Par spalat zilnic

Par spalat zilnic | Autor: dianama

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
De cand ma stiu am un viciu cred eu....nu pot sa nu-mi spal parul in fiecare zi....mi se pare murdar chiar daca stiu bine ca nu e....
Acum apar problemele..par uscat ,fara luciu,matuit sa zic asa.
Folosesc balsam,masti nu prea ,de multe folosesc sampon normal cumparat din supermarket,am folosit si de la Vitalitys,tot aici pe forum am vazut o postare si l-am cumparat,dar nu am vazut nici o imbunatatire.
E foarte uscat si fara luciu....
Acum l-am tuns in varianta bob scurt,dar tot il aranjez cu peria sau placa....dar nu mai stiu ce sa.i fac sa isi revine un pic...ce sampon sa folosesc
Nu pot sa il las nespalat....nu pot si gata...
Multumesc....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Incearca ser de par, il gasesti la saloanele de coafura mai bune in Romania.Am inteles de asemenea ca uleiul de cocos e foarte bun pentru par uscat, desi nu am incercat niciodata.

Eu am parul uscat cand vin in Romania si isi revine cand ma intors in State. Cred ca de vina e si apa din Romania mai calcaroasa...dar asta inseamna ca ar trebui sa te speli la cel putin 3 zile si nu e pe placul tau. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

parul este uscat si din cauza ca folosim placa si phoenul.
este indicat sa iti protejezi parul cu sampon sau ser special pt caldura. gandeste-te ca spalandu-l in fiecare zi, in fiecare zi il expui la caldura excesiva atunci cand folosesti placa si phoenul, e normal sa isi piarda luciul.
pe mine m-a ajutat masca din ulei de masline si galbenus de ou o data pe saptamana la inceput si apoi o data la 2 sau 3 sapt. face minuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Eu folosesc ulei de argan sau migdale presat la rece cand mi se usuca foarte tare parul. Il aplic din abundenta de la radacina pana la varf si stau cu el maxim 2 ore inainte de a-l spala. Vichy are un sampon hidratant - tratament, eu il folosesc alternativ cu uleiurile.



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Buna seara,
De cand ma stiu am un viciu cred eu....nu pot sa nu-mi spal parul in fiecare zi....mi se pare murdar chiar daca stiu bine ca nu e....
Acum apar problemele..par uscat ,fara luciu,matuit sa zic asa.
Folosesc balsam,masti nu prea ,de multe folosesc sampon normal cumparat din supermarket,am folosit si de la Vitalitys,tot aici pe forum am vazut o postare si l-am cumparat,dar nu am vazut nici o imbunatatire.
E foarte uscat si fara luciu....
Acum l-am tuns in varianta bob scurt,dar tot il aranjez cu peria sau placa....dar nu mai stiu ce sa.i fac sa isi revine un pic...ce sampon sa folosesc
Nu pot sa il las nespalat....nu pot si gata...
Multumesc....




diana, in afara de acest "viciu", mai ai si altele similare ? pentru ca ar putea fi vorba de o usoara tulburare obsesiv-compulsiva, care se poate rezolva. rezolvand problema, vei salva si parul.
si eu dadusem in mania spalatului excesiv pe maini, eram in scoala generala. cred ca ma spalam de 20-30 ori/zi, de-mi crapase pielea de pe maini. n-as putea sa-ti spun de ce faceam asta si cum mi-a trecut...nu-mi amintesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Buna seara,
De cand ma stiu am un viciu cred eu....nu pot sa nu-mi spal parul in fiecare zi....mi se pare murdar chiar daca stiu bine ca nu e....
Acum apar problemele..par uscat ,fara luciu,matuit sa zic asa.
Folosesc balsam,masti nu prea ,de multe folosesc sampon normal cumparat din supermarket,am folosit si de la Vitalitys,tot aici pe forum am vazut o postare si l-am cumparat,dar nu am vazut nici o imbunatatire.
E foarte uscat si fara luciu....
Acum l-am tuns in varianta bob scurt,dar tot il aranjez cu peria sau placa....dar nu mai stiu ce sa.i fac sa isi revine un pic...ce sampon sa folosesc
Nu pot sa il las nespalat....nu pot si gata...
Multumesc....




