Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cora, dar daca un olandez ar intra in restaurantul romaesc de 1 Decembrie purtand bentita cu steagul olandez, ti-ar pica bine? Nu ai crede ca e cel putin lipsa de respect fata de tine si restul romanilor din restaurant? Nu zic ca ai fi indreptatita sa-l ameninti cu moartea, dar nici bine nu ti-ar pica.


Dar de ce sa ma deranjeze?
Nu vad nici macar un motiv pentru care sa nu-mi pice bine!
Eu am ales sa traiesc in tara lor, iar aceasta alegere presupune si respectarea legilor / simbolurilor statului respectiv, mie chestia asta mi se pare de bun simt civic. Asa ca nu am nici un motiv pentru care sa dau ochii peste cap atunci cand olandezii isi etaleaza simbolurile nationale de ziua Romaniei sau a oricarei alte tari.





Ca sa clarific: nici pe mine nu m-ar deranja deloc, dar eu sunt patrioata cand vine vorba de Canada, mai putin de Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mie nu mi se pare ca fata a facut un gest chia asa de deplasat. Chiar daca a fost o mica razbunare, n-a injurat, n-a huiduit, n-a purtat banderola neagra, n-a folosit violenta... doar a purtat o bentita tricolora, ce mare lucru?
De partea cealalta mi se par lucruri mult mai grave: purtat banderole negre (doliu), strigat in gura mare "moarte romanilor", calcat steagul in picioare, ars papusi (ala de l-a "ars" pe Avram Iancu)...
Basca treaba cu imnul Romaniei.. cum Doamne iarta-ma sa iti trebuiasca aprobare sa-l canti in scoala de ziua nationala? sau in orice zi pana la urma... Cum asa??? Chiar e o mare umilinta!! Adica ei canta ce vor cand vor, si imnul romanesc doar cu mari aprobari... Doamne fereste..

Cu steaguri, bentite si alte accesorii... inca o data spun ca nu mi se pare nimic deplasat, personal si eu am purtat bentita din astea pe la meciuri (si nu am avut vreodata apasari ca aoleu sa nu fie pe 15 martie sau de ziua nationala a unei alte tari), m-am vostit pe fata rosu-galben-albastru, arborez stegul pe balcon (e drept, numai de 1 dec, dar cine stie ce idei mi-or mai veni). E drept ca meciurile nu aveau loc in HarCov, dar totusi, atata timp cand sunt pasnica si civilizata nu ar trebui sa ma tem pt viata mea ca am purtat un insemn national sau ca mi-am permis sa cant imnul (multi nici macar nu-l mai stiu - deci chiar mi se pare de admirat sa vrei sa-l canti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

"Am plecat din Szeget pe la 8.30 si, în 20 de minute eram deja la Predeal."
Cu pauza de 5 minute in Avrig, pentru realimentare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nadia,mie mi-ar fi indiferent.Da,poate l-as pofti la o bautura si i-as zice ca fac cinste ca e ziua Romaniei.Ei,imi da cu ea in fata sau bea si gata?Asta e toleranta...

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nici eu nu as avea nici o apasare sa vad un olandez cu steagul Olandei de ziua Romaniei, atata timp cat e pasnic. Sau orice alta natie ar fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Sa ne mai descretim fruntile cu putin www.academiacatavencu.info/actualitate/csibi-barna-socheaza-din-nou-inaintea-meciului-ungaria-romania.html" target="_blank">umor tricolor.




http://www.timesnewroman.ro/politic/9027-profitand-de-faptul-ca-romanii-erau-atenti-la-meci-ungurii-au-furat-ieri-seara-ardealul


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

In Covasna si Harghita zici ca s-au adunat toti nationalistii extremisti, atat romani cat si maghiari, si asa a fost dintotdeauna, sau cel putin asa se zice si asa credem.Nu am fost acolo de cand aveam 6 ani, intr-o vacanta la Tusnad,de care imi aduc aminte ca de cea mai frumoasa vacanta a copilariei mele, si de cei mai buni papanasi fierti pe care i-am mancat vreodata.Si de cele mai dragute, amabile si prietenoase chelnerite.Nu imi amintesc sa ne fi tratat cineva rau pentru ca nu vorbeam ungureste si nici nu ne-am intalnit cu vreun extremist.M-as duce acum sa vad daca asa e, eu una am mari indoieli.Nici in TG Mures, nici in Oradea nu am avut probleme( si acolo merg des)
Am intrat zilele trecute pe pagina de FB creata in numele copilei in cauza( ma indoiesc ca ea a facut-o, sau ca macar scrie acolo) Si m-am cutremurat de comentariile romanilor,m-am cutremurat de agresivitatea si rautatea lor.Probabil ca paginile similare maghiare sunt la fel, doar ca ura si violentele verbale sunt indreptate in directia cealalta.Nu as vrea ca vreodata cineva sa judece romanii dupa ce e scris acolo,nu ar fi corect, mi-e rusine si ma dezic de acei conationali ai mei, dupa cum si maghiarii cred ca simt exact acelasi lucru vis a vis de ai lor.Dupa cum nu e corect sa ii judecam pe maghiari dupa ceea ce se intampla intr-un loc in care extremismul si ura sunt permise si tolerate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

mie, va spun sincer mi-e frica de extremism. de nationalismu' xenofob. de simboluri nationale purtate, fluturate ostentativ.

