trucuri casnice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

apa si carpa de microfibra!
mai foloseam o solutie de la sano anticlacar foarte buna cu un burete de vase pe partea aspra. Dar de cand am descoperit cat de minunata e carpa asta care sterge toate urmele doar cu apa n-am mai cumparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumesc de sugestii,am sa incerc solutia de la lidl,w5 sau sano,mi se pare ca au produse bune.
o sa dau si cu o carpa cu microfibre,am in casa,dar sunt foarte sceptica
de racleta nu ma pot folosi,peretii de sticla sunt circulari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

multumesc de sugestii,am sa incerc solutia de la lidl,w5 sau sano,mi se pare ca au produse bune.
o sa dau si cu o carpa cu microfibre,am in casa,dar sunt foarte sceptica
de racleta nu ma pot folosi,peretii de sticla sunt circulari...


pai folosesti racleta invers. nu de sus in jos, cu manerul indreptat in jos, ci dintr-o parte in alta, cu manerul orientat spre dreapta sau stanga, cum iti este comod - nu stiu daca explic suficient de clar . lamela racletei este de cauciuc presupun, asa ca se va adapta pe forma peretilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

sano sunt ok, w5 mie nu-mi plac deloc, nu vad nici o eficienta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

de la sano am folosit pana acum solutia anti-mucegai,foarte eficienta si anti kalk pt masina de spalat am vazut imediat diferenta,in usurinta cu care se invartea tamburul masinii dupa o sticla din aceea si un program de 2 ore la 90*,presupun ca se curatase ceva pe acolo,prin interior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

De la sano e anti calcar sticla e la fel cu cea pentru masina de spalat dar e pentru baie, are alt desen. Solutia nu e acelasi lucru, am luat eu o data din greseala si nu stiam de ce nu mai e buna.
Ai incercat carpa de microfibra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

L-am trimis pe sotu la lidl pt anti-calcar la masina ca de vreo 2 zile face cam urat si zicea ca sunt de mai multe feluri.Care e mai buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Detergentul lichid de vase e minunat pt praf!!

prosopelele alea de microfibra...am avut si eu dar am crezut ca sunt doar prosoape de bucatarie
Va spun ca daca le prinde putin flacara de la aragaz ard imediat...si nici de calcat nu mergeau
Mi-am cumparat acum niste lavete pt geamuri...sterg si praful cu una...sunt bune rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

otet.

"You only live once, but if you live right, once is enough."


Confirm! Otetul e sfant! Lasa-l sa actioneze cateva minute, apoi sterge cu o carpa umeda si aeriseste bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Da' curat face,ca ...na...cablurile le-as stringe daca ar aspira cum trebuie sa nu mai pierd eu timpul.Ba chiar as ridica si scaunele,ma rog i-as face drum liber daca si-ar face treaba.

Softner e balsam d erufe?

uscatorul e mare,mare mincator de energie,e mare producator d epraf,chiar nu-i gasesc utilitatea la o familie din 3 persoane.

Dana


da...softner= balsam ...nu mai stiam eu cum se zice.
eu incerc de fiecare data sa mai usuc rufe si afara, dar nu am decat un suport de rufe...si pe ala pun deobicei, prosaoeple de bucatarie...si alte rufe mai nepretentzioase.
chiar nu stiu daca bilele fac o diferentza...daca nu uit data viitoare o sa incerc.

Mergi la inceput