diana, in afara de acest "viciu", mai ai si altele similare ? pentru ca ar putea fi vorba de o usoara tulburare obsesiv-compulsiva, care se poate rezolva. rezolvand problema, vei salva si parul.
si eu dadusem in mania spalatului excesiv pe maini, eram in scoala generala. cred ca ma spalam de 20-30 ori/zi, de-mi crapase pielea de pe maini. n-as putea sa-ti spun de ce faceam asta si cum mi-a trecut...nu-mi amintesc...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


O am si pe asta....trebuie sa am mereu in buzunare servetele ca dupa sa-mi sterg mainile.
Mai fetelor,cam asa am fost crescuta cu apa pe mine,excesiv ,stiu.....dar nu mi-o pot scoate dn obisnuinta.
No way,nu stiu cum sa fac,...daca nu ma spal seara dimineata ma simt oribil,parul gras,sta in toate partile....gatesc seara si mi se pare ca "pute".
O sa incerc si mastile de la voi....
sarutmana mult de raspunsuri,ma astept ceva idei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

La tulburare obsesiv-compulsiva m-am gandit si eu. Poate ar trebui sa vorbesti cu un psiholog.

Revenind la par, si mie mi se pare ca mi se impute parul cand gatesc, asa ca il acopar cu o basma mare. Arat ca naiba cand gatesc, dar ma intereseaza prea putin, macar nu put cand ma asez seara in pat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Mai fetelor asa am crescut.....poate ar ajuta si un psiho...nu zic nu.
Eu crscuta de bunici,ei bine instariti aveau o curatenie lucie,cu spalari pe maine de N-spe opi pe zi,dezinfectari si deratizari,,cu lenjerii albe,apretate cum erau atunci,buni era obsedaa de mirosul de detergnt si curatenie, mi s-a transmis nah...ce sa fac.
Cam asa sunt si in viata de zi cu zi,nu pot face nimic....daca nu am casa curata de la cap la coad nu ma asez pe canapea nici daca ma tai.....
Sau nu intru in bucatarie daca nu o vad luna...si dupa aia gatesc...
Curatenie inseamna sa curet si chuveta cu tubul aferent..
Deci are de tras parul meu saracul....ca nu stiu ce sa mai fac,nu-l pot lasa nespalat.....dar arata urat ,fara luciu,de la placa de, la perie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Dar parul arata gras sau e ok? Ca exista si persoane care realmente au parul gras dupa o zi.
Daca e pata pe creier,cred ca trebuie s-o rezolvi.Tu constientizezi ca pierzi ,probabil o ora in fiecare zi cu spalat ,uscat,aranjat? Gindeste-te ce-ai putea face in ora asta zilnic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Am un par fff gras si lipit pe cap....dimineata inebunesc cand il vad .penibil.
E unicul mod,in care il pot face sa stea un pic,cat de cat.....normal.
Si e oarecum ciudat,ca incepe sa se ingrase,din cursul zilei,deja pe 3-4 de dupa-amiaza il simt gras,apoi seara gatesc....e deja cokteil-ul perfect.
Cand intru in dus seara....si vad samponul...hmmm,nu pot sa nu-l spal.
Eu cand merg la coafor nu cer sa fiu si coafata pentru ca stiu ca nu ma tine....asa ca economisesc.
Cand il coafezez imi da cel mai strong fixativ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

diana - mie mi se pare normal sa il speli daca e gras si arata urat. de ce nu l-ai spala?

eu ma spal 1 zi da si una nu pt ca altfel arata foarte urat.

Mergi la inceput