Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !

Papelusca, eu pun pe seama kinetoterapiei tot ce face Iris. Cand am nascut-o, daca o puneam pe spate, statea rigida, ca un semn de intrebare, pentru ca asa avusese pozitia in burta (piciorusele in jos, capul si trunchiul aplecate spre stanga (imaginati-va un copac batut de vant)). Sedintele de kineto au fost ferme (unii mai sensibili ar zice brutale), au tras de ea ca de acordeon, sa-i detensioneze fiecare muschi, a facut exercitii pe saltea si pe minge. Aproape 3 luni de kineto a facut (initial 3 sedinte serioase pe saptamana si apoi cate 2, mai light.)
Exercitiile pe care le facem acasa, fara un program anume sunt www.youtube.com/watch?v=NyNm-8wDO4w" target="_blank">astea . Aproape tot ce e in clip, am facut din prima luna de la nastere, la recomandarea kinetoterapeutei.
Si pe www.youtube.com/watch?v=mc4qW7RTqSU" target="_blank">minge
Si exercitiul www.youtube.com/watch?v=fAQpdlidKbw" target="_blank">asta imi aduc aminte ca i l-a facut doc, pentru a o ajuta sa se rostogoleasca.

Un clip cu exercitiile efective de la kineto, nu gasesc pe youtube, m-am uitat la multe video si gasesc cate un exercitiu in fiecare, e greu de dat link-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Neta fetelor
Lml pt toti boboceii
Mihnea face in continuare temperatura....pe la 4 de dimineata avea 37,2 si credeam ca am scapat dar pe la 8:30 inainte de micul dejun avea 38,3....nu-mi dau seama ce poate fi...incep sa cred ca a facut rosu in gat ca altfel nu ar persista temperatura crescuta...la ora 14:00 vine Cruela (pediatra) va spun ce a zis desi nu stiu daca sa iau chiar de buna ce imi zice....as vrea sa ajung cu el la Cobac dar nu am sanse prea curand...
Gabi sotul nu a rezolvat inca...este tot fara job, noroc k mai aveam niste economii...ne rugam la Dumnezeu sa iasa soarele si pe strada noastra....
Faza cea mai nasoala este k eu mi-am bagat concediu decat un an si in august trebuie sa incep munca...am ales asa pt k urma sa stea mama cu Mihnea insa, cum un necaz nu vine niciodata singur....mama sa operat pe coloana si nu are voie sa faca absolut nici un efort pt k este operata de 2 ori si la 2 sapt dupa operatie a luat trichinella si tratamentul este cu citostatice si ca sa fie treaba treaba i-au descoperit si o tumora la glanda tiroida care trebuie operata de urgenta sunt ff trista si ff ingrijorata pt ca nu am cu cine sa-l las pe Mihnea...bona nu ne permitem...asa k ramane...cresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor,

Gabi, nu am masajul filmat. Am fost doar de 2 ori la Medicover, prima data nu mi s-a salvat filmarea si a doua oara n-am mai filmat.
Kineto intr-adevar poate face minuni asupra mobilitatii unor bebei. La noi n-a fost sigur de la kineto, era dinainte mobila. Prima data am fost cu ea la 5 luni si ea deja escaladase perna de o luna. Si toata sedinta ne chinuiam sa o tinem locului, ca ea tot vroia sa se intoarca pe burta. In plus, ei i-a facut doar exercitii pt tal valg, asupra labei piciorului sa nu mai tina piciorul spre interior. Pe astea i le-am facut si eu acasa si pediatra mi-a zis ca deja i s-au mai indreptat labutele.
Iar la sedintele alea pe care le-am luat eu pe voucher, paralelul ala imi zicea de la prima sedinta cand a vazut-o sa n-o mai las sa se ridice in picioare :))))

Gabi, eu merg si pe blw si pe piureuri.
De exemplu broccoli, dovlecel, baby carrits, banana si dovleac i le-am dat bucati. I le tin eu si ea se intinde cu capul si musca/suge din ele. I-am dat si piureuri: morcov cu dovlecel si pastarnac, banana cu para (para era f tare si nu-i placea asa ca am pacalit-o cu banana amestecata in ea). Am luat un mango si la fel era tare si nu suficient de dulce si se stramba la el. I l-am pasat si amestecat cu divleac copt si a papat tot pacalita asa. Avocado i-l dau feliuta, si i-l pasez cand vreau sa-i dau altceva ce nu agreeaza.

Eu am inceput cu masa de pranz. Masa de fructe de dimi i-am introdus-o dupa 2 sapt de cand am inceput oficial (pediatra imi spusese dupa 1). Au fost momente cand a mai mancat si banana dupa amiaza cand ma vedea pe mine, sau sugea la marul meu seara sau daca facea scandal la cina ii dadeam si ei niste mar in safe feeder sau ceva din farfuria mea (castravete). Sambata am fost intr-o vizita si ea mancase deja acasa de pranz. Gazda facea niste legume cu orez si i-am fiert si ei separat niste baby carrot sa am la indemana in caz ca cere. A cerut si a papat 3-4 bucati.

Eu mi-am salvat ce a mancat in fiecare zi (sa stiu la al doilea :))).
Iti copiez mai jos sa te inspiri. Scuze celorlalte ca pun ditamai carnatul, sariti peste.

23.02: 2-3 varfuri de deget dovleac copt
28.02, 01.03 dovleac copt intins pe masa
02-05.03 avocado bucati (1-2 feliute maxim)
06.03- morcov felii sau pasat nu a vrut. Blenduit+avocado cam 10 lgte
07.03 morcov +avocado pasate
09.03-10.03 morcov+avocado+pastarnac pasate
09.03 mar din mana supt+ sf (safe feeder) seara
10.03 1cm castravete din mana seara
11.03: morcov+pastarnac pasate; dupa amiaza: banana din mana mea,seara: suge mar din sf, 20-30 ml suc morcov din lgta si cana cioc (constipata)
12.03 dovlecel+pastarnac pasate + 1lgta ulei masline (constipata)
13.03 Dovlecel+pastarnac cateva lgte, dupa amiaza: 1/3 banana din mana, seara mar sf
14.03- dovlecel+pastarnac+ulei masline. Banana dupa amiaza
15.03-16.03 dimi: para borcanel, pranz piure pastarnac
17.03: dimi para cruda mixata; pranz: 1 1/2 buchetel broccoli, 1/2 zucchini muc feliat la abur; 15 ml suc morcov, 10 ml apa.
18.03 dimi: 1/2 para + 3 felii banana pasate; pranz 2 broccoli, 2 felii dovlecel.
19.03: dimi: 1/4 para +3 felii banana pasate; pranz: 3 broccoli;
20.03: dimi: 1/4 banana intreaga; pranz: 2-3 broccoli, 1/2 felie avocado;
21.03: putina banana; Pranz: 4-5 broccoli mici 2 feliute avocado
22.03: 1/3 banana; 2 broccoli -+ 2 felii avocado.
23.03: 2 lgte mango, 3lgte mar; pranz: o bucata dovleac; 3 baby carrot;
24.03: 1/4 mango+1buc dovleac copt pasate; pranz: 80 ml dovleac + pastarnac pasate
25.02: o felie mango + 1 dovleac copt pasate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, am uitat sa-ti zic de ore. Nu sunt ore fixe, pentru ca depinde cat doarme. Ca idee, se trezeste cu tzatza in gura, deci mancata. Peste 1 h ii dau fructele si peste inca 1 h san si adoarme. Ca idee, masa de fructe o serveste in intervalul 9.30-11. Azi s-a trezit la 9.45. La 10.30-11 i-am dat fructele. La 11.40 a supt si a adormit.

Cand se trezeste o mai las o ora, ii dau san si peste 30 min masa de pranz. Apoi san+ nani (ea adoarme la san).
In functie de cat doarme, pranzul il ia in intervalul 12-3. Ieri a dormit o ira jumate, cu o zi inainte 20 minute.

Profit si eu ca doarme si merg sa toc niste legume pt o supa de pui a la grec. Sper sa o termin pana diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gata, toate-s puse la fiert, s-a trezit si mandruta mica la fix.

Mirabela, glutenul se recomanda dupa 7 luni, dar mi-a zis pediatra ca studiile mai noi au aratat ca tocmai, ca daca se baga mai tarziu, apar intolerantele, si ca mai nou se recomanda de la inceput.
Eu practic nu-i dau deloc cereale. Am eu piticii mei cu amilaza, asa ca mai aman. Ca indirect a mancat niste orez din borcanelul cu pere asta e partea a doua (borcanelele de fructe au orez in compozitie).

Dar si cand va fi sa-i dau vreau sa-i fac eu biscuitei in casa (de genul mei+banana).

La multe lunite pentru Calin! Chiar ca ti-a facut un cadou frumos!

Gabi, apropo ca ziceam ca-i dau san la o ora dupa ce se trezeste. Acum a dormit 70 min si s-a trezit cu foamea-n gat. A supt ambii sani.

Mirabela, cum faci iaurtul in casa?

Kytana, apropo ca ziceai la un moment dat ca nu bea lp. Daca incerci din nou si nu vrea, vezi daca vrea cu lgta, paharul, seringa. Eu am avut surpriza la Maya sa nu vrea din bibe, dar sa bea din capac. Apoi m-am inspirat de la piersicute si i-am schimbat tetina (noi inca eram oe cele cu o singura gaurica si am trecut pe cele cu 2 gauri). Am testat: i-am dat bibe cu tetina 1, il musca, nu sugea. Am dat bibe la o parte, i-am pus tetina cu 2 gauri si l-a baut pe tot!

Haha, Carmen, ce smecheras Paul! Nu se lasa prins de paparazzi! :)))

Mama, Bob, dar voi faceti gimnastica serioasa acolo! Eu ii fac niste exercitii doar la laba piciorului, tot felul de flexatii, intins labutele, gadilat pe talpa ca sa stranga degetele. E total diferit ce facem noi.
Noi nici macar bine cunoscutul masaj de dupa baita nu l-am facut niciodata, ca atunci cand o scoatem din apa incepe show-ul si nu stim cum sa o imbracam mai repede ca sa o pun la san. Cateodata o las doar in body, o pun la san si sotul ii pune pantalonii asa mufata.

Aoleu, Lalu, cate necazuri pe capul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am disparut in ceata dimi ca mi-a venit ideea sa fac o ciorbitza de linte cu urzici si ardei copti, am mancat ca o sparta, abia stau pe scaun.

Bob sa-ti dea dzeu sanatate ca ai pus linkul ala cu mingea, are David o minge mare pe care o calareste toata ziua, l-am pus pe Mister pe ea si da-i exercitii, mama lui de lenes. I-a placut la nebunie, era in extaz. Apoi a inceput sa maraie a somn si a dormit apropae 2 ore. N-a mai dormit asa ziua demult tare, i-o fi prins bine oboseala si ca l-am innebunit de cap pe mingea aia. Am facut de-a treaba de nu ma vad, stiu, e sarbatoare mare dar am facut ceva mancare si ordine, apoi am recuperat scolarul.

Sa vad ce mai citesc din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lalu poate fi si o viroza fara alte simptome, sanatate multa. Belea pediatra aia a ta, acuma de v-ar nimeri la boala, daca nu, schimb-o. Daca nu ia deciziile care trebuie poti ajunge la spital si e nasol.

Carmen eu foloseam always dar fac un soi de alergie de la ele, ma mananca de mor, ma arde asa... primele zile cand e fluxul mare folosesc apoi schimb pe zilnice de la bella. As vrea si eu sa incerc altceva sa le suport mai bine, acuma de nu mi-o veni degraba.

RamonaC ai fost tare cu vana ta si cu adormitul sotului, m-am amuzat teribil. Asa patesc si eu, imi propun sa ma epilez sau sa fac o baie ca omu' si adoarme sotul inaintea lui David si tre sa ma ocup si de el pana adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gabi si eu incerc blw pe langa piureuri dar sa stii ca nu pare prea interesat deocamdata, ii mai dau cate ceva cand mancam noi. Cu timpul poate o fi mai interesat, deocamdata is multumita de cum papa, toata treaba e sa-si bage el lingura in gura, nu eu.

Carmen eu am luat faina de mei, ovaz si quinoa ca se fierb usor, pun o lgta de faina in apa rece si o dau la fiert in aprox. 50 ml apa, fierb cam 5-6 min, amestecand continuu, pana iese o pasta groasa. O racesc si o pun in fructe. Tare Paulica, chiar ca e fara frica, se ridica el singurel!

Lalu daca sotul a lucrat 1 an inaintea nasterii lui bb, poate intra el in cic si tu sa mergi la serv. Eu asa am facut la D, a stat sotul de la 8 luni pt ca ramanea fara serv, am inceput eu, trebuia sa avem si bani, asta e. E greu sa-l lasi dar nici sa nu ai cu ce-l creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia iaurtul il fac astfel: fierb laptele bini di tat, vreo 15 min, ca e de tara, apoi cand e cald, adica sa nu friga dar nici rece, il pun intr-un borcan de 800 ml in care adaug o lingura de smantana (pt mine pun si doua) dar fiind prima data pt Mister, am pus una. Daca-l vrei mai slab poti pune 4-5 lg de iaurt ca sa aiba bacterii sa se prinda. Daca iaurtul e de market, cum ii zic eu, iese cam lipicios asa si nu prea imi place, cu smantana iese mai bine. Sa nu te sperii de grasime pt ca e recomdata la bb, daca laptele are 3.5 - 4 % grasime, iaurtul va avea vreo 6% zic eu. Am inteles ca se da si cu 10% chiar. Smantana e practic grasimea din lapte care il face mai gras sau mai slab.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hahaaa, bravooo, Mirabela & Calin! Si lui Iris ii placea s-o intinda pe minge. Noi nu avem loc in camera pentru o mingioaie d-asta, chiar suntem inghesuiti
Uite ce am gasit pe net :

"Foloseste o minge de exercitii sau una elvetiana (o minge uriasa precum acelea pe care le vezi in orice sala de gimnastica). Aseaza-te pe minge, tinand copilul in poale.

Salta cu mingea in sus si in jos, mentinandu-ti fermi muschii abdominali. Bebelusul tau va fi incantat de aceasta miscare verticala si-i va placea sa il tii aproape de tine, iar tu vei obtine abdomenul plat mult visat.

Poti folosi aceasta tehnica, insa mult mai lin, cand vrei sa pui bebelusul sa adoarma."

Mergi la inceput