in Romania nu m-am gandit mult la asta, doar cand se arbora drapelu' secuiesc la Consulatul Maghiar din Cluj. (de data www.ziare.com/cluj-napoca/stiri-actualitate/premiera-de-ziua-maghiarilor-la-cluj-drapelul-romanesc-alaturi-de-steagurile-ue-ungariei-si-secuiesc-3695278" target="_blank">asta la 15 martie participantii la mars din Cluj au avut cu ei steagurile Ungariei, ale Uniunii Europene, drapelul secuiesc, dar si un tricolor romanesc, pentru prima data. incetu' cu-ncetu!

aici nu ies din casa si stau cu inima stransa daca al meu fiu se duce la o bere cu prietenii de 30 noiembrie. nu de ziua nationala a Suediei. no, ca si stunci se mai trezesc cativa asa zici democrati sa te trimita catre casa, adica la origini :)
de 30 noiembrie unii il sarbatoresc pe Karl al doishpelea si imperiu' suedez.
poate si pentru ca proaspat ajunsa in Suedia am prins primu' val de dreapta cu Noua Democratie. ce-or fi avand ei sa se numeasca democrati? ca numa' democratie nu propovaduiesc.
si daca as sarbatori ziua nationala a Romaniei intr-un restaurant in Suedia si ar intra un suedez cu vreun simbol suedez, mai intai mi-ar fi teama :( si pe urma l-as invita la o palinca. si asta pentru ca nationalistii xenofobi au "furat" insemnele nationale si le-au tarat in mocirla. stiu, suna dur ... da' asa simt io!

cam asa si cu bentita tricolora. Sabina are scuza tineretii, a teribilismului, a frustrarii si ca nu are macar un adult in preajma ei cu o gandire matura. si nu a fost ajutata nici acum cand a fost luata pe sus si mediatizata. o fi fost ajutata sa-si slefuiasca argumentele, da' nu sa reflecteze. o fi fost ajutata sa gaseasca justificari, acceptare da' nu si sa vada daca se putea evita toata tevatura si cum sa mearga mai departe ea si colegii ei romani si maghiari deopotriva. cu timpu' poate.

gandirea asta de noi vs voi, nu favorizeaza pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

E buna publicatia asta www.timesnewroman.ro" target="_blank">Times New Roman si deviza de pe frontispiciu "doamne ocoleste-i pe romani".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress
Am intrat zilele trecute pe pagina de FB creata in numele copilei in cauza( ma indoiesc ca ea a facut-o, sau ca macar scrie acolo) Si m-am cutremurat de comentariile romanilor,m-am cutremurat de agresivitatea si rautatea lor.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Eu am impresia ca agresivitatea de pe FB si de pe net in mare parte este regizata de la cel mai inalt nivel, sa demonstreze ca romanii nu suntem pregatiti sa acceptam o autonomie teritoriala, si sa justifice refuzul autoritatilor pentru autonomie.

Aproape toate masurile au fost pregatite cu manipulari de acest fel.

Sistemul uninominal nu a avut parte de o dezbatere echilibrata. S-a facut campanie pentru uninominal si apoi s-a spus ca lumea vrea uninominalul sa-si aleaga singuri reprezentantii care raspund direct in fata electoratului.

Pragul electoral a fost introdus pentru ca "sunt prea multe partide", dupa ce partidele au fost demonizate. S-a spus ca de ce ne trebuei atatea partide? Ajung doau ca in SUA sau Anglia. De fapt se dorea blocarea accesului unor formatiuni noi.

Retrocedarile caselor nationalizate au fost blocate penru ca, chipurile "provocau drame in randul numerosilor chiriasi batrani si saraci", cand de faptr majoritatea erau cu salarii si pensii "nesimtite".

Este la fel cum a fost cu revolutia din '89, cand oamenii au fost chemati in strada sa legitimizeze un puci.
Majoritatea voiau debarcarea lui Ceausescu da nu ar fi iesit in strada pentru schimbarea lui cu alti comunisti cu fata umana.
Cand au inceput sa strige "fara comunisti" si au vrut sa faca miting impotriva comunistilor instalati la putere, au raspandit zvonul ca "securistii stau prin beciuri gata sa deschida foc asupra manifestantilor" si sa nu se adune lumea la miting.

Traim intr-o societate in care informatia este filtrata prin cele cateva trusturi media de informare.
Se utilizeaza din plin frica si ura, cele mai puternice metode de manipulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ba nu,Deceneus,cu asta cu feisbucu` nu-s de acord

Mergi la inceput