Juniori de Iulie - August 2004 (112)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io nu ma plang, a mea mananca mult, di tuoate in stil propriu: incepe cu bolul de salata mixta impreuna cu cainele care fura ridichile si ardeii, apoi carnita din care cainele nu gusta nici de o omori, apoi rumega mere impreuna cu cainele ... care caine e vegan ...
tralalalalaaa ... cine vine pe campii ?!
noroc ca face sport si pune osu`, are ambitz sa ajunga la centuri colorate

a mea dimineata nu mananca ... decat rar cate un covrig cald din drumu spre scoala ... rarrr
la caserola are sandwich si pe langa a trebuit sa cumpar caserola de 5 x 5 x 5 cm sa i pun morcov + ridiche + ardei + castravete ; musai un dulce sa aiba la ea
la pranz mananca de la cantina in fct de ce este ... nu pune lingura in supa de rosii de exemplu si nu suporta cush-cush
seara acasa are voie sa manance pana n ora 9 pm si mananca ce este pe stoc



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cu mancarea, deja stiti. Cu Dani nu ma plang, nu m-am plans ever. Am pb insa cu Dea, si ea extreeeeem de selectiva ceea ce ma scoate din minti uneori pt ca nu mananca ce e pe stoc nicidecum. Mananca salata de rosii simpla, cu ulei si sare. Goala. Mananca paine proaspata. Goala. Mananca piure cu pui si compot. Cantitati de copil de 2 ani. Paine in ou. Supa chioara cu taitei. Idem, max 10-15 linguri. Pizza, shaworma si cremvursti. O data pe luna. Ar manca zilnic dar nu-i dau. In rest prostii: biscuiti, napolitane, pufu, covrigi. Fructele de musai la mic dejun ca e constipata si nu bea nici apa destula cata ar trebui. Fulgi de porumb cu lapte. Pranzul e cel mai problematic si la noi, mai ales dupa viroze din astea nasoale ce tin de ne uram, ii dispare orice urma de bunavointa in privinta mancarii, ce reusisem s-o castig. Nu stiu dar ea nu vrea pilaf, nu mazare, nu varza, nu mamaliguta, nu spanac, nu salata verde, nu ridichi, albesc cand ma gandesc cate NU mananca. Si nu stiu de ce. Dani mananca ce e in casa, fara nazuri, chiar daca nu e fan o anumita mancare, baga acolo cat sa nu-i mai fie foame, fara atatea fasoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
Daria, ai fost coma cu cainele vegan
mai, si Patrick mananca, desi acu mai face fite la diverse. Eva.. sa zic doar ca e intr-o perioada buna . cere somon, ma rog, asta l-ar manca tot timpul. si carne de vita - care e "carne maro" . ar manca numa cartofi da e interzis, mai mananca broccoli si morcovi natur. in rest.... ma rog. ne intelegem

bine ca e vineri.. si vine ninsoare. ce dumnezeu de babe or mai fi si astea???

sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ninge si bate un vant oribil ... dau in benga :(
Unde e primavara ??? :(((


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Cica la Suceava ninge ca in povesti, sper sa nu ajunga si la noi, sa ramana doar ploaia

Nu vorbiti de mofturi la mancare, eu plec cu cercul. Cred ca noi suntem in top, la garnituri nu servesc decat cartofi, orez si porumb, nimic altceva! Din fericire, de voie de nevoie mananca ciorba/supa. In schimb dimineata si seara e dezastru. Doar cereale (de la nestle, super dulci) cu iaurt, oua si sandwich-uri. Ocazional rosii si ardei (doar Matei). Mancanca peste bine si orice fel de carne, dar atit. Cu Stefi am inceput sa fac scandal si sa pun conditii, vrei cartofi prajiti, mananci mai intai o 3 legume. Si vom creste cantitatile (sper eu).

Azi copii sunt acasa, Stefi nu are scoala, iar Matei a facut febra. Sper sa trecem cu bine de week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

La noi e o vreme urataaa, urataaa!

Daria, super catzelul vostru...
(a vazut cineva scott pilgrim vs. the world?! cu vegan-ul!?)

Aaaa...subiectul meu preferat, mofturile la mancare!
Ale mele au meniu aproape fix
Dimineata (7) -cereale cu lapte sau prajitura facuta de mine cu o cana de lapte
La scoala (10) -Maria arunca sendvisul meu si mananca cornul
(bea si laptele pana i-am interzis!) Ioana nu serveste sa nu se ingrase cumva!
La pranz (13.30) -Felul I un bol de supa/ciorba strecurata, felul II o bucatica de carnita cu ceva de cartofi sau orez (ca altceva ne sta-n gat) si legume crude (ardei, rosie sau castravete, alte legume nu exista ) si desert.
La gustare (17) -un bol de fructe (1 banana cu 1 mar/1 para)
La cina (19.30) -paste cu sos de smantana, paste cu sos de rosii, carnita cu sos de rosii sau mamaliguta cu branza.
Vineri e o zi mai speciala, mai sar peste ciorba sau supa la pranz si seara mancam pizza la teveu!

Cum ziceam, meniu aproape fix. Nu ne abatem decat in weekend cand, vorba lui John, "le facem mancare ca sa se uite la noi cum mancam" (facem garnituri de varza, mazare, fasole, cate un ghiveci sau un rizotto, ficatzei....zici ca vrem sa le omoram cu mancarea!)

Intrebare: doctorul mi-a dat trimitere la endocrinologie pentru consultatie, zicea ca o sa trebuiasaca sa fac analize pentru un profil endocrinologic sau hormonal (?!?!) daca am retinut eu bine...Are cineva idee ce inseamna asta?! Sunt multe analize de facut?! (mi-e lene sa caut..si mai ales mi-e ca ma apuc sa citesc cine stie ce tampenii si imi stric weekendul )

O zi minunata sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mitzu si-a luat de la biblioteca o carte de bucate si cand am venit aseara mi-a aratat-o entuziasmat. O fi vreun semn?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

A mea si a scos o carte in lb maghiara, desi nu mai vb o boaba :D Bibliotecara a intrebat o de 3 x dc face asa ceva :D Mai grav e ca m a intrebat apoi pe mine despre regulile de citit si era sa iau S :-)))

Cristal, steti totali !
Spor la analize si sa iasa cu FB !


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

salut!!

noi mancam destul de ne-variat, mai ales din cauza lui Mircea. bine ca sunt sanatosi asa cum sunt si cu ce mananaca. Garniturile noastre sunt doar paste si orez. Rarisim cartofi. Niciodata: mazare, fasole, varza, dovlecei, legume asortate. Si daca ai mei pot sa traiasca cu 3 legume: cartof, morcov si ceapa si doua fructe: mere si banane, inseamna ca ai vostri sunt norocosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La Maria in clasa s-a indragostit o fetita de "unu' dintr-a patra!"
Maria intreaba "Mami, se poate asa ceva!?". Eu "nu, nu se poate!". Maria a fost multumita de raspuns

Iubaretzu' ii inmana biletele de dragoste fetei in ora, respectiv baga capul pe usa, se uita la invatatoare, apoi la fetita, intra repede si dadea biletelul apoi fugea fara sa zica nimic
Problema a fost rezolvata de tatal fetitei, cica a batut-o pe principiul cu cat bati copilul mai mult cu atat ii vine mai bine mintea la cap! Acu' e "dezindragostita"!

Mergi la inceput