capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

o iei cu tine la bucatarie ii dai un castron de faina sau cu apa sau niste oale sau niste castroane de plastic sau .....

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




Eu fac ca trenul cand aud de sfatul asta...

Noroc ca acum ma inteleg, totusi, mult mai bine cu ea si a experimentat singura consecintele incatapanarii cu "mult".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

hai sa vorbim si despre elefantul din camera:
DA - ne pierdem rabdarea cu cei mici si cu cei mari, deopotriva.
DA - se poate intampla sa iti scape mana si sa ii dai o palma (pentru ca asa am fost educati din frageda pruncie si dresajul asta este foarte puternic).
Ceea ce TREBUIE sa realizam este ca este GRESIT. Fundamental GRESIT. Si ca nu avem nici o scuza pentru asta. Si ca trebuie sa ne supraveghem atent si sa ne corectam comportamentul.
Cand simti ca esti pe punctul sa ii dai o palma, sa tipi sau sa iti pierzi controlul in orice alt mod o faci tu pui copilul intr-un loc sigur (in patut, in tarc, il plantezi in fata televizorului) si iesi din camera. Fumezi o tigara, iti bagi capul in apa rece, spargi o farfurie, urli intr-o perna, ce te ajuta pe tine sa te descarci si sa o iei de la capat. Apoi te intorci, iti ceri scuze pentru iesire si o iei de la capat.
Tu esti un om si ai dreptul sa te enervezi, sa ajungi la capatul puterilor sau sa cedezi. Ce nu ai dreptul este sa iti descarci frustrarile tale pe altcineva (sau daca ai nevoie neaparat sa ti le descarci pe altcineva te duci si tipi la sot, ca el te-a ales si poate alege daca sa te suporte sau nu - desi nu recomand).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

MariaG, zici tu ceva acolo, dar tot cineva de specialitate ar putea explica ce se intampla in momentul in care ti se urca nervii si furia la cap si de ce primul gand nu e sa apelezi la metode alternative de deversare a furiei, ci sa pocnesti.

A nu se intelege ca-s pro pocnit, din contra, mai bine musti din perete sau faci vraiste vesela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

MariaG, zici tu ceva acolo, dar tot cineva de specialitate ar putea explica ce se intampla in momentul in care ti se urca nervii si furia la cap si de ce primul gand nu e sa apelezi la metode alternative de deversare a furiei, ci sa pocnesti.

A nu se intelege ca-s pro pocnit, din contra, mai bine musti din perete sau faci vraiste vesela.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



Nu conteaza ce se intampla cand ti se urca nervii, conteaza ce poti face in momentul acela. Ca daca te supara sotul nu-i lipesti automat o palma, dar copilul e mic si tu esti mare, el e slab si tu esti tare si atunci poti sa dai in el fara teama ca-ti da una- inapoi! Deocamdata. Eu (mai) am un singur sfat ptr astfel de mame: sa se gandeasca ca poate mai incolo fiica/fiul lor vor face la fel cu ea, cu mama in cauza. De ce sa stea sa-ti explice ceva, mai bine iti da o palma - ca doar de la tine a invatat!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Rau de tot off-topic:
N-am citit topicul Selenei de acum 2 ani, 3 sau cand a fost, cel gen nu mai stiu ce sa ma fac cu ea, tu Selena unde ti-ai gasit vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

o iei cu tine la bucatarie ii dai un castron de faina sau cu apa sau niste oale sau niste castroane de plastic sau .....




Eu fac ca trenul cand aud de sfatul asta...

Noroc ca acum ma inteleg, totusi, mult mai bine cu ea si a experimentat singura consecintele incatapanarii cu "mult".



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







de ce?joaca cu faina e recomandata de kinetoterapeut pt dezvoltarea motricitatii fine zau daca te inteleg ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristinuk@, e misto joaca cu faina, m-am jucat si eu cu ea. Niste aspecte conexe n-au mai fost asa misto, dar, cum spuneam, acum e altceva.

Si on-topic, ca am deviat: da-l incolo de pampers, mai are vreme. Noi am trecut prin scapari inclusiv de kk, inclusiv la varsta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

M-am lamurit, fetita Izabellei are 1 an si 9 luni, deci da, e suficient de mare s-o ia pe coaja ca umbla la priza si sa bea Fanta Si Nestea, probabil are deja vreun an de experientza cu ambele, si cu "palmutzele" si cu "racoritoarele". Important e ca mama ei se preocupa totusi de ea si a inceput "limbajul semnelor" de la 7 luni.
A mea are luna viitoare 4 ani, n-a luat nici palme, nu stie ce-i Fanta, n-a baut ceiutz noaptea si nici nu prea stie limbajul semnelor...o pampaloaica, ce mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Care-i faza cu "limbajul semnelor"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

hai sa vorbim si despre elefantul din camera:
DA - ne pierdem rabdarea cu cei mici si cu cei mari, deopotriva.
DA - se poate intampla sa iti scape mana si sa ii dai o palma (pentru ca asa am fost educati din frageda pruncie si dresajul asta este foarte puternic).
Ceea ce TREBUIE sa realizam este ca este GRESIT. Fundamental GRESIT. Si ca nu avem nici o scuza pentru asta. Si ca trebuie sa ne supraveghem atent si sa ne corectam comportamentul.
Cand simti ca esti pe punctul sa ii dai o palma, sa tipi sau sa iti pierzi controlul in orice alt mod o faci tu pui copilul intr-un loc sigur (in patut, in tarc, il plantezi in fata televizorului) si iesi din camera. Fumezi o tigara, iti bagi capul in apa rece, spargi o farfurie, urli intr-o perna, ce te ajuta pe tine sa te descarci si sa o iei de la capat. Apoi te intorci, iti ceri scuze pentru iesire si o iei de la capat.
Tu esti un om si ai dreptul sa te enervezi, sa ajungi la capatul puterilor sau sa cedezi. Ce nu ai dreptul este sa iti descarci frustrarile tale pe altcineva (sau daca ai nevoie neaparat sa ti le descarci pe altcineva te duci si tipi la sot, ca el te-a ales si poate alege daca sa te suporte sau nu - desi nu recomand).



Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Am dat aprob dar vreau sa dau si o pentru ca mi se pare mesajul asta foarte, foarte realist. Vorbeste despre o realitate, o situatie in care se poate regasi orice om normal si ofera si solutii pentru a nu ajunge in situatia aia neplacuta (datul unei palme in copil) in care, din pacate, realist vorbind, se poate ajunge.

Mi-a placut.

Mergi la inceput