FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

josephinedxcam inteles.
la mine e prima stimulare, monitorizare si ce tine de partea asta. nu am facut niciodata pt ca am tot avut chisturi si de 6-7 cm si mari probleme de la endometrioza asta, apoi trompele infundate si am ajuns la FIV direct.
este posibil sa fac doar 7 zile de stimulare si in z8 sa declansam? sau la FIV se fac mai multe, nu?
cu mancarea o sa ma descurc pt ca oricum nu ma omor cu prajelile. cu lichidele o sa duc lupte grele ca de-abia reusesc sa beau 1 l / zi.
mi-am adus aminte de ceva...dr mi-a spus sa vin la eco si sa-mi dea tratam pt stimulare dupa ce se termina cm. am fost la eco, mi-a dat gonalul, am venit acasa si am avut o mica sangerare. asta miercuri. joi la fel, dar foarte putin. azi vad ca nu mai e. stiu ca dr m-a intrebat de cateva ori daca s-a terminat de tot sangerarea. acum are ceva? ar trebui sa-mi fac griji, sa sun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecori spune:

neata!
Alex nu a venit la primul FIV. a venit dupa al doilea.
la primul am facut stimulare cu gonal 225 (am avut protocol scurt cu inhibare cu AC) si doar vreo 7 zile de stimulare parca. apoi dupa aproape un an de la primul fiv l-am facut pe al doilea. dipheriline in z21, urmat de stimulare cu menopur 350 in jur de 14 zile, nu mai stiu exact cat. eu am doar un ovar care a raspuns la tratament.
doza se da in functie de istoricul fiecarei paciente si de analize. oricum dupa menopur mi-a fost cateva zile rau, nici nu stiam daca facem sau nu ET pt ca facusem o hiperstimulare (20 ovo pe un sg ovar) dar cu multa apa si optimism am facut ET in z5.
bafta multa!
in limita timpului incerc sa va raspund, ca de citit va citesc aproape zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

ancuta n-am inteles f bine din postarie tale.
Ai facut doza unica de Diphereline in z21 apoi a venit menstruatia dupa cate zile? Si in a cata zi de ciclu esti acum?
Contactul sexual e permis pe perioada tratamentului. Se interzice incepand cu ziua dinaintea punctiei daca bine imi amintesc, dar o sa-ti spuna medicul atunci cand e nevoie.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Multumesc Ale .
Carla am facut diphereline in z 21, in z 28 a venit cm. azi e z 12 si incep Gonalul.
ms pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

E bine ca ai inceput mai tarziu, zic eu.
Eu la primul tratament tot asa am avut(doar ca am facut numai jumatate din doza unica de Diphereline) si am inceput prin Z8 stimularea. Dar se pare ca a fost prea puternica inhibarea si foliculii nu s-au dezvoltat. Poate daca incepeam mai tarziu stimularea, era mai ok.
Multa bafta sa se dezvolte frumos foliculii!


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

da Carla si eu tot jumatate de diphereline am facut. Sper sa fie cu ochisori din prima.
Voi cand faceti FET?
O seara frumoasa sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

carla ma bucur ca te vad . si ma bucur si mai tare ca ii dai o sansa bebelului tau . eu te-am incurajat de la inceput sa-l transferi daca rezista la decongelare . sper sa fie puternic si sa fie si lipicios . 9 luni incheiate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Revin si eu printre voi cu vesti 80% bune: dupa embriotransfer la testul de sange beta hcg a iesit ca sunt insarcinata!!!!
Problema este ca am o usoara sangerare de 2 zile, dr zice ca nu e bine, dar de multe ori se intampla la inceputul sarcinii, sa iau tratamentul cu lutinus si clexan si peste 10 zile la ecograf pentru ca acum nu se vede nimic, bebele fiind prea mic. Pe prospectul de la Lutinus scrie ca mai poate provoca sangerari, voi ati patit asta? dintre cele care ati ajuns la etapa asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

honey , cum stai cu progesteronul ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Buna dimineata fetelor
Honey iti tinem pumnii sa fie bebe cuminte si sa stea acolo 9 luni.sper ca sunteti bine.
Eu sunt in z 4 de stimulare si mari schimbari nu vad..ma doare aproape zilnic capul si am si dureri usoare de ovare. sper sa avem "productie" buna . a fost mai greu pana am faut prima injectie, ca apoi m-am invatat
O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput