Acuzatii despre Giulesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Mari_loluta, nu am aruncat cu noroi in tine, nu m-am certat cu tine si nici nu intentionez s-o fac. Nici macar nu am scris ID-ul tau. Ti-am citit povestea si la alte subiecte, nu contest ca ai suferit si suferi in continuare dar de la esecurile tale pana la a instiga un forum unde fiecare-si duce propria lupta cu infertilitatea mi se pare cale lunga. Asta m-a deranjat si asta am si spus. Nu te-am acuzat si nu te-am jignit cu nimic.
Repet, m-a deranjat faptul ca ai incercat sa faci ca lupta ta sa devina lupta tuturor.

Samirei33 i s-au parut dure si urate cuvintele mele de final...nu le-am spus eu ci doar le-am citat. Fac parte din "Legea atractiei" Printre altele, aceasta lege spune: "Gandurile pozitive atrag lucruri pozitive, iar lucrurile pozitive atrag alte lucruri pozitive. Este valabil si pentru cele negative." Avand in vedere ceea ce incerci/ai incercat sa faci, mi s-a parut extrem de potrivit sa spun asta (ca remarca) in acest context, tot fara sa te jignesc.

Iti doresc din tot sufletul sa tii in brate copilul mult dorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Cu toate ca, asa cum am mai spus, n-am fost in viata mea la Giulesti, sau, poate exact din acest motiv, intervin si eu, ca romanul, impartial, cu o vorba din popor, desi, recunosc, nu excelez la genul asta de dialog:)):
"Ce-i pentru unii muma, e pentru altii ciuma!"

Astea fiind spuse, as vrea sa va supun atentiei niste Vorbe Grele (n.r. blogul lui Ciutacu) pe care le-am citit deunazi, fara nicio legatura cu discutia de fata, dar, care, dintr-un motiv anume, mi-au ramas in minte:

(..)"Se vinde mocirla, intriga, scandalul …mai abitir decât poezia, chiar daca miroase a zambile si a primavara în tot orasul. Sa darâmi e mult mai usor decât sa construiesti. Sa treci cu vederea ceea ce-i omenesc? Nici vorba. Noi cautam perfectiunea acolo unde nici Dumnezeu nu poate fi perfect! Nici macar el. Si totul …pentru o coaja de pâine in plus! Ce mizerie!"(..)

Numai bine, tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Mari,numai bine iti doresc si sper ca in curand sa cunosti fericirea de a fi mama!Iti inteleg sentimentele fata de Giulesti,desi nu am facut FIV acolo,dar am citit prin ce ai trecut si imi dau seama cat de greu trebuie sa iti fie.
Lara,mi-a fost cam nu stiu cum sa intervin la momentul cu pricina pe forum.User-ul Mihaella nu exista,este creat special pentru a-ti arunca tie niste vorbe.Poate sa reapara cel mult cand va fi vorba iar despre tine sau cand va avea chef de un nou scandal si nu va vrea sa isi foloseasca identitatea adevarata de pe forum.Da-i pace!Urat oricum pentru cine a facut acest lucru!Sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Nu am mai scris de multa vreme aici!
Vreau sa va spun ca si eu am facut un FIV la Giulesti, parca prin 2006 ( in urma caruia am obtinut o extrauterina, dar nu invinovatesc pe nimeni pentru asta! ) si am platit 1100 euro ( cu chitanta ) + 300 euro ( fara chitanta ), in total 1400 euro + "atentiile" necesare pentru un tratament "uman", la toata lumea ( d-na Geta, embriolog, anestezist ), mai putin d-na dr., care a fost un medic si un om deosebit! Imi amintesc ca am stat 2 ore pe hol, asteptand sa vorbesc cu dr. embriolog ( dr. Cocei ), care era f ocupata si nu avea deloc timp pt mine ... mi-am facut "curaj" si i-am strecurat o suma de bani in buzunar, dupa care i-a revenit brusc zambetul pe buze si a fost extrem de amabila si disponibila imediat! Nu am avut parte de nici un fel de atentie, fara sa ma "descurc", dar nu ma plang ... chiar si in conditiile astea a fost cel mai ieftin FIV pe care l-am facut vreodata!
Mari si eu, la un moment dat, am fost tentata sa fac plangere pentru malpraxis unei dr., din cauza careia am pierdut multi ani si foarte multi bani ...dar cum nu exista ( atunci, acum nu mai stiu cum este ) o lege clara in acest sens, am decis sa nu ma mai incarc negativ ( m-a epuizat suficient lupta cu infertilitatea, nu ma simteam in stare sa mai duc inca o lupta si cu sistemul! ) si sa ma concentrez la ce ma interesa mai tare, adica sa reusesc sa am copilul meu! Si am reusit! Iti doresc sa actionezi asa cum crezi tu ca este mai bine pentru tine si sa-ti gasesti echilibrul si linistea sufleteasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

aniast72 ,sper sa nu te superi .
Ma adresez tie ptr ca mi s-a parut cam acid comentariul
Uite ca alti nu au avut norocul tau !! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el !
Norocul “ il mai faceau “ si asistentele care erau mizerabile !!!
Uite ca eu nu am avut norocutul tau si am fost jecmanita.
Revoltator !! Am dat spaga dupa ce am platit 1400 euro ) .
Asistenta nu m-a bagat in salon ptr. ca nu am vrut sa ii dau spaguta de rigoare. Deja incepuse sa se aprinda beculetele si aveam nevoie de liniste nu stres. Am stat pe culoar de la 7 pana la 12, cand m-a bagat si pe mine in salon ptr frumoasa procedura.
Toate fetele erau relaxate in patut , eu ca dulaul in fata usi asistentelor .
Am fost umilita de femeia de service .... Doamna de la curatenia vroia sa ii arat daca m-am ras parul pubian . Hmmm … ma invitase in toaleta sa vada ea cu ochii ei . Acum glumesc amar … “daca io aratam si aleia muream prin deces “
Binentelea ca am refuzat-o politicos … marcand banetul in buzunarul larg al halatului verde cu promisiunea ca m-am epilat … Offffff …
Umulitor …
M-am rugat pangand de dr. Dracea, tocindu-i pragurile pe la Ginera sa imi termine FIV –ul ca d’neaei nu mai dorea sa faca FIV la Giulesti , iar eu nu aveam banisorii ptr Ginera .Ma lasa cu dosul in balta. . La inceputul protocolului a omis sa imi spunaca nu va mai lucra la Giulesti . Deci am fost ultima FIV-oasa din dotarea dr. Dracea de la Giulesti . Ultimul Fiv facut “ in plictiseala “ ….. ce conteaza …bani sa iasa.
Am avut si o picatura de noroc dar au facut alti cacalica’n el … (scuzati )
Norocul ?? Am avut 14 ovocite , 11 embrioni . Credeti-ma , am plans prima data in viata de fericire !
Ghinionul ??? Au mai ramas 2 . De ce ?? Au hotarat sa ii lase la stadiul de blastocist . Buna hotarare !! Nu acuz doar ma intreb “de ce?”
Cum s-a terminat povestea ???
Umilita , cu credit in banca si cu un bucata depresie cu ganduri de sinucidere .
Tratata greu si in timp …
Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva …

Se discuta tot pe forum mai de muuult camai conteaza si simpatia . Adicatelea daca nu le erai simpatica , nu le placea fata FLIT . In general sunt mai emotive dar consider ca aveam aceleasi drepturi cu celelalte paciente .
Vad ca se discuta in proverbe .Totusi viata nu este un proverb .
Iacata ca povestea asta m-a scos din barlog si mi-a trezit noi cosmaruri …
Multumesc Mari ptr. msg .

Camisoara (zisaCami ) te imbratisez sper sa iti mai aduci aminte de mine .

Hai , bafta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Copilutzu sigur ca-mi amintesc de tine, te imbratisez cu drag!
Este cumplit ce ai trait ... din pacate, asta este realitatea in sistemul medical de stat; nici in cel privat nu esti tratat cu prea mult profesionalism, insa platesti ca sa ai parte de un confort si un tratament "uman", ca sa nu fi umilit, cum se intampla la stat! Si depinde cum iti este norocul! Ar fi multe de spus, insa din pacate, stau prost de tot cu timpul!
O zi frumoasa tuturor, cu mult soare in suflete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Copilutzu, nu am de ce sa ma supar...in general sunt toleranta si intelegatoare asa cum sunt si in momentul de fata. Stiu ce se intampla in Giulesti si nu numai acolo, stiu ce se intampla si in clinici private, de 7 ani de zile am vazut multe si nu am fost tratata doar cu zambetul pe buze. Pana si Florina (asistenta de la Giulesti mi-a umplut bratul de sange chinuindu-se sa-mi schimbe o perfuzie. I-am zambit si i-am spus: "se mai intampla" (inca nu aveam copii). Am stat si eu la interminabila coada de la usa dr. Cocei si chiar si-acum, cand lucreaza la clinica privata iar eu pierdeam ultima sarcina a refuzat sa-mi raspunda la telefon desi stia cine o suna...Mi se rupe sufletul pentru fiecare esec si chin al oricareia dintre fetele care se lupta cu infertilitatea. Intotdeauna cand pot ajuta, o fac cu placere INSA am spus si o repet: M-a deranjat incercarea de instigare a mea (si nu numai) pe privat si a forumului pentru o lupta personala. Nu mai dau acum citate, proverbe, zicatori, zic din proprie experienta: Intotdeauna cand am gandit rau de cineva (indiferent de situatie), raul s-a intors contra mea. Nu mai scriu altceva ca deja am sentimentul ca ma justific in vreun fel si chiar nu e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Atunci , dupa frumosul esec am vrut sa povestesc dar se ridica prea mult in slavi Giulestiul .
De aceea am scris acum si datorita mari_lolutza-ei sa nu creada pacienti/ele ca curgea lapte si miere la Panait Sarbu.
In speranta ca nu am suparat pe nimeni
Va doresc o primavaruta superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns venera_h spune:

Eu ii multumesc lui Mari-loluta ca mi-a dat acel pm si am sa fac la randul meu cercetari. Totul s-a intamplat exact asa cum spune ea. Voi, cele care ati reusit, ati avut pur si simplu noroc. Daca scapi cu bine din orice la Giulesti se cheama ca ai avut un mare noroc. Acolo e marul gaunos, moartea.Eu am facut 2 fiv,in 2006 si 2007, nereusite, dar nu stiu cat a fost vina organismului meu si cat a procedurii, nu am avut cum sa verific si nici nu vreau sa ma mai gandesc la asta. Atunci nici nu m-am gandit sa cer chitante samd, aveam un singut tel, dar adevarul e ca nu am primit chitante pt nimic. Doctorii mei au fost ok, dar eu ma duceam mai mult ca cabinetul particular, numai cand era neaparat necesar mergeam la spital si era ingrozitor si cu asteptarea si conditiile, iar personalul era sub orice critica, mai ales celebra asistenta Geta, slabanoaga si cu parul mare. Am dat bani peste tot, am bagat in buzunare tuturor si nimic. Nici concediul medical nu mi l-a lasat aceasta Geta, desi imi daduse instructiuni clare cand sa vin dupa el. Sa fie clar, nu ca nu am reusit e problema, ci ca trebuie sa plateasca cineva daca au caqstigat bani necuveniti de pe urma pacientelor disperate care nu mai cereau hartii, ci voiau finalitatea demersului lor. Cu dr Marinescu am interactionat ft putin si mi-am dat seama ca este un escroc si un spagar, spuneau si altele, asa ca am ales pe altcineva.
In 2009 am ramas insarcinata natural si am nascut acolo in 2010. A fost cumplit, o bataie de joc. Am nascut prematur, dr meu era in concediu, asa ca m-au tratat ca pe un animal. Au refuzat sa-mi faca epidurala si am nascut pe viu in chinuri groaznice. M-au lasat apoi sa stau in sala de nasteri ca nu aveau loc in salon. Iulie, calduri insuportabile, 12 femei in salon, fara aer. Cu chiu cu vai obtin o rezerva de 3. acceptabil. Stau 10 zile acolo, copilul prematur, bataie de joc, asistentele, ne tratau groaznic, la copii opreau monitoarele pt ca se desaturau si le deranja sunetul. Tipau la noi, ochi peste cap ca nu stiai sa alaptezi etc. Si bagam intruna bani in buzunare. O luna mai tarziu salonul in care a stat fetita mea ardea (faimosul incendiu) si eu stiu ca asistenta a fost de vina. Asa faceau, incuiau copiii si plecau, era oribil tot ce se intampla acolo. Am nascut al doilea copil la o clinica privata anul trecut si a fost cu totul altceva, numai asa m-am vindecat de trauma primei nasteri.
In concluzie, Giulestiul nu e sau nu a fost ok deloc. Ma bucur ca ati avut experiente frumoase, dar nu aruncati cu piatra in femeia aceasta care nu a avut. Cele mai multe au trecut prin asa ceva. Si repet, nu de reusita sau nereusita e vorba. Ea a avut curajul sa demaste neregulile si sa faca demersuri mai departe. Eu o iau in seama. Eu va doresc sa nu treceti niciodata prin asa ceva. Si nu, nu e ok sa inchizi ochii si sa accepti sa fii escrocat si batjocorit doar ca sa iti vezi visul cu ochii.

Mergi la inceput