Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Acum multi ani (vreo 15) am fost in Oradea; ne-am oprit la un chisc sa cumparam tigari si ni s-a adresat in maghiara. Cand i-am spus ca nu inteleg, m-a intrebat in Romana, fara nici o problema. Apoi am fost seara la restaurant, chelnerul (?) ni s-a adresat direct in romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

am auzit la stiri ca profa de romana (!?!) a incercat sa-i taie bentita fetei? profa de romana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

intr-o excursie am trecut prin satu-mare si am intrat intr-o bijuterie sa iau o bratara,ca amintire.
considerand ca sunt in romania,am cerut in limba romana ce doreamraspunsul a venit intr-o limba total necunoscuta si,cu chiu cu vai,mai mult prin semne i-am explicat ce doresc,pentru ca la final,cand sa ies din magazin,sa aud vanzatoarea vorbind in romana


povestile astea cu "am intrat intr-un magazin sa cumpar.... si vanzatoarea nu a inteles/nu a vrut sa vorbeasca romaneste" sunt fumate de mult...e ca un fel de legenda deja
de cele mai multe ori bietul om intra sa cumpere paine, cred ca e pt prima data cand vad ca s-a cumparat o bratara


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)



Giulia, faza cu painea mi s-a intanplat mie, in Oradea, acum 16 ani si jumatate. Nu e poveste si nici nu a fost un criteriu pentru a accepta sau nu maghiari in jurul meu. Unele din cele mai bune prietene imi sunt unguroaice ori pe jumatate.
Extremismul nu e bun indiferent din ce parte vine.
Conflictul nu a fost gestionat cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Giulia, faza cu painea mi s-a intanplat mie, in Oradea, acum 16 ani si jumatate. Nu e poveste si nici nu a fost un criteriu pentru a accepta sau nu maghiari in jurul meu. Unele din cele mai bune prietene imi sunt unguroaice ori pe jumatate.
Extremismul nu e bun indiferent din ce parte vine.
Conflictul nu a fost gestionat cum trebuie.




nu contest ca nu s-a intamplat...dar sunt cazuri mai izolate sa le zic asa...insa in contextul acestei intamplari cu bentita brusc nspemii de romani au vrut sa cumpere o paine in zona respectiva si nu au reusit. de asta zic ca e o legenda deja...
ai dreptate, extremismul nu e bun din nici o parte
eu cel putin nu tin nici cu maghiarii nici cu romanii...mi-as dori doar sa se termine eternul conflict si sa reusim sa traim in liniste si pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

acolo unde sunt oameni,vor fi mereu conflicte,din enshpe mii de motive.
incepand de la conflictele familiale sau intre vecini si terminand cu cele intre tari/continente
faptul ca suntem diferiti(din fericire) va genera mereu conflicte,dar ideal ar fi sa invatam a le gestiona cat mai pasnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu as fi vrut sa vad daca cel care nu vorbea romaneste - in postura de vanzator - ar fi vorbit oricare alta limba de pe acest glob, ar mai fi fost atatea reactii adverse sau ... ca de fapt despre asta este vorba, ura indreptata intr o singura directie.
Eu ma lovesc zilnic de afirmatia "ca aici e Romania" si trec mai departe. Cred ca toti asta ar trebui sa facem cand dam de rautati gratuite.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu cred ca nici nu se incearca sa se discute rational, nici de mass-media nici de politicieni.
Si la unii si la altii le convine sa existe o "fisura" intre diverse categorii sociale, intre bugetari si nebugetari, intre medici si pacienti, sau in cazul de fata intre romani si maghiari.

Spre exemplu intr-o comunitate mica, daca vine un strain sa solicite niste marfuri care se obtin mai dificil, e normal ca un strain sa fie servit mai putin amabil, pentru ca te gandesti ca ramane cineva apropiat, cineva din comunitate, fara asemenea produse.
Aici nu vorbesc de comunitate cu inteles de minoritate. Intr-o comuna din mediul satestc, daca un magazin aduce o marfa ce se obtine mai greu, o vinde cu regret catre un strain de localitate, pentru ca a aprovionat-o pentru nevoile comunitatii.
Acelasi lucru este intr-o comunitate formata din minoritate nationala.

Ni se pare normala ca un roman din Valea Timcului sa fie mai solidar cu romanii din comunitatea lui si mai amabil, dar daca aceeasi solidaritate este intre maghiari o privim ca pe o ostilitate fata de romani.
Mie nu mi se pare ca daca un roman, de ziua nationalam, flutura steagul romanesc in Cehia, nu aduce ofensa cehilor.
Daca un maghiar il desfasoara in Romania este considerata o ofensa.

