capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Cand am citit acest titlu chiar am fost alarmata, apoi cand am vazut cauza care a condus la " capatul rabdarii" am ramas marcata. Cum poti sa-ti pierzi rabdare ca cel mic nu vrea sa faca la olita ci face in pampers? Cum poti sa-ti pierzi rabdare cand cel mic in loc sa te asculte pe tine isi continua jocul? CUm poti sa-ti bati copilul ca nu a facut in acel moment ce ai vrut tu?
Voi stiti ce marcati sunt acesti copilasi? Va rog sa stati de vorba cu un copilas care a fost abuzat fizic sau psihic, si atunci poate o sa intelegeti mai bine ce se intampla in capusorul lor. Nici nu stiti ce norocoase sunteti ca aveti copilasi sanatosi, ca sunt veseli si haiosi, ca puteti sa-i vedeti cum cresc inca din prima zi. Cand sunteti nervosi va rog sa va ganditi la acest lucru, ce ati face daca nu ati fi putut fi langa ei si nu puteti sa-i aparati atunci cand eu nevoie. Va rog sa va ganditi ca sunteti cele mai norocoase mame, si nu conteaza numarul prostiilor pe care le fac, ci conteaza ca ei sunt acolo
langa voi. Si in plus poate ca ati gresit si voi ceva in educatia lor, daca nu inteleg un
anumit lucru. Nu exista copil incapatanat, exista parinte care nu stie sa-i explice
copilului pe intelesul lui. Noi ca si parinti avem mult de lucru, noi ca si parinti trebuie sa
vedem unde am gresit si sa fim obiectivi.
Fetitele mele mi-au zis intr-o zi, dupa ce au facut o boacana:" Mami noi sutem copii si
noi cei mici mai facem si prostioare." sau in urma unui reportaj la TV una din fetite imi
spune " Mami , cum poti sa bati un bebelus? Ei sunt mici si nu inteleg. De ce trebuie sa-i bati?" Asa gandesc niste fetite de cativa anisori, niste fetite care au trecut de la agonie la extaz si care ii multumesc lui Dumnezeu pentru ceea ce au .
Cand sunt nervoasa ( ca mi se intampla si mie) sunt momente in care imi vine sa urlu. Sa nu va inchipuiti ca ale mele stau acolo unde le pui, din contra fac o goraza de prostioare. Eu in acele momente ma autoeduc, imi spun ca trebuie sa fiu calma, ca sa pot rezolva situatia si sa nu incep sa tip sau sa urlu. Ok au gresit si fac in continuare aceeasi greseala ( intentionat) si merita o pedeapsa ( ceea ce se intampla foarte, foarte rar) le confisc o jucarie
( jucaria preferata). Dar le explic cu calm acest lucru, cu zambetul pe buze, fara urlete si tipete. Atunci cand le mai apuca crizele de plans fara motiv ( ca mai avem si de astea mai ales cand suntem foarte obosite) le las sa se calmeze , le invit frumos in camera lor si sa urle acolo cat vor. Dar tot la fel cu mult calm , nu incepand si eu sa tip la ele, ca nu rezolv nimic. Acolo frumos se linistesc si apoi calmi si fara nervi ne reluam activitatile. Cand sunt eu nervoasa imi aplic acelasi tratament. Plec din camera respectiva, trag aier in piept si imi reiau activitatile decat dupa ce consider ca m-am calmat. Asa este cel mai bine pentru toti si nu este nevoie sa ridicam vocea si sa tipam unii la altii.
In legatura cu pampersul fina mea avea 4 ani si 5 luni cand a renuntat la el. A incercat mama ei toate solutiile ca a ajuns sa streseze copilul, pana cand intr-o zi i-am spus stop. Am fost la magazin am cumparat 2-3 bucati de pampers marime mult mai mici si i l-am pus. A inceput sa planga ca ii este mic si ca nu ii este confortabil. AM zis Ok hai sa incercam altul. Si acela bineinteles ca ii era tot mic si am ajuns la concluzia ca deja toati ii sunt mici, si mai bine trecem direct la chilotei. Si uite asa am reusit fara mult stres si fara nervi. Nu stiu daca a fost noroc sau coincidenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

selene,de pe ce planeta esti?
eu o sa consider ca toate mamele(calitate necesara pentru a-mi evalua mesajul) care au dezaprobat cele scrise de mine,nu au ajuns niciodata la capatul rabdarii cu copilul/ii lor,nu le-au dat NICIODATA vre-o palma(la fund,peste mana) si au reusit sa le ofere educatie doar cu vorba buna,explicatii si alte metode non-abuzive,lucru care nu poate decat sa ma bucure
acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea

eu am certat-o,i-am spus sa plece de acolo si,cand m-am intors cu spatele,sa-mi continui drumul,increzatoare fiind ca cearta a fost suficienta si se va indeparta,a pus mana iar
ca urmarea,a primit cateva palme la fund si au fost mult mai eficiente ca toate explicatiile,ca de atunci nu mai pune mana...
pentru ce m-ar lua politia mai repede,pentru palma ocazionala,aplicata la "capatul rabdarii",sau pentru un copil electrocutat,din "neglijenta" mamei care s-a dus sa mestece intr-o oala cu mancare?
voi cum reactionati in situatii de acest fel,sincer,as vrea sa-mi "lungesc" rabdarea???


inainte sa duci sticla la gura ii mai explici inca o data

exista prize false, vad ca esti preocupa si ocupat cu amenajarea casei, astea costa mai putin decat inutila masina de spalat vase si poti sa invarti in oale cate ore vrei, copila nu va reusi sa le scoata si sa-si vare destele...

apoi daca te relochezi in anglia cu copilul fie si temporar ti le recomand cu caldura...sunt 3lire setul de 6 sau 8 in wilkinson...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumesc de sfat,MariaG
am realizat de la inceput ca e gresit,insa nu am avut alternative concrete,de genul"cand face copilul cutare lucru,tu faci asa..."
momentan lucrez la a-mi insusi capacitatea de a diferentia "luptele"(nu corp la corp) pierdute din start de cele la care tre' sa insist...cu explicatii
faina sau apa,pe covor si mocheta(pe care le-am avut pana saptamana trecuta)in bucatarie,in miezul iernii...nu prea suna bine,in schimb,de cate ori spal vasele,ma ajuta si ea
nu stiu cum s-a ajuns la concluzia ca ii incalzeam laptele praf la microunde,in sticlute cu bpa(de fapt erau de sticla termorezistenta,ulterior de plastic bpa free),dar eu vorbeam de lapte de vaca,o scurta perioada,dupa care am trecut pe cel de soia,din care bea foarte rar.
ilinca,mi se pare mie sau tu nu intelegi corect unele mesaje?
cand discutam despre "alternative" sanatoase la cafea si alcool,ma refeream la situatiile in care,de ex,esti cu copilul in oras,cei de la masa consuma diverse,iar el e gramada pe paharele adultilor,salivand...ce ar fi mai corect,sa cedez si sa-i dau sa guste,ce o fi pe acolo,sau sa ia o gura din sucul meu (n-am de gand sa-mi comand lapte in oras pana face copilul 21 de ani)si sa se linisteasca?
poate ai sa zici ca ar trebui sa-i dau apa,ceai sau lapte,pe care sa le am "la purtator",cand iesim cu ea,dar refuza,vrea sa fie "mare",consumand, cot la cot cu ceilalti(dar nu in cantitati egale),nestea,fanta,limonada,ciocolata calda,nectar sau ce mai am eu prin pahar.daca pun la socoteala 1-2 iesiri pe luna...
si nu inteleg ce ai cu limbajul semnelor?
puteam sa-l incep si de la nastere,nu are interdictii,dar l-am inceput la 6 luni,ne-a ajutat o perioada,dupa care am renuntat sa-i mai arat semnele ca a inceput sa vorbeasca.
si nu incerc sa convertesc pe nimeni la metodele mele "barbare"
of,iar am reusit sa poluez topic-ul altuia,imi cer scuze lorianghisi sper sa ma abtin la a mai raspunde la atacuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88
faina sau apa,pe covor si mocheta(pe care le-am avut pana saptamana trecuta)in bucatarie,in miezul iernii...nu prea suna bine,in schimb,de cate ori spal vasele,ma ajuta si ea


nici mie, dar a mea raspunde la creioane si hartie sau scoate toate cutiile din sertarul cu plastice sau desira gheme

tu iti cunosti si copilul si limitele si stii ce merge pentru voi


editez ca mai aveam sa adaug ceva: cand tu ii explici ceva copilului, gen nu e voie la prize ca te curentezi sau nu pune mana pe usa cuptorului ca frige, si el insista sa se duca acolo, n-o face pentru ca nu vrea sa te asculte sau pentru ca vrea sa te sfideze ci pentru ca asa suntem construiti.
Autocontrolul este o abilitate pe care o dobandim cu greu si in timp.
O sa observi la un moment dat ca el face ceva ce stie ca nu are voie si in acelasi timp spune "Nu".
Intelege Nu-ul dar nu se poate controla (inca) sa-l si aplice.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Voi ce puneti ca siguranta la geamul termopan? de pe calorifer se urca la marginea geamului si de deschis stie cum sa-l deschida, am vazut la usa balcon ca nu are nici o pb cu deschisul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88


acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,


Eu am scris ca mesajul imi suna agresiv, insa nu te-am acuzat de agresivitate. Sper ca observi diferenta.

Citat:
va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?


Nu iti pot spune, pentru ca nu am intalnit niciodata vreo situatie care sa fi cerut corectia fizica. Chiar exista? Si cien pe cine are "dreptul" sa corecteze? Tu pe fata, sotul pe tine, soacra pe... socru sau cum sunt regulile corectiei fizice?

Citat:
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea


Tu nu ai protectii la prize?
Oricum, ti-au sxplicat si alte fete cum procedeaza, insa un indrumator pas cu pas nu exista, suntem unici si creativi si gasim situatii pe moment care sa se potriveasca noua si copilului nostru.

Cred ca toti suntem oamenii si nu avem rabdare la nesfarsit. De obicei ne simtim cred frustrati pentru ca nu suntem destul de disponibili si creativi sa vedem si alte optiuni/solutii. Dar ni se intampla tuturor. Insa, unde e legatura cu corectia fizica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88


cand discutam despre "alternative" sanatoase la cafea si alcool,ma refeream la situatiile in care,de ex,esti cu copilul in oras,cei de la masa consuma diverse,iar el e gramada pe paharele adultilor,salivand...ce ar fi mai corect,sa cedez si sa-i dau sa guste,ce o fi pe acolo,sau sa ia o gura din sucul meu (n-am de gand sa-mi comand lapte in oras pana face copilul 21 de ani)si sa se linisteasca?
poate ai sa zici ca ar trebui sa-i dau apa,ceai sau lapte,pe care sa le am "la purtator",cand iesim cu ea,dar refuza,vrea sa fie "mare",consumand, cot la cot cu ceilalti(dar nu in cantitati egale),nestea,fanta,limonada,ciocolata calda,nectar sau ce mai am eu prin pahar.daca pun la socoteala 1-2 iesiri pe luna...



Poti sa ai la purtator ce bea ea, lapte, ceai, etc. sa ceri de la restaurant un pahar gol in care sa-i torni si ei ce ai adus de acasa. Cu siguranta ca gestul de a bea ca oamenii mari o atrage, ca habar nu are ce gust are nestea. Sau poti sa-i comanzi un ceai de fructe separat, ori un fresh de portocale, ori o limonada proaspata. Sau poate banala apa, dar in pahar de adulti.
Sunt multe alternative la fanta si nestea.

