FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

[CARLA,esti extraordinara,explici atat de bine si in detaliu procedura! Sa ai grija in perioada asta de tine si de bebei,sunt sigura ca o sa fie bine! Dar cum a fost cu vezica plina la transfer???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Ilincuta, o sa-ti spun care e smecheria la transfer :)
De ex daca ei iti spun ca transferul e la ora 10, tu de pe la 9 jumatate bei o jumatate de litru de apa, si nu mai mult.
Daca esti dusa in salon si simti ca e plina vezica, e ok, nu mai bei. Nu trebuie sa simti ca scapi pe tine, doar sa simti ca ar trebui sa mergi la baie, e suficient pentru transfer.
Daca esti dusa in salon si nu simti vezica plina, cand te intreaba cum e vezica, le spui ca ai mai vrea sa bei putina apa, o sa-ti aduca ei. Si mai bei inca 2 pahare, nu mai mult. Peste putin timp o sa simti vezica plina.
In felul asta eventual asteapta ei putin dupa tine, nu e nici o problema, si procedura decurge bine.
Asa fost la mine si a fost foarte bine fata de primul transfer.
Daca se intarzie transferul, astepti ceva vreme si nu te cheama inauntru, poti sa mergi la baie, si o iei de la capat cu apa. Sub nici o forma sa nu te lasi influentat de afirmatii de genul: "numai un litru de apa ati baut? vai, dar nici nu se poate face transferul!"
E foarte important sa te simti tu bine.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Buna fetelor, v-am tot ciiti din umbra, insa nu am mai intervenit deoarece nu mai aveam nimi de completat/ impartasit- eu sunt in stand-by : astept sa se aloce bani pt dosarul nostru;
evident nici un rezultat inca;
imi pare rau Carla pt incurcatura cu morula/ blastocist...dar vorba ancutei, partea buna e ca ai transferat 2 ...:); in al 2-lea rand multumim pt informatiile pretioase, atent detaliate, chiar f logice argumentele
pt Michelle: intr-adevar neplacuta experienta cu partenerul, tocmai acum cand ai nevoie de sprijin mai mult ca oricand, dar stii vorba aceea : prietenul adevarat la nevoie se cunoaste; partea plina a paharuluie ca ai scapat de cineva care nu te merita ....iar la prieteni sa apelezi pt fecundarea embrionilor...eu zic sa te pui la adapost de niste discutii inutie (desi nu cunosc natura prieteniei voastre si poate e impropriu sa comentez...); ps : cu anonim e mult mai ok, parerea mea...
nu in ultimul rand: Ancuta, bafta multa la punctie, capul sus, o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

multumim tare tare mult Carla pt explicatii ne sunt de mare ajutor.
m-am gandit si eu la treaba asta cu apa pr ca sunt invatata de la niste eco ce le-am facut pt rinichi si la fel faceam si dr chiar nu comenta deloc.
eu am azi ultima inj de Gonal, maine seara fac Ovitrelle si luni ne prezentam dimineata pt Punctie.
e cam aiurea ca din atatia foliculi numai 1 era de 18 , restul avand 16 si 17 mm. dr a spus ca or sa creasca mult de la ovitrelle. am ceva emotii, dar am si incredere ca va fi bine.
Carla cum te simti?
va pup pe toate fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

Ancuta,cum te simti sau cum te-ai simtit pe perioada stimularii? Ai simtit ovarele inflamate,sau ai avut dureri de cap,insomnii?Mult succes,inca un pic si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Ancuta, eu sunt bine, deocamdata nu am ce sa simt :)
La punctie e important sa fie ovocite mature in foliculi, iti tin pumnii sa ai cat mai multe. Relaxeaza-te, nu ai ce sa mai faci, acum ai nevoie doar de noroc sa se termine cu bebe.


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Carla Doamne ajuta!!! Stii cum se spune "totul e bine cand se termina cu bine". Asa ca facem abstactie de "mica intortocheala" si te asteptam cu beta grasunel!
Michell scuza-mi indiscretia si chiar te rog sa nu-mi iei in nume de rau faptul ca imi dau cu parerea cu privire la relatia ta, dar poate e un semn de la Dumnezeu sa mai asteptati putin cu bebele, eventual sa faceti intai cununia.
Cat despre fivul facut cu orice pret/cu oricine... esti sigura ca vrei asta? Asigura-te ca ai luat decizia asta in deplina luciditate ci nu bulversata de diferiti factori (sarcina pierduta, hormoni zdruncinati, depresia despartirii, astenia de primavara)
DOAMNE AJUTA sa fie bine pana la capat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Iti tin pumnii Carla .
de mine ce sa va spun...pe timpul stimularii nu am avut mari simptome. de la inceput usoare dureri de cap, dar treceau foarte repede si nu le prea bagam in seama si cred ca din ziua 10 au inceput si usoare dureri de ovare care s-au accentuat din z 12-13 (15 zile am facut de stimulare in total).
injectiile au fost nedureroase, mai putin utima (din seara asta) care a trebuit sa o prepar eu si a fost mai greu de injectat , dar sunt ok .
acum astept cu nerabdare sa pacem punctia si transferul si bineinteles sa devin mamica ....cu ajutotul lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Si eu o iau ca un semn, in contextul in care s-a intamplat chiar inainte de a incepe stimularea.
Si in final chair cred ca nu e el barbatul cu care trebuie sa fac un copil.
Dar imi doresc atat de mult!!!
Dar ai dreptate bebel, o sa stau sa ma linistesc si apoi o sa vad ce o sa fac.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna ancuta,
banuiesc ca esti deja in salon pt punctie, iti doresc multa bafta si tin pumnii :)

Mergi la inceput