PDL dupa alegeri

PDL dupa alegeri | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Vad ca este liniste de mormant, desi in viata politica este un mare eveniment, Conventia extraordinara si alegerile din PDL, partid de guvernamant 4 ani din ultimii 5.

Surprinzator pentru ca PDL-ul si Basescu aveau in vara trecuta multi sustinatori.

Miza este destul de mare.
Basescu s-a dus sa o sustina pe Udrea sa-i tina cald postul de presedinte, si sa aiba un om fidel care sa-i execute ordinele, cum a facut Boc la guvernare.

Daca va castiga Blaga exista riscul sa-i spuna lui Basescu "Traine esti cel mai bun", cum i-a spus Basescu lui Roman.

Frunzaverde afirma ca dupa congres multi PDL-isti vor migra spre PNL.
Probabil daca va pierde Blaga, pentru ca nu cred ca Udrea sau M Macovei vor merge spre PNL.

Daca va pierde Udrea probabil ca impreuna cu sustinatorii si Monica Macovi cu sustinatorii ei, vor forma cu M R Ungureanu un alt partid prezidential.

E ciudat ca sustinatorii lui Basescu au divizat votantii, facandu-i facila victoria lui Blaga.

Voi ce opinie aveti despre evolutia PDL dupa congres.

Or fi sustinatorii la conventie de-i atata liniste?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cred ca nu mai intereseaza pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

De ce nu mai intereseaza pe nimeni?
Credeti ca Basescu si sustinatorii lui vor ajunge la "lada de gunoi" a politicii, si ca vor iesi din viata politica ?

Acum se anunta ca ar fi fraude la numaratoarea voturilor, o specialitate a PDL si a Anastasei!
Nu stiu nici cati delegati au fost sau aveau dreptul sa participe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Un comentariu interesant la DIGI24 - sustine ca la conventie s-a transat rezultatul votului din toamna. Membrii PDL din teritoriu considera guvernarea PDL responsabila de rezultatul alegerilor, pe Basescu si membrii guvernului Boc. La aceasta conventie s-ar sanctiona echipa de la guvernarea PDL care s-a aliniat in spatele Elenei Udrea.

Pe de alta parte Basescu nu mai are ce sa ofere in viitor, pentru ca atributiile lui vor fi amputate.


Rezultatele oficiale anuntate
2344 V Blaga motiunea "Politica dincolo de lozinci"
2014 Motiunea Elenei Udrea
.209 Motiunea Monicai Macovei
..48 voturi anulate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Breaking News

Declaratia lui Basescu:
"Adio Partid Democrat"
"ei nu mai sunt o piatra de moara pentru mine, eu nu mai sunt o piata de moara pentru ei".

Basescu spune ca o sa faca o constructie de drepta.
Se confirma ce scriam mai sus, ca se va promova un partid prezidential format din oamenii lui MRU si ai Elenei Udrea.

Se va face un partid pentru Elena Udrea. Nu se stie daca oficial ea va fi lider, sau MRU.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Mesajul presedintelui

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2XhygR7vGC4

E hilar! Basescu declara ca democratia in PD a fost asigurata de un lider autoritar.

Citat:
Partidul Democrat a demonstrat ca a putut fi tinut pe o directie democratica atata timp cat a stiu de un lider autoritar, imediat ce au simtit ca pot fi singuri, aripa FSN-ista a partidulu a rabufnit, iar conventia de astazi este proba ca 50% din partid este ancorata in naravurle FSN-ului".

Adio PD adio PDL.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu chiar nu pricep nimic....daca se vor aia PDL CU PNL SI PSD..atunci partidul lui Base+Udrea+MRU,va fi tras in jos de Udrea.Dar daca se vrea o noua dreapta,atunci de ce mai cara dupa ei dinozauri politici?Sau recunoscuti politic?Incepe sa ma bage in ceata toata chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Politica este pemtru oameni puternici.
Basescu este un om politic important.
Din punctul meu de vedere, ii sunt deschise oricare cai in politica.
Din pacate, nu pot spune ca asta este spre avantajul nostru, al poporului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu as numi puternic oportunismul.
Oameni puternici in sens pozitiv nu avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Politica este pentru oameni puternici.
Basescu este un om politic important.
Din punctul meu de vedere, ii sunt deschise oricare cai in politica.
Din pacate, nu pot spune ca asta este spre avantajul nostru, al poporului.

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Romanii vad politica pentru oameni puternici, dar o politica normala este pentru oameni democrati si echilibrati.

Puterea lui Basescu sta in dosarele cu care mai poate santaja, dar si ele este santajabil.

La electorat nu are trecere si ar fi o piatra de moara pentru orice partid. Poate sa pretinda posturi de la castigatori dupa alegeri, dar prin alegeri nu are sanse sa se mai impuna.
Ai vazut rezultatul referendumului. Toti il considera responsabil de politica din perioada 2009-2011.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Basescu nu este oportunist.
Oportunisti sunt cei ce au roit si roiesc in jurul lui.
La fel cum oportunisti sunt cei ce au roit in jurul lui Iliescu.
A treia tabara, fara coloana, sunt oportunistii care au sarit cand cu unul, cand cu celalalt.

In afara de Iliescu si Basescu Romania nu a avut, din pacate, alti oameni politici puternici in ultimii 20 de ani. Nastase nu se pune, el fiind intronat de Iliescu si detronat de Basescu.

Am uitat, a mai fost unul, Corneliu Coposu, fara sula caruia (in coasta tatucului) am fi ramas mult si bine strans uniti in jurul partidului unic de salvare nationala. Coposu si el inconjurat de o sleahta intreaga de oportunisti (exceptandu-l pe singurul gentleman al politicii romanesti, Ion Ratiu). Si sa nu o uitam singura doamna din politica, Mona Musca.

Asta-i tot ce avem dupa 24 de ani de experiment in cerc, trei politicieni care au marcat destinele tarii, un singur gentleman si o singura doamna si in rest sute si sute de oportunisti.
Plus un oracol care a uitat, cred, un zero in predictia lui.

Mergi la inceput