare si de botez insa. Poate sa ma lamureasca cineva de ce?

Multumesc

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Buna ziua,

La noi in sat este un preot nou. Acest preot nu face impartasanii si nu cununa (cheama un alt preot pentru acestea). Face slujbele de inmormantare si de botez insa. Poate sa ma lamureasca cineva de ce?

Multumesc


Vicky, Printzesone and BB (34+)





o avea vreun canon dat de duhovnicul personal sau are el o retinere personala, pana si-o clarifica e bine sa fie respectata, altfel va puteti adresa sefilor lor cu intrebarea

ps. ne spunea tata un banc despre un preot nou intr-un sat, asta facea slujba de inmormantare cu usile inchise, doar el si defunctul, problema preotului era ca nu stia sa faca slujba si ca sa nu se faca de poveste in fata enoriasilor alesese metoda asta. intr-o buna zi satenii satui de setcretosenia preotului au hotarat sa-l afle despre ce era vorba, unu dintre ei s-a oferit sa joace rolul mortului...ajunsi cu "mortul" la biserica, dupa Doamne miluieste, Domane miluieste, preotul a invitat toata lumea afara dn biserica, ramanand singur cu mortul a inceput...deh taica, ce sa fac eu acum, ai murit, ai murit, toti murim, Dumnezeu sa ierte si asta e, mortii cu mortii, vii cu vii... la faza asta mortul sare din sicriu..aha din asta ne esti parinte, esti un escroc si te vom da afara din biserica noastra, la care preotul sare pe "mort" si dupa cateva tavaleli il dovedeste si il omoara ...dupa care cheama inauntru pe toti cei care asteptau afara dezvaluirea secretului... o data ajunsi in biserica, preotul le zice, "am terminat slujba, puteti sa-l luati sa-l ingropati si data viitoare asigurati-va inainte ca mortul e mort deabinelea!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mai, eu banui ca el nu-i chiar preot la 100%. Cum am doua botezi de facut anul asta, as vrea sa fie totusi un preot.
Tipul, de profesie inginer, era diacon. Preotul a plecat si i-a luat el locul ...


Vicky, Printzesone and BB (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Mai, eu banui ca el nu-i chiar preot la 100%. Cum am doua botezi de facut anul asta, as vrea sa fie totusi un preot.
Tipul, de profesie inginer, era diacon. Preotul a plecat si i-a luat el locul ...


Vicky, Printzesone and BB (34+)





nu o fi hirotonit, o face acum ceva facultate teologica la distanta sau ff si si-s tras post din timp...dar m-ar mira sa-l lase de capul lui de la Patriarhie...cauta site-ul Patriarhiei Romane, poate au vreun email la contacte...trimite un email si poate primesti o explicatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am sunat la Patriarhie la Paris . Tipul a parut ff ofensat, cum imi pot inchipui ca nu e preot etc. Dar raspunusl lui la intrebarea de mai sus nu m-a multumit : parintele e f ocupat si de aceea vine un calugar sa faca spovedaniile ...


Vicky, Printzesone and BB (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

O mica corectie, nu mi-o lua in nume de rau: la Paris e Mitropolia, nu Patriarhia... :)
In rest nu stiu de ce preotul vostru nu savarseste toate Sfintele Taine, chiar n-am mai auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Am sunat la Patriarhie la Paris . Tipul a parut ff ofensat, cum imi pot inchipui ca nu e preot etc. Dar raspunusl lui la intrebarea de mai sus nu m-a multumit : parintele e f ocupat si de aceea vine un calugar sa faca spovedaniile ...


Vicky, Printzesone and BB (34+)





poate ca asa e, fiind nou o avea nevoie de ajutor la inceput, daca nu te multumeste raspunsul si banui ca e ceva mai "grav" de ce nu cautati alta biserica prin imprejurimi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da-mi un mail la nike974@gmail.com sa t epot pune in legatura cu un preot ortodox din paris,roman.
probabil ca e doar diacon,nu probabil,ci sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Histamina, merci! Din pacate sunt la 400km de Paris :(.

Nina, e complicat sa pleci la sute de km pt o biserica romaneasca ... Ne vom orienta probabil spre alta biserica.


Vicky, Printzesone and BB (34+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

http://www.mitropolia.eu/ro/site/53/#Paris%202

daca mai e de actualitate mesajul tau, la linkul de mai sus vei gasi toate parohiile ortodoxe rom^nesti din Franta, cu numele de contact ale preotilor si telefoanele lor

vei putea cauta o biserica mai aproape de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mihiasiro, merci. Biserica romaneasca cea mai apropuiata este la 100 km, deci zic pas. Voi merge cel mai probabil la francezii ortodoxi, sinon, mai sunt greci si rusi.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput