Postim impreuna?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cine vrea sa tina,nu trebuie nici sa spuna ca-l tine,nici sa incerce sa-l usureze.Post inseamna renuntare,privare,asa cum Isus a postit....daca neaparat vreti,faceti-o in intimitatea sufletului,insotiti-l de fapte bune....postul inseamna renuntare la tot ce tine de lumesc pentru o perioada..eventual paine si apa.....




foarte adevarat..

admirabil ca exista persoane care vor sa tina post... si nu trebuie decat sa fie incurajate. dar acest lucru este cumva , prima treapta pe un scara foarte inalta a ceea ce-nseamana cu adevarat a tine post

ceea ce se vorbeste in acest topic este un soi de regim alimentar vegetarian.

ininte de toate : nu trebuie sa existe intrebari, comentarii de genul:
- eu ce mananc astazi, eu ce gatesc astazi? ai o mana de legume.. aia mananci, asta e.
-mama ce pofta imi este.. daca ti-e pofta.. deja poti sa te apuci linistit sa mananci tot ce-ti doreste inima.
-daca mananci pe saturate .. ditamai farfuria.. cum spune romanul '' ai mancat precum porcul'' deasemenea poti sa te lasi de post.. cum spunea eumada sus.. post inseamana renuntare, privare ..

sfatul meu , daca-mi permiteti, este sa lasati mancarea pe ultimul plan si sa va concentrati pe rugaciune si pe fapte bune. dar cine sunt eu sa dau sfaturi ?

sa aveti un post usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

E de post
eu il fac dupa gust. Ieri l-am facut dintr-o conserva de naut de 400 g pt ca nu am gasit proaspat, tahini (gasesti la mag orientale sau raioanele orientale din marketuri sau poti sa faci chiar tu din susan pe care il usuci putin pe foc si dupa il bagi la blender cu ulei de masline, trebuie sa fie putin mai moale decat smantana ce poate fi pastrat vreo 2 luni la frigider), 2-3 catei de usturoi, zeama de la o lamaie, ulei de masline vreo 3 linguri, boia de ardei dulce, patrunjel.
Am bagat la blender nautul pana s-a facut fin, am pus dupa usturoiul, tahini cca 100 ml, uleiul de masline, sare, piper,zeama de lamaie putina supa de legume (daca fierbi tu nautul pui zeama de la el) si am blendaruit iar. Trebuie sa arate ca un piure putin mai consistent, consistenta i-o "controlezi" cu zeama de la naut...si gata. Am pus in caserola, am presarat putin ulei de masline, boia de ardei dulce, patrungel tocat si am devorat-o cu lipie libaneza :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cine vrea sa tina,nu trebuie nici sa spuna ca-l tine,nici sa incerce sa-l usureze.Post inseamna renuntare,privare,asa cum Isus a postit....daca neaparat vreti,faceti-o in intimitatea sufletului,insotiti-l de fapte bune....postul inseamna renuntare la tot ce tine de lumesc pentru o perioada..eventual paine si apa.....




foarte adevarat..

admirabil ca exista persoane care vor sa tina post... si nu trebuie decat sa fie incurajate. dar acest lucru este cumva , prima treapta pe un scara foarte inalta a ceea ce-nseamana cu adevarat a tine post

ceea ce se vorbeste in acest topic este un soi de regim alimentar vegetarian.

ininte de toate : nu trebuie sa existe intrebari, comentarii de genul:
- eu ce mananc astazi, eu ce gatesc astazi? ai o mana de legume.. aia mananci, asta e.
-mama ce pofta imi este.. daca ti-e pofta.. deja poti sa te apuci linistit sa mananci tot ce-ti doreste inima.
-daca mananci pe saturate .. ditamai farfuria.. cum spune romanul '' ai mancat precum porcul'' deasemenea poti sa te lasi de post.. cum spunea eumada sus.. post inseamana renuntare, privare ..

sfatul meu , daca-mi permiteti, este sa lasati mancarea pe ultimul plan si sa va concentrati pe rugaciune si pe fapte bune. dar cine sunt eu sa dau sfaturi ?

