FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

Buna dimineata fetelor!! Am revenit de la clinica cu vesti bune si mai putin bune.Vestile bune sunt ca pot incepe tratamentul dar dupa ce sotul trateaza un stafilococ care i-a iesit la spermocultura(stafilococul auriu)si asta implica timp.Doctorul mi-a zis ca daca se rezolva pana pe 15.04,atunci pot face injectia de Dipherline(ziua 21),dar nu se rezolva pentru ca tratamentul dureaza 10 zile si urmatoare proba dupa tratament trebuie sa fie de cel putin o saptamana,pentru a avea un rezultat cat mai sigur.Si uite asa trebuie sa aman cu inca o luna Injectia asta se poate face si mai tarziu de ziua 21??? Va intreb pe voi fetelor,sunt la inceput si cred ca o sa invat multe din experienta asta, poate si eu la randul meu o sa ajut alte fete O sa sun si la clinica sa le spun. Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Ancuta, de endometru ti-a zis ceva?

Carla iti doresc sa ai norocul de care ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Ilincuta, nu te grabi.Incepeti numai cand totul e ok. Sunt bani multi, tratamente agresive,nu trebuie diminuate sansele cu nimic. O luna mai tarziu e tot acolo. Mult succes cu tratarea stafilococului!
Injectia se face doar in Z21.

Michelle, spunea Ancuta zilele trecute ca e ok endometrul.
Sincera sa fiu, eu n-am auzit pe nimeni sa zica dupa stimulare de FIV ca nu ar fi endo ok. Dupa cati hormoni se iau, nici nu-i de mirare :)


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Draga Carla, se pare ca nu e chiar asa. Tocmai, se pare ca stimularea afecteaza receptivitatea endometrului.

Citeste te rog aceste articole (nu tot, doar abstractul sau concluziile).

Sper sa se deschisa link-urile:

http://humupd.oxfordjournals.org/content/9/6/515.full.pdf

http://cdn.intechopen.com/pdfs/30619/InTech-Optimal_environment_for_the_implantation_of_human_embryo.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699407/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincuta30 spune:

Multumesc mult,Carla pentru raspuns. Da,ai dreptate,voi stiti mai bine,cele care ati trecut prin acesta experienta,ce inseamna aceasta procedura.Dar parca numai am rabdare si as vrea sa treaca mai repede.
Multa,multa bafta sa ai ,sa-ti ajute Dumnezeu sa fie bine.Citeste Acatistul Sf. Nectarie,o sa vezi ca ai mai multa incredere in sansa ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Sau acest articol, pentru ca descrie efectul ambelor protocoale:

"Controlled Ovarian Hyperstimulation for In Vitro Fertilization Alters Endometrial Receptivity in Humans: Protocol Effects"

http://www.biolreprod.org/content/82/4/679.full.pdf



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

multumesc de raspuns Carla.
Endometrul era azi de 10 cm. cred ca este bine ca asa vb dr cu asiastenta.
eu am facut deja 12 zile de stimulare si mai urmeaza astea 2 care or sa fie ultimele.
Intrebam daca stiti ca se fac punctii duminica pt ca asa ar fii de preferat sa putem merge luni la servici. o sa vb vineri cu dr.
Ilincuta asa stiu si eu ca Diphereline se face numai in z 21 (doza unica).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Michelle, eu nu am citit nimic despre endometru in timpul stimularii, l-am avut ok aproape tot timpul.
Spuneam ca nu am auzit pe nimeni sa nu aiba endo ok dupa stimularea de FIV.

Ancuta, se lucreaza si duminica daca e nevoie (punctii sau transferuri). Cel mai important este sa faceti totul exact cand trebuie, chiar daca momentul nu e poate cel mai comod pentru voi (pentru serviciu sau altceva).


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

buna fetelor . ce mai faceti?
O asteptam pe Carla cu vesti de la transfer. Pupiiiiiici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Intai sa va spun cum a fost la primul transfer.
In Z3 am fost sunata de embriolog si am fost anuntata ca avem 6 embrioni foarte buni si ca mergem pe blastocisti, sa ma prezint la clinica in Z5.
In Z5 m-am prezentat plina de incredere ca avem macar 4 blastocisti din cei 6 embrioni foarte buni.
Dar surpriza: inainte de transfer ma anunta embrioloaga ca mai am doar 3 embrioni din care 1 early blasto si doua morule si ca ma sfatuieste sa-i transfer toti 3.
Pai sunt la primul FIV, cum sa transfer 3 emrioni?? Ce ma fac daca se prind toti, mai ales ca sunt deja de Z5? Medicul iarasi incearca sa ma convinga sa-i pun pe toti 3. Eu nu si nu, punem numai 2, unul il congelam.
Asa a ramas.
Astazi merg la transfer si cand eram pe masa imi zice medicul: deci punem cei 2 embrioni.
Cummm????Nuuuuu, stati ca nu sunt ai mei, ati incurcat recipientele, eu am numai unul!!!!
Pai nu sunteti doamna x,cu datele de identificare bla bla bla?
Ba da, dar am un singur embrion!!!!!
Pai sa vedeti ca unul e slabut tare...si...asta e, dar sunt amandoi ai dumneavoastra.
Apoi mi-am dat si eu seama ce s-a intamplat.
Congelarea e gratuita la Sibiu si probabil nu vroiau sa-mi mai congeleze, si atunci nu mi-au zis nimic de cel slabut si au zis ca sunt doar 3 si au insistat sa-i pun pe toti. Daca au vazut ca eu insist sa congelam unul, l-au pus in acelasi recipient si pe cel slabut la congelat.
Ce ziceti fetelor, ati mai auzit asa ceva? Eu sincer nu :(
Partea buna e ca am 2 embrioni transferati :)
Partea proasa ca nu te poti baza pe ce iti zic ei ca s-a intamplat :(


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput