Piersicute de iulie august (32)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

hello.
sclifoselul meu a spus aseara prima oara si timid-..m...a...m...a
ne uitam la ea si ne miram..a spus?n-a spus??? cred ca da...

de azi in cearca sa se puna in 4 laba.
nu cred ca e vreo mamik mai disperata ca mine cu mancarea.cred ca am luat-o razana....ieri plangeam prin casa ca;ce mi-o fii trebuit copil?ca se creste greu- e clar ca am o problema.
noroc cu voi ca ma mai descarc si eu.

fleur- merci pt sugestii-dar la noi n u dau roade...

azi a papat putin avocado-babana si para.

pt pranz am 2 feluri de piure;fasole verde+menta+pui / si mar+cartof+pui fiert.am emotii ca deja e ora asta si inca nu ii e foame.mereu la masa o apuca kk si apoi nu mai vrea sa pape.


ile- ai o scumpete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Adriana, vad ca ti-a raspuns ioana cu usturoiul. Eu stiu ca si plantele aromatice sunt permise dupa 6 luni.
Valy, cred ca daca te-ai relaxa putin ai vedea lucrurile dintr-o alta perspectiva. Fata e sanatoasa, e bine, asta e important. Daca asa putin ii trebuie ei sa manance....Lasa-te de cantarit mancarea si mergi putin in ritmul ei. Poate te mai detensionezi. A mea de ex ma simte daca sunt mai nervoasa sau daca cumva vreau sa ii dau mai mult/mai repede decat ii trebuie si nu mai mananca. Daca sunt relaxata, papa mai bine sau cel putin asa mi se pare. Sper sa nu te superi pe mine pentru sugestie, dar incearca sa nu mai te gandesti la cantitati. Dai cat vrea si relax.
Mi-a venit sotul acasa....yupyy!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

da muraturica- ai dreptate. n-am mai cantarit-dar imi dau seama din ochi
si e adevarat ca ar trebui sa-i multumesc lui dumnezeu ca e sanatoasa-ca s-au infirmat nebuniile alea la inimioara, ca am terminat cu kineto-vedem cand o merge cum o mai fii.
o sa fac o cura de xanax vreo 10 zile...
ar trebui sa incerc sa ma bucur si eu de copilul asta.

pup you

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Valy, ce-i drept nici eu nu cantaresc dar stiu din ochi. Sunt buna la dat sfaturi, dar ar fi bine sa le aplic si la mine.
Bucura-te de copila si stai linistita ca nu moare de foame. Au si astia mici instinct de supravieture si sigur nu mor de foame cu mancarea in fata.
Eu cand eram mica (din bebelusie si pana prin adolescenta) am fost super sclifosita. Mama si acum se intreaba din ce am trait ca nu mancam practic nimic. Si uite ca sunt santoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve fetele,

Eu am luat un mic dej copios, am o cafenea aici langa servici, durere mare...cred ca pun inapoi toate kilele date jos recent (vreo 3) si mai plusez.

Ada, lasa baiatul sa fie rasfatat ca merita! Si pe al meu il tin in brate si il pupa toate cucoanele la gradi, zici ca-i jucaria lor. Nici nu ma mai ingrozesc de microbi etc, gata e in colectivitate tre sa se imunizeze.

Valy, cred ca esti satula de sfaturi...mai ales ca zici ca nu functioneaza. Dar tb. multa rabdare si relaxare, cum zicea si Muraturica. Si al meu manca doar cateva lingurite la inceput, mari mofturi, trebuie pacaliti. Mda, alt sfat, sorry : bebeii prefera in general gustul dulceag si fad, apropo si de discutia cu usturoiul, eu nu i-as pune condimente gen menta, usturoi, oregano, etc, deocamdata. Poate doar patrunjel in supa.
Ai incercat sa-i dai sa roada cate ceva inainte de masa, biscuiti, paine prajita? I-ar putea deschide pofta de mancare.

