Agentie imobiliara - Property management

Agentie imobiliara - Property management | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Avem un apartament de 3 camere in Drumul Taberei pe care am vrea sa-l inchiriem. Noi locuim in State si ne e foarte greu sa il inchiriem, alegem chiriasi, sa urmarim sa faca plata la tot ce trebuie, sa nu plece si sa lase penalitati, etc.
De asta m-ar interesa sa-mi spuneti si mie daca agentiile pe baza unui comision fac si munca asta de inchiriere si de administrare a aapartamentului. Si daca stiti si ceva date de contact, m-ar ajuta foarte mult.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Ar fi de dorit sa apelezi la firme mari, gen Century21 or CBRE or Coldwell Banker.
Am lucrat cu Century21 in Franta si am fost foarte multumita, acolo, de serviciile lor.
Aici nu am referinte directe, insa stiu ca sunt companii mari care se ocupa de imobiliare. Probabil daca suni sau le scrii vei afla mai multe amanunte.
Nu iti recomand imobiliarele de la scara blocului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu se ocupa agentiile de asa ceva ci firme de administrare de proprietati.
Pot sa-ti recomand o firma cu care colaborez de vreo 5 ani, www.q-i.ro/property-management.html" target="_blank">QI Homes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Carmen- cel mai usor ar fi fost sa ai o cunostinta care sa faca treaba asta contra unei parti din chirie. insa probabil n-ai pe nimeni de incredere, daca nu iei in calcul varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma interesez, si revin daca am ceva concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Va multumesc de sfaturi.

Dicirstea, ai dreptate, asa se numesc si aici firmele care se ocupa cu asa ceva, property management. Nu stiam ca au aparut si in Romania astfel de firme, imi cer scuze. Am intrat pe site-ul firmei cu care spuneai ca tu colaborezi. Din ce am vazut eu nu se ocupa de zona Drumul Taberei. Crezi ca se ocupa de toate zonele, sau doar de cele mentionate pe site la ei?

Ramonika, din pacate nu am pe cine sa pun sa faca chestia asta. Si oricum ii e mai greu unei persoane fizice sa stea sa aleaga o familie, etc, sa urmareasca daca isi plateste darile la timp, daca nu distruge apartamentul, etc. O firma de aia isi ia comisionul ala tocmai ca sa se asigure ca totul e in regula si are mai multa autoritate decat o persoana fizica.

Marius, multumesc mult de ajutor.

Daca mai cunoasteti firme de property management, va sunt recunoscatoare daca ma ajutati si pe mine cu cateva nume, site-uri ca sa ii pot contacta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

www.irida.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Draga mea trebuie sa ti faci calculele bine de tot....
Eu am inchiriat cu sume mici pt ca primesc si RONI in fiece luna...avans pt intretinere si curent
Deci in fiece luna primesc ...euros si lei
Cind se afiseaza intretinerea lunii a 12 fac calculele cit a fost curentul(il platesc pe www.enel.ro) si fac decontarile
Dar zbuciumul telefoanele verificarile impozitele...mi au mincat sanatatea si acum ma gindesc sa vind caci cu banii depusi in banca la 5% si scazind toate cele...ies mai bine..sunt mai linistita
Si pt mine asta conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea111 spune:

Buna,

Noi am lucrat cu cei de la Grupo FDP, sunt cu capital strain si sunt foarte seriosi, nu am avut nici o problema in cativa ani de colaborare, tot prin ei am si vandut apartamentele.
Site-ul este http://www.grupo-fdp.com
O seaara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

QI lucreaza si in alte zone, nu numai ce ai vazut in prezentare, acolo au doar foarte multe.

Chiar e mai bine sa suni la toti si sa ii intrebi, sa alegi in cunostinta de cauza. Eu asa am procedat la orice am ales pentru iverse nevoi, servicii, etc...am luat pagini nationale si am trimis cereri de oferta la 30 de firme. Ce de surprize am avuuut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am un raspuns pozitiv. Imi pare rau.

Mergi la inceput