trucuri casnice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Perdelele merg cel mai bine clatite cu apa cu bicarbonat.Am citit saptamana trecuta pe un site si am incercat raman albe ca si noi iar culorile prind viata.Trebuie lasate dupace se spala in apa cu bicarbonat cam 2 ore. se pot pune apoi in masina la stors daca vrem ,eu nu le-am pus ci s-au scurs singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Sunt bune de ceva bilele alea in uscator, Michelle? Adica tu chiar ai vazut diferenta, cum e cu si cum e fara ele??





"You only live once, but if you live right, once is enough."


le folosesc de un an...si sunt multumita ...le folosesc mereu si mereu...
pt mine marele plus este ca nu mai folosesc softner...chimicale in plus pe haine, lejerii...
nu mai dai bani in plus pt softner si le-am luat destul de ieftin.

singura chestie e ca renuntzi la parfumuri...dar pe mine nu ma mai deranjeaza asta...iar o tenta de parfum de la detergent tot ramane.

nu am incercat niciodata fara bile sau fara softner deci chiar nu stiu diferentza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

O chestie pentru a impiedica depunerea prafului ar fi8cred ca eu nu am)aspirarea regulata a canapelelor din material textil.

Eu am d epiele,pe care trec cu cirpa umeda cu aceasi solutzie d eapa plus solutzie d espalat vase(ieftin si bun),pe canapea am o patura pe care o scutur vinjos !

La fel in baie covorasele le scutur puternic,nu le aspir niciodata!Eu nu prea sunt prietena cu aspiratorul...ma cam enerveaza sa -l folosesc...desi nu am scapare.Cochetez cu ideea de a -mi cumpara unul de ala care sa mearga singur prin casa!

Dana


au avut vecinii mei unul ca ala dar le-a "mancat " firele/cablurile si tot ce gasea pe jos...nu le-a placut si l-au retunat la magazin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' curat face,ca ...na...cablurile le-as stringe daca ar aspira cum trebuie sa nu mai pierd eu timpul.Ba chiar as ridica si scaunele,ma rog i-as face drum liber daca si-ar face treaba.

Softner e balsam d erufe?

uscatorul e mare,mare mincator de energie,e mare producator d epraf,chiar nu-i gasesc utilitatea la o familie din 3 persoane.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

O fi mancator de energie, insa pentru mine a facut minuni in ultimele luni, de cand il avem, mai ales cu iarna plina de ploi si zapezi de anul acesta! Ma intreb ce-as fi facut fara el, cu atatea haine si maruntisuri de la prunci...
Nu inteleg, insa, de ce spui ca face praf, pentru ca e total invers: al meu are tub de evacuare a aburilor cu iesire in afara casei, iar in el este un filtru care retine scamele, praful etc, asa incat rufele ies superbe, fara urma de praf!
La noi se justifica, desi probabil la vara voi usca rufele afara, nu are sens utilizarea lui daca e soare afara.

Michelle, voiam sa te intreb de bile, in ideea ca poate ai observat vreo diferenta cu si fara ele, ca cea din imaginile din reclame, cu prosoape muuult mai pufoase cand folosesti bilele...
Bine ca ai pus link cu mingile cu tepi, ca noi aveam, dar le-am folosit ca jucarii senzoriale pentru copii, mingiute de masaj si alte smecherii.Avem mai multe de diferite marimi, pana la una mare de cauciuc, tot asa, cu tepi. Acum cele mici si tari zac in cuva uscatorului, si-au atins menirea :)) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sigur Julia,ca in cazul tau ,cu patru copiii micutzi se justifica,ai nevoie d el ca de aer mai ales iarna!(bine,daca e si vreo vara de aia nemtzeasca cu ploie continua si temperaturi de 15-16°C ...tot necesar itzi este)

Insa cu praful ramin la parerea mea,si masina de spalat face praf(stiu e aiurea exprimarea dar intzelegetzi voi ce vreu eu s aspun),insa un uscator face mult mai mult praf.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Pai de aspirator clasic ce mai spui, ca aacela sporeste miscarea browniana in incapere? De-ar filtra aerul pana la purificare, dar asa... inspira praful de pe jos si retine doar particulele mari,ca restul se repun in circulatie, ca trec de filtrele alea buretoase... Cica unul mai curatel asa ar fi cel cu apa, dar nu am avut de-ala si nu mi s-a parut ok, stateam cu ochii mereu pe el in timpul aspiratului, nu cumva sa se rastoarne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

stie cineva o solutie eficienta de indepartare a calcarului depus pe sticla cabinei de dus???
am incercat cilit bang,domestos,cif si nu vad rezultate,adik vad,cand se usuca geamul,petele de calcar,cum troneaza pe pozitii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

otet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

stie cineva o solutie eficienta de indepartare a calcarului depus pe sticla cabinei de dus???
am incercat cilit bang,domestos,cif si nu vad rezultate,adik vad,cand se usuca geamul,petele de calcar,cum troneaza pe pozitii


gasesti la lidl spray pentru curatarea sticlei cabinei de dus.
http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-84AC3921-819B8E1F/lidl_ro/hs.xsl/index_17478.htm

tot la lidl am vazut o racleta speciala pentru dus, dai cu ea pe geamul cabinei sau pe faianta, pentru inlaturarea stropilor ramasi.
are si un suport (se monteaza pe perete, daca vrei).

lavetele de microfibra sunt de asemenea de mare ajutor, foloseste-le cu incredere.
nu stiu daca mai gasesti aceasta racleta la lidl, acum, era in oferta de saptamana trecuta, dedicata curateniei . daca nu mai gasesti, cred ca poti sa folosesti una normala, pentru curatarea geamurilor.

inca o idee:
http://dmail.allshops.ro/produs/5036527/Kit+pentru+curatat+cabina+de+dus.html
si inca una :
http://dmail.allshops.ro/produs/1933593/Lichid+special+pentru+parbriz.html

stiam ca, daca dai pe chiuveta/cada cu petrosin sau ceara de lustruit masina (polish), nu se mai lipeste apa de suprafata, implicit mizeria.
sau, incearca sa dai pe geamul cabinei de dus cu lichid de spalat parbrizul masinii; daca e sa luam de bune informatiile de pe eticheta, are proprietatea de a nu lasa mizeria sa se lipeasca pe parbriz, facilitand si o curatare usoara/rapida.

poti incerca, de proba, si cu un pic de ceara auto (polish), pe o mica zona de geam, sa vezi in primul rand daca nu pateaza/imbacseste geamul, in al doilea rand daca mai raman stropi de apa pe zona data cu polish. ca sa nu cumperi o cutie intreaga de polish, ai putea cere un pic de la o spalatorie auto, de exemplu.

Mergi la inceput