Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dana, dr Radocea parca vedea bebei asa mici dar nu am niciun feed back despre ea. Stiu fetele de la odiseea ian-feb un dr super bun pt bb asa mici. Daca vrei le intreb.

Angelique, avea hg 9. Anemie moderata. Cu fier se rezolva dar fierul strica burtica...


Bioana

Ipopi si noi incepem cu cereale fortifiate cu fier. Se pare ca e singura varianta pt el sa rezolvam anemia. Restul alimentelor as prefera sa ii ofer de la 6 luni. O sa incep cu pireuri si usor usor ma indrept catre autodiversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Mena as vrea sa le intrebi,mersi mult.
Cu autodiversificarea eu zic ca e f greu,o sa vezi cand o sa il doara dintii ca isi indeasa orice pe gat.De exemplu azi i-am dat un urs cu un nas mai pronuntat,si l-a indesat de tot pe gat.Cum sa ii dau o bucata de ceva in mana care ii incape in gura si pe gat...Nu e ca suzeta sa aiba un stop,se duce de tot

Fetelor care luati cezarette,cand vine musafirul?
Eu sunt in a2a sapt de cand ia,nepoftitul nu a venit pana acum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Va mamici dragi!
Cata agitatie, cate schimbari...ce bb-ei mari avem, azi-maine incep diversificarea...Eu insa, cum zice Angiuta, nu ma grabesc...cred ca mai multa bataie de cap cu diversificarea asta. Daca nu e nevoie mai repede, si sper sa nu fie, incep doar la 6 luni. Victor nu da semne ca ar pofti la papa cand ne vede pe noi, dar deloc...si, pe de alta parte, vreau sa poata sta singurel in fundulet, si bine, cand incepem cu papa. As fi vrut sa merg pe autodiversificare, insa si el indeasa tot ce prinde in gura, nu o data a si vomat la cat si-a bagat pumnul in gura, asa ca...mai vedem cum va fi la 6 luni.
Si puiul meu transpira rau de tot la cap dar si pe manute, prin toti porii, cand mananca. Pediatra din Ro mi-a zis ca in cazul asta trebuie sa-i dau calciu gluconic, 10 zile/luna. Dr lui de aici mi-a spus ca e normal si n-a pomenit de niciun calciu.
MAine mergem la control si la vaccin...NBu-mi prea convine mie ca au trecut doar 4 saptamani de la cel de 2 luni (facut la 3) si, in plus, Victor a luat in seara asta ultima doza de antibiotic. Am intrebat si un medic din Ro si a zis ca e ok, dar parca nu sunt impacata...vad cum pot s-o trombonesc sa mergem peste o sapt-doua pt. vaccin.
Angelique, Stefanut ce antibiotic ia acum? Noi am luat Racikan...ma rog, substanta activa e Cefat, 20 mg, si a raspuns bine la tratament. In plus, la 2 ore dupa antibiotic ii dau probioticul, Lacto B. Nu mai are scaune cu mucus, ieri a facut kk de 3 ori, azi doar de 2, muuult dimineata si ceva mai putin pe la 15. Sanatate multa, sa treaca si raceala si pb cu burtica, sa se faca bine frumosul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dana0000 http://www.dr-burloiu.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Eu sunt convinsa ca la noi o sa functioneze autodiversificarea , sper doar sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu pediatra si sa ma pot consulta cu ea pe tema asta, sa nu fie nevoie sa-i dau eu dupa capul meu. Dar mai e cale lunga pana atunci

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dana0000 mi-au zis ca nu ai nevoie de programare cu un bb asa mic si ca e considerata urgenta. Doar sa suni inainte cu o zi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Hey, fetele!!

Intru pe fuga fiindca maine avem botez!!
Dau o berica,un suc o praji: azi facem 5 ani de casatorie:)
Apropo de diversificare, eu nu ma grabesc absolut deloc...o sa incerc sa-l tin pana la 6lunite exclusiv pe lapte matern...mai ales ca diversificarea inseamna si muuulta mancare aruncata pe jos,prin cap...si mai vroiam sa va scpun ca bebeii nu se prea ineaca cu bucatile moi de mancarica..cica au un sistem natural de aparare scuipa ce e prea mare sau ineacacios.si oricum, exista niste chestii cu plasa , nu costa mult, in care se baga bucatile de mancare si bebe molfaie fara sa fie probleme.se gasesc cam peste tot la raionul de bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurika1982

Hey, fetele!!

Intru pe fuga fiindca maine avem botez!!
Dau o berica,un suc o praji: azi facem 5 ani de casatorie:)
Apropo de diversificare, eu nu ma grabesc absolut deloc...o sa incerc sa-l tin pana la 6lunite exclusiv pe lapte matern...mai ales ca diversificarea inseamna si muuulta mancare aruncata pe jos,prin cap...si mai vroiam sa va scpun ca bebeii nu se prea ineaca cu bucatile moi de mancarica..cica au un sistem natural de aparare scuipa ce e prea mare sau ineacacios.si oricum, exista niste chestii cu plasa , nu costa mult, in care se baga bucatile de mancare si bebe molfaie fara sa fie probleme.se gasesc cam peste tot la raionul de bebelusi

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si Andrei Bogdan 21.11.2012




Ha! Merci ca ne-ai zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Laura mult inainte cu sanatate si intelegere!
Mena esti o scumpa,daca mai avem probleme o sa merg la el.
Vineri mergem si noi la vaccinul de 4luni,si cu dintii,o sa fie marait.
Eu sunt stresata cu innecatul,am vazut un caz la tv:copilul era cu bona si s-a inecat,ea i-a facut respiratie gura la gura (neindicat in acest caz) si pana a venit salvarea in 20min copilul a suferit asa incat dintr-un copil dezvoltat normal acum are grave probleme neurologice si mult inapoi ca dezvoltare.Poate e un caz dintr-o mie dar si asa...tot mi-e frica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, ce veselie la tine la avatar

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput