Contractul prenuptial

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Dap. Si asta e adevarat...ca orice contract scris testamentul poate fi atacat...de catre oricine se simte neindreptatit.
Ca si contractul prenuptial care poate fi atacat
Ce imi place cel mai mult la chestia asta e imposibilitatea unui parinte de ai lasa totul unui singur copil. In defavoarea celuilalt/celorlalti. Cele mai multe cazuri castigate in instanta pe asta se fac.
La succesiune ar trebui sa vina parintii si fratii decedatului (lor).
Restul...e poveste...

Mami de: baietel & fetita


pana la gradul IV de rudenie




Eu personal de exp. nu m-as duce la varul meu la succesiune atata timp cat are parintii si fratii in viata. Asta depinde de fiecare in parte... da la pomana ma duc :))) Doamne fereste!
Daca exista un testament si esti numit in el vei fi anuntat. Altfel ce sa caut eu acolo...

Mami de: baietel & fetita


cata vreme mostenitorii de gradul 1 sunt in viata ceilalti nu au ce cauta, daca cei de gradul 1 nu sunt in viata vin doar cei de gradul 2..si tot asa...nu merg toti buluc sa se ia de par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Oare?
Caz concret: ea doua camere (ale parintilor), intalnit el; vandut parintii ap. 2 camere, facut un credit (ei) pentru diferenta, luat trei camere impreuna.
A cui e casa?
(in peisaj doi copii, plasati in grija mamei)



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Parintii au gresit, trebuiau sa faca act de donatie fetei lor pe suma aia si asa demonstrau ca mare parte din apartamentul de trei camere e luat cu bani care au fost ai ei exclusiv. Cand se face partajul din cate stiu se tine cont de procentele de participatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Mai mult: cine stie-stie, insa cine nu, afla: ceea ce mosteneste sotia in timpul casatoriei (parinti, rude, terti) este bun comun.
Asta cum e?

Deci nu vorbim de milionari!



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Esti sigur? Din cate stiu mostenirile nu sunt definite ca bun comun. Se iau in nume propriu si sunt ca si bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei. Acuma daca au fost lasate mostenire la ambii soti inteleg, dar nu cred ca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este bunurile mostenite de una din parti (sot/sotie dupa caz) sunt bunuri proprii si nu fa obiectul partajului intre soti in caz de divort.

Mergi la inceput