CUM scot capusa de pe caine ?

CUM scot capusa de pe caine ? | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Cum pot eu scoate o capusa umflata de pe fruntea cainelui ???
Ce am de facut in cazul in care nu are cum veni un veterinar azi aici ???

(am citit pe ceva bloguri despre penseta, rasuciri si apoi pus rivanol ?!
momentan nu stiu daca va sta cainele mare la asa o tratatie speciala, dar nici nu vreau sa pateasca ceva ingrozitor :()

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns horgaalina spune:

incearca cu penseta daca nu fugi la doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Tii un tampon cu alcool sau iod cateva minute, apoi incepi sa o rasucesti.Daca e mare, poti sa o prinzi direct cu mana, ideea e sa nu tragi si sa ii rupi capul.Apoi dezinfectezi cu tinctura de iod.

Nu stiu cum este in zona ta, si cat de mare este riscul de babesioza sau alte boli transmise de capuse, dar trebuie supravegheat foarte strict in urmatoarea saptamana.Si pune-i unrgent un antiparazitar extern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

L-a operat un coleg care are si el caini.
La ce simptome sa fim atenti ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


simptomele la babesioza sunt: lipsa poftei de mancare, stare letargica, sta si zace, nu mai are chef de joaca, temperatura.

Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am citit acum pe net.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sz, daca stii ca au fost cazuri in zona, nu astepta sa se imbolnaveasca, da-i preventiv Clindamicina pe gura, 10 mg/ kg X 2/zi, 14 zile.E prea grava si prea periculoasa boala, si mult prea scump tratamentul ca sa risti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe aici circula ... oi. Caini bolnavi nu au fost, sa bat in lemn, sa doar mai sunt in curte alti doi caini. Dar tot imi e frica pt Pufi :( care a umblat alela ... evident.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

stiu ca se pune un pic de motorina sa iasa singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa stiam si eu, motorina (benzina) sau chiar si ulei. Nu mai poate respira prin corp, si atunci isi retrage "clestisorii" din piele si cade. Eu am avut in trecut capuse la caini, asa le scoteam.

Sambata a fost vet-ul la noi sa vaccineze animalele si spunea ca deja sant cazuri de babesioza pe langa Bucuresti. Un prim semn ar fi ca se schimba si culoarea urinei, din cate stiu.

Cumpara o zgarda anti-paraziti (cu cat mai scumpa, cu atat mai eficienta ) si nu mai ai probleme 6 luni de zile. Pipetele sant foarte OK, dar cam scumpe. Iesi mai ieftin cu zgarda.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

multumesc pt sfaturi si idei, sper sa fim bine si noi !


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput