Cornul si laptele

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

ruxandra, nucile/alunele au potential alergen si nu sunt recomandate, la noi la gradinita, chiar scria sa nu le punem la pachet asa ceva. E de la sine inteles de ce.


Corect.
Dar copiii mai mari (de scoala) ar trebui sa stie ce au voie sau nu sa manance. Oricum eu bat campii.. nu se vor incurca cu asa ceva.

Apoi si laptele accentueaza unele probleme de acest gen... intoleranta la lactoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Romanii sunt cei mai mari consumatori de paine din Europa si nu cred ca acest obicei alimentar "sanatos" ar mai trebui incurajat si de guvern prin acest program. In loc de painica aia umflata cu multa drojdie ar trebui sa se ofere fructe, biscuiti cu cereale ceva sanatos si cu valoare nutritiva.
Cu ce e bun programul asta daca aud replici de genul: laptele si cornul le ia femeia de serviciu si le imparte pe la cunoscuti care fac orez cu lapte si hot dog din ele...

Si apoi ar mai fi si problema diversificarii, cred ca s-au saturat saracii copilasi de acelasi corn cu lapte.

Cred ca toata lumea stie reclama cu sarmalele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Programul "cornul si laptele" este de fapt "cornul, laptele si marul". Din punct de vedere nutritional asigura 3 elemente esentiale. Putem sa comentam cat vrem despre calitate, dar painea "chioara", chiar daca nu e mancata la scoala, poate fi facuta acasa sandvisch (sa vedeti la aparat ce minunatie calda iese), hotdog, friganele, bruschete (cu rosii deasupra) sau crutoane la o crema de legume. Nici-un biscuite nu va reusi asta . Laptele e..lapte. Poate fi simplu sau sa-l combinam daca copilul nu vrea asa simplu. Chiar si mata il iubeste ( e vorba de pisica, nu ca as fi uitat cratima ). Iar marul - e fructul cel mai simplu de mancat si non alergenic din toate variantele. In plus incurajeaza si productia locala (asta ca sa nu zica cineva sa le dam banane).
In toata aceasta discutie, vad doar ca unii isi bat joc de mancare. Totul tine de educatie. Daca copilului i se spune de acasa sa pretuiasca mancarea, daca invatatorul ii spune sa ia din cos daca ii trebuie iar restul sa se returneze sau sa ia copiii care vor mai multe, daca de la scoala/primarie ar exista un program pentru aceste retururi...Sunt cativa de daca care pana la programul scolii/primariei tin doar de educatie. Aici trebuie sa lucram in primul rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am primit de la gradi lapte si corn, sunt foarte bune. Laptele este Dorna la tetrapac si cornul un corn simplu facut facut in oras la noi. Bune ambele.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si daca chiar nu ne trebuie sau nu vrem sa manance copilul asa ceva, le luam si facem ceva cu ele. Putem sa le dam cersetorului din colt, sa hranim porumbeii, sa punem painea la uscat si sa o ducem la tara (ce bune sunt ouale sau carnita). Revin la educatia pe care o dam copilului: sa nu risipeasca, sa respecte hrana si sa imparta din ceea ce-i prisoseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005
aud replici de genul: laptele si cornul le ia femeia de serviciu si le imparte pe la cunoscuti


Pot confirma ca la scoala de langa gradinita unde este fetita mea, cel putin o femeie de serviciu duce acasa cantitati industriale de cornuri si cutii de lapte, pe care mai apoi le imparte la vecini.

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005
aud replici de genul: laptele si cornul le ia femeia de serviciu si le imparte pe la cunoscuti


Pot confirma ca la scoala de langa gradinita unde este fetita mea, cel putin o femeie de serviciu duce acasa cantitati industriale de cornuri si cutii de lapte, pe care mai apoi le imparte la vecini.

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


daca parintii sunt prea pretiosi si nu se preteaza sa ia alimentele acasa, ce ar trebui? sa le arunce la gunoi? ar fi mai multumitoare o imagine cu un tomberon plin de cornuri si cutii de lapte?..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005
aud replici de genul: laptele si cornul le ia femeia de serviciu si le imparte pe la cunoscuti


Pot confirma ca la scoala de langa gradinita unde este fetita mea, cel putin o femeie de serviciu duce acasa cantitati industriale de cornuri si cutii de lapte, pe care mai apoi le imparte la vecini.

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


daca parintii sunt prea pretiosi si nu se preteaza sa ia alimentele acasa, ce ar trebui? sa le arunce la gunoi? ar fi mai multumitoare o imagine cu un tomberon plin de cornuri si cutii de lapte?..

Nina,mami de,





Asta arata clar ca acest program "cornul, laptele si marul " nu isi atinge scopul.
Propun sa se imparta la coltul strazii ca sa mai beneficieze si alte persoane si nu numai vecinii doamnei in cauza.

Asta nu inseamna ca-mi bat joc de mancare si clar ca nu-l invat pe fimiu sa arunce cu mancare prin clasa sau curtea scolii.

Mergi la inceput