Eficienta anticonceptionale.

Eficienta anticonceptionale. | Autor: jovi

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
am si eu o nelamurire la care astept un raspuns si va multumesc anticipat.Am luat timp de doi ani anticonceptionale Mercylon si am hotarat sa fac o pauza de trei luni,am reluat pastilele din a saptea zi iar dupa trei pastile (zile)am avut raport.Ce as vrea sa stiu este daca am fost protejata de pastile.
Va multumesc inca o data si va doresc o zi minunata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui jovi

Buna ziua,
am si eu o nelamurire la care astept un raspuns si va multumesc anticipat.Am luat timp de doi ani anticonceptionale Mercylon si am hotarat sa fac o pauza de trei luni,am reluat pastilele din a saptea zi iar dupa trei pastile (zile)am avut raport.Ce as vrea sa stiu este daca am fost protejata de pastile.
Va multumesc inca o data si va doresc o zi minunata.


nu cred ca ai procedat corect cand ai reluat AC-urile, uite ce scrie in prospect :

": in cazul in care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal in ultima luna incepeti administrarea Mercilon in prima zi a ciclului menstrual, considerata a fi prima zi de sangerare. Administrati un comprimat marcat cu ziua respectiva a saptamanii. De exemplu, daca menstruatia incepe vineri, administrati comprimatul marcat cu “vineri”. Apoi urmati zilele in ordine. Mercilon va actiona imediat, nu este necesar sa utilizati o metod#259; contraceptiva suplimentara.

De asemenea, puteti sa incepeti in ziua 2-5 a ciclului, dar in acest caz asigurati-va ca utilizati o metoda contraceptiva suplimentara (metode de bariera pentru primele 7 zile de administrare a comprimatelor din primul blister)."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jovi spune:

Buna,
stiu ca nu am procedat corect dar nu am avut posibilitatea de a le lua din prima zi fiind plecata din tara.intrebarea mea este daca exista posibilitatea de a fi ramas insarcinata.stiu ca perioada fertila incepe doar din a 12 sau a 13 zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu spun ca nu ar trebui sa fii stresata . cred ca nu ai mari sanse sa ramai insarcinata .

sa fie asa cum iti doresti

Mergi la inceput