Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

E..Amelia nu sunt chiar toate asa roz, dar cedam fiecare cate un pic si asta este, la urma urmei mai inchid un pic ochii si sunt si eu srvita 2 sapt, nu? Tot eu ma ocup in mare parte de Vlad dar pot sa ma duc si la coafor, la cosmetica, aiurea prin magazin etc. La Cluj nu stiu daca mai ajung, sa vad cum ma organizez.
Si Vlad alearga dupa furnici si gandaci dintr-aia rosii, mie asa de frica sa nu prinda vreunul sa-l manance...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Adc, ce dulce a fost Cristi cu "goagele" lui! Of, parca il si vedeam cu lacramioarele pe obraji, dragul de el.
Noi alte noutati nu avem, ne pregatim de weekend.
Multa sanatate tuturor Bulgarasilor si mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Alexa, ieri am scris in graba si am uitat ca voiam sa te felicit pt tot ce e legat de Alex, masuratorile mi se par super ok iar vestile de la ortoped excelente. Tineti-o tot asa!

Lexi,

Bulinutza, multa sanatate lui Rares!

In prima faza m-am bucurat de vremea faina, dar dupa cateva zile de stat pe afara am cerut ajutoare, ma simt ca dupa maraton. Las' ca poate si mama soacra la ceas de seara sa fuga un pic prin parc cu Cristi dupa goange, papadii si copii cu biciclete, trotinete si alte cele, in timp ce ma ocup de una alta prin casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Multumim!
Am asteptat 1 an si o luna sa il vad mergand iar acum nu ma mai satur privindu-l.
Adc si eu sunt la curse decand cu vremea bun#259;.
Bulinuta #351;tiu ca aveti week-end greu, va imbratisez si multa sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Hai ca azi va dau eu si cafeaua si stingerea
Daca e sambata, e rost de treburi casnice la toata lumea

Suzieq ma bucur ca ati ajuns cu bine si, mai ales, ca Vladutzu rade asa pofticios cu buni. Kilele le dai tu jos daca se acumuleaza

Alexa 3 de BRAVO!!! Felicitari si sa o tineti tot asa!!

Lexi te rasfeti, hm?! Sa sti ca si eu am obs ca Iris a mancat ff bine de cand a venit maica-mea la noi, dar si aici in Ro. Au schimbat gustul la mancare si e si asta o "diversificare", nu?! Ei sa fie sanatosi ca de retete e plin net-ul

Silvi aceeasi nostalgie o am si eu Mai ales ca pe vremea burticilor, daca nu intram de 2-3 ori pe zi, trebuia sa deschid fereastra de mesaj noua ca sa reusesc sa raspund la toata lumea..

Bulinutza si eu ma pregateam sa te intreb de unde vin carcalacii, dar vad ca ti-ai dat seama Din pacate, Rares e mare si nu il poti opri din scoli Sanatate multa. Am vazut acum seara pe Fb ca faceti aerosoli, dar sunteti tot cu febra. Tare rau imi pare de tine. Imi amintesc cu groaza noptile cand era Iris racita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

Hello !!! Nu va mai gaseam, bine ca m-am prins ca trebuia sa ne mutam.
Felicitari Alexa pentru micul plimbaret. Cred ca iti creste inima cand il vezi...
Mihaela, vroiam sa te intreb daca ti se mai pare Irisuca rasfatata. Al meu parca intelege tot, dar face totul invers si imi rade in fata. Am senzatia ca l-am cocolosit prea mult, insa nu inteleg cum...Nu pot nici sa fiu dura cu el, sau sa ii interzic prea multe. Eu as capia sa mi se spuna toata ziua: nu e bine aia, nu e voie acolo, nu pune mana, nu e pt tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

wooow, acum mi-am adus aminte ca am si blog... :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui catiushor

Hello !!! Nu va mai gaseam, bine ca m-am prins ca trebuia sa ne mutam.
Felicitari Alexa pentru micul plimbaret. Cred ca iti creste inima cand il vezi...
Mihaela, vroiam sa te intreb daca ti se mai pare Irisuca rasfatata. Al meu parca intelege tot, dar face totul invers si imi rade in fata. Am senzatia ca l-am cocolosit prea mult, insa nu inteleg cum...Nu pot nici sa fiu dura cu el, sau sa ii interzic prea multe. Eu as capia sa mi se spuna toata ziua: nu e bine aia, nu e voie acolo, nu pune mana, nu e pt tine...

mami de bebitza Gruitza
(01 ianuarie 2012)
http://designartizan.blogspot.com/


Cati Iris e rasfatata, noi toti o alintam si mie imi convine, imi place cand lumea o dragaleste. Am explicat in mare tuturor care sunt doleantele mele si incercam, pe cat posibil, sa nu folosim sintagme de genul "nu e voie", "nu atinge", "nu merge acolo", etc. Incepem cu explicatia "te lovesti daca..", "face arsh acolo", "se sparge daca pui mina", etc. Nu functioneaza din prima, insa dupa cateva repetari intelege din tonalitatea vocii (voce mirata sau ingrijorata, niciodata tipat) ca nu e ok acolo sau asa cum vrea ea. Are "tantumuri" sau crize de personalitate, dar de cele mai multe ori se intampla sa reactioneze nervos cand e obosita sau cand nu si-a implinit somnul, ori daca o doare ceva. In rest, mie imi e draga cum se mira de orice si incearca sa faca de toate, ba chiar o incurajam sa descopere lucruri.
Mie imi e teama de rasfatul ala material sau chiar si de cel educational, adica n-as vrea sa fie o infumurata. Deocamdata ma concentrez sa tin pasul cu ea. Eu stiu atat de multe si ea, nimic. Ar vrea sa stie si ea cate stiu eu si de aia o las sa incerce. Of course, is mereu in curu ei; daca nu eu, altcineva. Are viteza maxima si astfel a reusit sa isi faca si cucuiul in frunte.
Si ea intelege, imi dovedeste de fiecare data ca a priceput care sunt locurile unde poate sa se arda (soba, aragaz, calorifer, bricheta, chibrit) si spune "arsh", insa tot are o zvacnire sa atinga. E la stagiul Toma necredinciosul. Vai cat e de greu pina se marita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

CAti dar atunci cand ma plangeam eu ca e rasfatata, intelegeam cu totul altceva prin rasfatata. Credeam ca ea vrea sa ma manipuleze prin plans si scancete. Acum o las sa vad ce fel de plans are: de duca, de foame, de nervi, de somn, de suprare ca n-a primit ce a vrut, de frustrare ca ma-sa e o idioata care nu intelege ce comunica ea, etc. Si actionez, adica incep sa ma plimb cu ea si o intreb diverse ca ea imi raspunde ori cu un planset cand gresesc, ori cu un zambet sau efectiv se potoleste cand nimeresc ce vrea.
Ideea e ca am fost mult timp frustrate amandoua; ea fiindca crescuse si automat crescusera si nevoile ei de bebelus-adult, eu fiindca ea crescuse si eu ramasesem la stagiul de bebelus-minor. Cred ca asa va fi toata viata: ei cresc, se dezvolta cu o rapiditate pe care creierul parintesc nu o poate percepe in timp real, deci parintii mereu vor trai cu icoana unei varste mai mici in suflet. Secretul e sa ii asculti mereu si sa raspunzi la ce iti cer, nu la ce iti imaginezi tu ca si-ar dori sau le-ar placea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:



La multi ani frumosi, sa fii sanatoasa, iubita si rasfatata toata viata! Sa ne traiesti Alexa_G



Mergi la inceput