Si repet, de cele mai multe ori copiii doresc gesturile adultilor, ei doresc sa ciocneasca paharele odata cu toata lumea, nu sa bea fanta.
Sau, daca deja ii place gustul, poti sa-i distragi atentia de la asta punandu-i in pahar una din cele de mai sus si "invitand-o" sa ciocneasca cu adultii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Voi ce puneti ca siguranta la geamul termopan? de pe calorifer se urca la marginea geamului si de deschis stie cum sa-l deschida, am vazut la usa balcon ca nu are nici o pb cu deschisul


este asa ceva: http://www.sicheregemeinden.at/prod/detail.asp?id=28

dar mai sigur si ieftin mi se pare asa ceva:
http://www.preis.de/produkte/div-Fenstergriffe-abschliessbar/204677.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
acum,fara pic de aroganta,cum am fost acuzata,va rog sa exemplificati,cum ati procedat,pas cu pas,in situatii care ar fi cerut o corectie fizica?
va dau un exemplu:priza,i-ati explicat anterior de zeci de ori ca nu e voie,ca va face buba,ca se va arde etc,dar,intr-o buna zi il/o gasiti gramada la priza,poate chiar chinuindu-se sa bage ceva in ea


Isteria asta cu prizele este din necunoastere. Copilului nu trebuie sa-i interzici accesul la prize ci sa-l inveti ce anume are voie sa bage in ele, adica stecherul. De mic copilul trebuie invatat ca nu se baga altceva in priza, iar atunci cand scoate stecherul din priza trebuie sa tina cu o mana de priza si cu cealalata sa traga stecherul.
Ca orice lucru interzis prizele vor atrage cu atat mai mult cu cat ii sunt interzise.
Nu am auzit de copii mici electrocutati ci de copii mai mari (8-9-10 ani), care nu au fost invatati cum se utilizeaza priza (doar le-a fost interzisa) asa ca au fost tentati sa bage si altceva in priza sau au folosit instalatii electrice improvizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lista in care nervii mei au fost greu incercati,dar au rezistat:
7 halbe de sticla sparte,dar cu spectacol, luat de pe masa si aruncat cu putere jos, 3 cani, 2 farfurii, un geam la mine, doua la tata.
gata cu sticlaria
dau jos pempe ca e baiat mare.baiatul mare se duce direct,dar direct pe perna mea si cat am strns pempe ,perna mea fusese udata,ghici cu ce?
pernele luate de pe fotoliu si duse pe jos, in bucatarie.zilnic,desi zilnic ii spun ca nu e bine.
o priza smulsa de 3 ori din perete.
vreo 20 de masini de albituri care au fost temeinic controloate si up gradate dupa caz cu cate ceva rosu, visniu,albastru sau negru,devenind dupa caz, roz, lila,gri intregul continut.

iti descriu urmatoarea scena:
eu,dupa accidentul de masina, mana dreapta complet paralizata.strumf:mami,gogosi,te rrrrog eu, Ianu.
eu cum sa rezist.
ma apuc, cu o mana si pun lapte,faina, oua,scot drojidia si ma intorc o secunda cu spatele,cand ma intorc la loc,tot ligheanul era in capul lui,atarnand si curgand artistic la vale laptele,faina si mai ales ouale,impiedicate pe alocuri de genele lui imense.i-am facu niste poze super faine.
cu greu,cu o mana ma apuc de a doua tura de gogosi.
intre timp se suie pe scaun si arunca de pe masa tot ceaunul cu ulei rece pe jos.
patinoarul vesel.imi strivesc dintii,imi musc limba,dar il invit la el in camera si 15 minute nu mai vorbesc cu el.il afecteaza si vine sa ma ajute sa strang.in acest sens trage prosopul pe pe masa pe care era cratita cu untura, tot rece,care untura se face deja una cu uleiul de pe jos.gogosile se ardeau pe foc,de pe el curgeau uleiul si untura, pe jos patinoar,eu doar cu o mana si dureri groaznice.
il spal, il curat pe impricinat,il trimit la el in camera si 30 de min nu mai vb cu el.
cand ma duc tiptil sa va ce face, adormise de-a curmezisul fotoliului,ostenit fiind foarte.
va jur ca in ziua aia i-am facut cel mai misto album foto si nu voi uita niciodata cum faina si ouale se impiedicasera de genele lui imense.
nu zic ca am procedat perfect, spun doar ca ziua aia a fost una memorabila, ca ii multumesc pentru ea,ca a fost una de aia in care simti ca esti mama pana-n maduva oaselor.



Mergi la inceput