Despre dulciuri, voi incerca sa-l feresc pana la o varsta rezonabila, cat sa nu devina frustrant. In loc de dulciuri, fructe. V-am mai povestit cat mi-a placut o mamica de aici, le dadea la copii dulciuri doar in cantit f mici la ocazii speciale, de ex de ziua baietelului i-a luat un cornet minuscul de inghetata simpla cu 2-3 bombonele deasupra. pustiul 95-6 ani) era super-incantat. Deci moderatia cred eu ca e cuvantul cheie.

muraturica, nu i-am dat inca lui Eric miel, trebuie sa cumpar...de la farmacie, v-am zis.

Balanta, la noi iaurt cu banana e masa de seara (gradi) sau un iaurtel simplu gustarea de dimineaata acasa.
Poti sa le dai 3 mese/zi chiar daca n-ai introdus inca toate grupele alimentare.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

fleur- azi am incercat-o cu 3 piureuri- ma rog-intr-unul am pus si menta,in altul scortisoara- teapa mare.nici p-ala cu vitel-care alaltaieri l-a mancat nu a vrut. nu vrei sa vezi cum arata bucataria mea.nu i-am dat nimik inainte de masa-ca sa nu-i stric foamea.de maine ii fac fara carne deloc-sa vad daca am succes.
iaurt nu vrea- branza de vaci -nu. cartof dulce...nu. am incercat piureuri cu lapte,fara lapte,mai gros,mai subtire,mai dulce-mai acru...
cereale-cand are chef....
doar sarat n-am incercatcred ca de la kfc i-ar placea...
sa vad ce branza sa cumpar.
ma gandeam la mozarella-tofu-am vazut intr-o carte pusa pe mailul comun branza cheddar de la 7 luni in sus.stiti ceva de vreuna din ele???sau ii iau fagaras?

si eu am fost si sunt o mare sclifosita-dar imi spun ca sunt datoare s-o incerc. stiu ca nu moare de foame-dar cred ca laptele nu-i mai asigura necesarul de proteine si ce-o mai avea ea nevoie...

cred ca si voi v-ati saturat de mine- si eu m-am saturat de mine.-si de azi GATA-nu mai scriu decat cand o manca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

bataita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misha80 spune:

Valy, si eu am momente cand cedez...la mine problema nu e ca nu mananca ci ca nu doarme si ca la 8 luni jumate inca mai regurgiteaza...cand era mic regurgita si de 10 ori dupa o masa....simteam ca inebunesc, dar in momentele alea ma gandeam la mamele cu gemeni, la mamele cu doi copii pana in 3 ani si parca mai vedeam luminita de la captul tunelului.
Mersi mult de ideea cu menta in fasolea verde


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

valy, inceteaza cu xanaxuri si prostii. Eventual ia niste sunatoare pisata (drajeuri) este la plafar.
Si nu te mai consuma ca nici tu nu esti vreo solida ca sa te sperii ca fata nu se ingrasa... si daca esti si sclifosita la mancare.....lasa fata in ritmul ei...zic si io
In orice caz, nu lua xanax!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ideea mea pt Valy era sa incerce un timp fara condimente si arome, poate papa fata chestii mai simple. De ex. prima chestie papata bine de Eric a fost banana zdrobita cu cereale de orez simple. Sau cereale cu lapte.
Branza de vaci simpla, de casa sau gen Fagaras cred ca e buna - cat mai grasa si dulce (daca o faci de casa- din lp sau lapte de vaca integral). Cedar e un cascaval, merge un pic mai tarziu, in mancare sau finger food. Mozarella din tofu? de ce nu - poate e pe vegetale/naturiste Sara.
Ideea sa-i dai ceva sa rontaie inainte nu e ca sa-si strice foamea, ci producand saliva sa o provoace- cam ca guma de mestecat.

Mi-a luat-o Ioana inainte - nu lua Xanax sau chestii de genul, mai bine iesi la o plimbare la aer curat, oboseste fata si va papa mai bine!

Mergi la inceput