O mare problema,,,

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Daca vei cauta prin topicuri eu am avut acest subiect cam de 3 sapt adica o iritatie urata .Era rosie ca focu si parca asa cu basicute si orice ii dadeam nu trecea.S-a dovedit ca era de la antibiotice si a trecut doar cu apa cu bicarbonat .La noi a fost singurul ce a avut efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

unt de shea, nerafinat. arata precum untura, dar se topeste imediat pe degete. este extraordinar. ii treceau iritatiile, baiatului meu, de pe-o zi pe alta

http://en.wikipedia.org/wiki/Shea_butter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Pot sa fie atat de multe incat nu le mai dai de capat: iritatie, stafilococ, alergie, ciuperca.
Du-te la un pediatru in care ai incredere.
Ce mai ajuta (pana ajungi la pediatru):
- nu-l mai spala cu sapun (cel mult odata pe zi) doar cu apa
- usuca-l cu foenul
- lasa-l fara scutec cat mai mult (daca poti si nu e frig in casa) daca nu poti schimba-l imediat ce a facut pipi, sau chiar poti incerca sa folosesti scutece de finet (fierte si calcate) in locul pampersului
si neaparat du-te la medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Oana, eu zic sa te duci la doctor nu din cauza scaunelor ci a iritatiei. Eu nu m-am dus cu Florian la timp crezind ca e obisnuita iritatie (si el are pielea sensibila), pina cind am vazut ca face rani umede. Asa ca si dupa ce am primit crema a durat f mult pina s-a vindecat. Moasa mea e de parere ca dupa tratament cu antibiotic copii mici fac des ciuperci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Oana,

Eu iti pot spune cum a fost experienta noastra legat de olita.
Baiatul meu se juca pe olita pana la 2 ani si ceva, pana in 3. Dar tot nu a renuntat la scutec. Apoi, din cauza ca il obligam sa stea pe olita mai mult, asta mai mult datorita insistentelor bunicilor, ca ei puneau copiii sa faca devreme a inceput sa urasca olita.
Si... asta e... a stat cu scutec cativa ani (apropo, face parte din categoria copiilor foarte destepti care fac anumite chestii tarziu, precum vorbitul si invatatul sa mearga la toaleta).

Toamna trecuta mi-a venit o idee, vazand ca la gradinita era tentat sa renunte la scutec, dar nu de tot: sa ii cumpar un "WC de copii" care sa il atraga. De fapt am luat o olita 3 in 1, de la Tippitoes, una accesibila la pret, usor de mutat oriunde etc. Si cam la doar o luna dupa ce am luat "WC-ul de copii", si cu momeli de genul: daca faci pipi la olita mami iti da un jeleu, daca faci caca mami iti da doua, a renuntat la scutec ziua. Jeleurile le-am folosit doar in prima luna, dupa aceea se ducea singur, de placere si de bucurie.

De fapt descoperisem ca el nu mai vroia la olita, dar vroia sa faca precum adultii. Fiindca nu avem un vas WC pt copii si nici nu puteam pune unul si sincer doream sa aiba ceva al lui, nu sa foloseasca ce folosim si noi, macar la inceput, ideea cu 3 in 1 a fost chiar geniala. Imi pup mainile pt asta!

Dupa cateva luni a renuntat la scutec si noaptea. PErioada asta a coincis cu multe salturi in dezvoltarea lui neurologica (a inceput sa vorbeasca mult mai mult si mai bine, a inceput sa cante la pian cu 2 maini simultan - in jur de 4 ani si jumatate).

Cu iritatiile... nu stiu ce sa zic... vorba cuiva... e bine sa elimini cauzele legate de medicamente, infectii etc. Bepantol mie mi s-a parut o crema foarte buna pt iritatii, nu stiu daca e potrivit si in cazul baietelului tau.


Andrea

Mergi la inceput