Acelasi gest are alte conotatii, pentru ca nimeni nu inceara sa explice ca nu-i un gest indreptat impotriva altora.
Dimpotriva gestul este amplificat si interpretat ca unul de ostilitate.

Este cultivata suspiciunea si ura ca sa poata sa manipuleze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Giulia, faza cu painea mi s-a intanplat mie, in Oradea, acum 16 ani si jumatate. Nu e poveste si nici nu a fost un criteriu pentru a accepta sau nu maghiari in jurul meu. Unele din cele mai bune prietene imi sunt unguroaice ori pe jumatate.
Extremismul nu e bun indiferent din ce parte vine.
Conflictul nu a fost gestionat cum trebuie.




nu contest ca nu s-a intamplat...dar sunt cazuri mai izolate sa le zic asa...insa in contextul acestei intamplari cu bentita brusc nspemii de romani au vrut sa cumpere o paine in zona respectiva si nu au reusit. de asta zic ca e o legenda deja...
ai dreptate, extremismul nu e bun din nici o parte
eu cel putin nu tin nici cu maghiarii nici cu romanii...mi-as dori doar sa se termine eternul conflict si sa reusim sa traim in liniste si pace.


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


cazuri mai izolate..mda.
Atunci sunt si eu un caz special pentru ca acum doi ani ma duceam la tara,undeva dupa Targu Mures si am oprit intr-un sat sa ne cumparam o sticla de apa si bineinteles ca tot asa izolat ,vanzatoare nu stia decat maghiara.
Tot in acel sat,oamenii vand diverse obiecte facute din lemn, la poarta si am oprit sa cumparam ceva.Eram cu o prietena in masina..Stie limba maghiara dar ea conducea asa ca am coborat eu asa in lumea mea perfect roz si visand probabil ca ma aflu in Romania si am cerut sa cumpar respectivul obiect.Mi s-a inors spatele si doamna a intrat in curte si a inchis si usa Cand s-a dat prietena mea jos si a strigat-o in limba maghiara,a aparut de dupa poarta ca din senin
Tot izolat in mod sigur,am fost la Lacul Sf.Ana si am dormit acolo cu cortul.A doua zi de dimineata m-am dus la o terasa de pe acolo sa cumpar doua cafele si mi s-a raspuns in maghiara(eram cu aceasi prietena) ca daca vreau cafea sa cer in ungureste

Si tot izolat,intr-un sat de pe langa orasul meu,chiar foarte aproape de oras,am fost in vizita la o familie de unguri(eram impreuna cu niste prieteni,rude cu acea familie).Eu si prietenul meu nu stiam ungureste asa ca vreo ora am admirat peisajul din curte pentru ca nu s-a binevoit sa fim si noi bagati in seama.Ba la un moment dat am fost lasati cu copilul familiei care avea vreo 6 ani si care nu stia o boaba de limba romana.Copilul tot a inceput sa vorbeasca cu noi,ne tot cerea ceva dupa cum am banuit dupa intonatie si chiar a inceput sa planga si sa zbiere pentru ca nu reusea sa se faca inteles.Pai eu de unde sa stiu ca el isi dorea mingea care era era pusa pe pervazul ferestrei daca el nu stia limba romana...la sase ani..in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:

Vi se pare normal sa mergi intr-un bar/pub/restaurant/club/cafenea si sa fi ridiculizat de maghiari (injuraturi,glume proaste facute pe seama noastra a romanilor in general,intotdeauna urmate de rasete zgomotoase) doar pentru simplu fapt ca aud ca vorbesti romaneste sau te cunosc ca esti roman?

Ai cerut un pahar cu apa, asa-i?


??? Chiar nu inteleg intrebarea..Poate-s eu mai grea de cap..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

szivarvany,nu era problema daca vorbea sau nu alta limba,nu saream la beregata omului ca de ce nu stie romana,ca doar e vanzator in Romania
ideea era ca STIA ROMANA,dar nu a vrut sa vorbeasca decat in momentul in care am dat sa ies din magazin
o minoritate a caror reprezentanti ridica(sau au ridicat) pretentii de stat in stat,a caror membrii(unii) au comportamente umilitoare la adresa romanilor si a insemnelor nationale ale tarii gazda,Romania,nu pot fi priviti cu prea mare compasiune.
contribuie mult si mass-media la formarea unei imagini gresite in ambele tabere si avem talentul nedorit de a generaliza,cu radacini vechi in mentalitatea fiecaruia

Mergi la inceput