cacuta la sugari

cacuta la sugari | Autor: horgaalina

Link direct la acest mesaj

buna ziua sunt o mamica de baietel (o luna jum).pana la o luna iam dat la piept,pe urma am inceput treptat sai bag si lapte praf iar can am ajuns acasa din spital bebe meu nu mai vroia sa faca caca deloc ,am incercat si ceaiuri doar cu termometru face saracutu caca,caca nu e nici tare nici moale va rog spunetim ce sa fac ca sa faca cacuta singur

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Buna,

Nu mare lucru... Si ai mei au fost cam la fel, si au facut stimulati o buuuna perioada. Doar ca eu am si alaptat exclusiv pana spre un an.

Masaj la burtica, in jurul buricului, in sensul acelor de ceasornic. Practic apasat cu 2 degete, un pic mai "cu incredere" asa cum spuneam, in cerc, la cca 2 cm de buric sa zicem (hai ca am explicat de m-am rupt). Apoi, apasat un pic mai tare (sa simti si tu presupunea in degete) sub buric, la cca 2 cm...de 2 - 3 ori la rand... Uneori Andrei facea dupa cate-o repriza de asta.

Imi amintesc cat de disperata eram si eu de asta, am avut senzatia ca asa va fi mereu... In general se mai regleaza tranzitul odata cu diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

BUNA si bun venitprintre noi.Eu iti spun din perspectiva surorii mele care are un baietel de 11 luni cu aceasi problema .A fost cu bb la medic in fiecare luna la controlul lunar(sora mea locuieste de 10 ani in spania)si de fiecare data a deschis subiectul si lunar au incercat diferite ceaiuri.Ce au spus toti medici si ce am citit si eu pe net(daca mint ei mint si eu)ca termometrul in timp mai indelungar da dependenta adica va fi invatat sa faca doar ajutat si muchi nu vor mai impinge.L a nepotelul meu a functionat ceaiul de musetel si cum tu nu ii mai dai piept poti de cateva ori pe zi sa ii prepari laptele nu cu apa ci cu ceai de musetel. Nu astepta rezultate din prima zi dar cum e e mic inca cam in 3-4 zile ar trebui sa isi revina .Nu te speria ca nu esti singura care a patit dar e mic si poate dureaza pana isi regleaza tractul intestinal(mai ales ca ai terminat de alaptat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

incearca sa revii la laptele matern,daca mai e posibil.ar fi singura solutie 100% ok.
altfel, schimbi laptele praf cu altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns horgaalina spune:

multumesc in primul rand si am sa incerc sai prepar lapticul in ceai. am sa ma mai chinui si cu pieptul poate reusesc ceva pwp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Haideti ca eu pe asta cu dependenta n-o cred... si pe probate, ai mei chiar au facut stimulati de mi-a cantat capul. Cand incep ei sa se regleze fac si gata, sa nu te astepti ca la 2 - 3 ani sa-ti ceara termometrul.

Noi nici nu foloseam termometrul de fapt. Foloseam niste betigase de curatat urechile inmuiate in ulei.

Pe de alta parte cred ca nici faza cu ceaiul nu-i extra sanatoasa. Probabil oricat de diluat ar fi tot schimba gustul laptelui. Ceaiul de musetel e si foarte aromat... si ce te faci daca se obisnuieste asa? :D

Alternativa mai sunt supozitoarele cu glicerina, noi foloseam cate o jumatate din cele pentru copii.
Bineinteles astea sunt alte alternative de a-l stimula intr-un fel sau altul si nu raspund nevoii tale. intrebarea cred ca are un singur raspuns - rabdare! Si cum spunea Histamina, revenire la alaptat, o luna e foarte putin... Eu aveam senzatia ca ai mei nu se satura, dar de afurisiti ce=au fost n-au acceptat nici laptele praf in completare. Andrei il vomita, Dia nici n-a vrut sa puna gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Indicat ar fi sa vorbesti cu medicul copilului.

Ce formula folosesti?
Intreb pt. ca unii copilasi se constipa de la formula iar in acest caz se schimba producatorul.

Masaj la burtica; Fares are un ceai pt. bb(baby calm, fara zahar) si administrat cateva gurite nu inlocuitor de apa la formula,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

daca scaunul nu este tare, bilute, atunci nu este constipat. la sugari nu se intervine decat dupa 3-4 zile mie mi s-a spus de la terapie intensiva chiar 5 zile, cu supozitor, etc...
vezi ca sunt si niste marci speciale de lapte praf din cate stiu pt copiii constipati.
asa ca ce inseamna ca nu mai voia sa faca kk? cate zile nu a avut scaun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns horgaalina spune:

pai cam vro trei zile nu a mai facut kk si pe urma iam bagat supozitoare nu a vrut ,apoi termometru e singura cale prin care el face kk

Mergi la inceput