sa aveti un post usor

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm

Perfecta dreptate! Postul inseamna toleranta fata de cei din jur,respectiv fata de o biata pacatoasa,ca mine. Catolicii au postul foarte permisiv si Dumnezeu e unul singur.
Mi-e greu sa cultiv la copilul meu spiritul religios altfel decit mi-e mie familiar,respectiv Dumnezeu e in suflet. Critica ma afecteaza pentru ca eu fac o incercare si nu e constructiv sa-mi taiati elanul.
Semneaza aceeasi pacatoasa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ieri am facut penne cu un sos in care am pus si ciuperci.
Sosul l-am gresit ,in sensul ca in ceapa si morcov am pus prea mult busuioc/poate de la vin si a iesit amar. Copilul ma batea la cap, asa ca peste ciuperci,care le facusem separat am pus rapid rosii cubulete ,din conserva si usturoi ,apoi pennele fierte si gata. Au mincat,dar banui ca erau infometati. Avea un gust pregnant de rosii. Dati va rog o sugestie de sos simplu de facut.
Osna ,cred ca te amuzi citind ce catastrofa sint; am 2 miini stingi in bucatarie.
Azi cred ca alte penne,c-au avut succes,aceesi salata de vinete ,fructe. O termin cu covrigii si nu mai cumpar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

dulcetica,eu la sosul tau as pune si putina telina radacina si masline.iar sosul la-s face cu suc de rosii si nu cu rosii cuburi.legumele le calesti 2 min cu putin ulei apoi adaugi sucul si condimentele. cuipercile si maslinele le pui cu 5 min inainte cat sa se amestece gusturile. ca si condimente pun un pic de sare,busuioc,oregano,zahar,piper si usturoi la sfarsit.

alt sos de post pt zilele in care se mananca peste .acelasi sos cu ceapa,morcov, telina un pic calite suc de rosii si 2 conserve de ton .la 400 g paste pun 1 cut de 500g rosii pasate(pomodolo),2 conserve de ton in suc propriu sau una ului alta in suc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

salata de vinete cu dovlecei si patrunjel verde .
un dolvlecel fiert il storc de zeama si il blenderesc, il amestec cu vinetele batute deja.le albeste le face mai usoare si le da gust mai fin.mai pun ceapa sau usturoi si patrunjel verde tocat.o nebunie
fasole scazuta cu muraturi
clatite cu gem de prune si de gutui
icre de crap ca maine se mananca peste
si scrumbie afumata cu cartofi fierti si ceapa verde.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

In we am facut (in sfarsit) salata de vinete. Se pare ca nu eram singura pofticioasa ca s-a ras rapid.

Am facut si mancare de stevie (cu carne eu, ca altfel nu se mananca) dar iese f buna si fara.

Aseara am fost in vizita la o prietena care a improvizat rapid niste paste grozave: pastele fierte le-a amestecat cu un pic de ulei de masline, cateva linguri de zacusca (cat sa mozoleasca bine toate pastele) si-o conserva mica de ciuperci. Deasupra niste busuioc verde, date un pic la cuptor sa se mai incinga gusturile intre ele, si gata cina. Fff bun.

Alta idee: lipii umplute cu legume (cat mai multe si mai diverse) trase la tigaie cu ulei de masline si condimente dupa plac. Langa o salata de spanac+leurda+ceapa si ce va mai place.

Gata cu ideile pe azi, ma duc la alt topic sa scriu ce-am mai gatit sa nu fac pofte pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Azi peste cu mamaliga si icre cu piine.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

spanac gatit - se face usor,in 10 min.e gata.mie imi si place,asa,simplu,fara carne sau oua.spanacul curatat(aproximativ 400-500 de grame) si spalat,alaturi de 2 legaturi de ceapa verde,si 2 legaturi de leurda,se inabusa in 100 de ml de apa si 2-3 linguri de ulei(ulei pune fiecare dupa preferinte,eu am pus mai mult de 2-3 linguri.se fierbe la foc mic,fara capac,pana scade din apa.la sfarsit am pus 2-3 lingurite de bulion si cativa catei de usturoi,pt aroma,taiati in jumatate.am mancat cu paine si atat.delicios.
***
Salata de catofi fierti - se fierb cartofii taiati cuburi,se lasa la racit,peste ei se adauga rosii,castraveti,ceapa verde,masline,ridichi,ulei,sare.in copilaria mea se numea salata ruseasca.noi facem des vara salata asta,ca si fel principal,e satioasa,din cauza cartofilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

va scriu o reteta de buchteln(un fel de gogosele din aluat dospit,umplute cu gem de pruna si coapte in cuptor)care aici in germania sunt foarte cunoscute .eu am modificat reteta,facand-o de post

-500g faina
-1 plic drojdie granulata,7g
-125g zahar
-1 plic zahar vanilat
-200ml apa calduta(sau lapte soia)
-100g margarina

-zahar pudra
-75g margarina
-gem de prune

am framantat la masina de paine un aluat fin pe care l-am lasat la dospit 1h.am intins o foaie si am impartit-o apoi in 12 bucati .
pe fiecare patrat am pus o lingura umplutura.si am format mingi,prinzand bine colturile,sa nu se desfaca.margarina ramasa se topeste putin si se trec gogoselele prin ea,apoi se aseaza in tava unde se lasa la dospit inca 35-40min.se coc in cuptorul preincalzit la 185 grade ,pina se auresc,vreo 20-25min.

post usoar in continuare!

Mergi la inceput