Semnificatie desen familie

Semnificatie desen familie | Autor: natalia_nica

Link direct la acest mesaj

Salut, fetelor,

Poate cineva care se pricepe sa-mi spuna cam ce reiese din desenul de familie al baiatului meu. E cam asa: eu, mama, in stanga paginii, sotul in dreapta (copilul meu e stangaci), iar intre noi 3 copii: Denis il tine pe sot de mana, iar intre mine si el mai sunt doi frati imaginari, un baiat si o fata, mai mici decat Denis. Siluetele sunt desenate simplu, trunchiul, picioarele, mainile din linii simple. Eu am ramas foarte surprinsa cand mi-a spus ca acolo e desenata familia lui - de unde 5 (!) membri, noi suntem 3. L-am intrebat care e el si mi-a zis ca e cel de langa tata, fiind si cel mai mare dintre frati. Presupun ca asta inseamna ca ar vrea sa aiba frati, nu? El mi-a spus cu ceva timp in urma ca vrea un frate, dar i-am spus ca vom vedea ce va fi in viitor, ca un frate nu vine asa, cand vrem noi (eu nu am in plan sa mai fac un copil - varsta mea + situatia financiara cam slabuta). Si ce inseamna faptul ca il tine de mana pe tata - pentru ca el e, de fapt, cel mai atasat de mine?...
Ce parere aveti?
Ar mai fi si desenul cu copacul, voi pune o poza poate saptamana viitoare, poate va dati cu parerea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

probabil stie ca un copilas mai mic/fratior te va solicita mai mult pe tine,ca mama,iar el e impacat cu ideea,asa ca s-a "postat" langa tata.
dupa mine,desenul in cauza scoate la suprafata dorinta de a avea frati/surori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu stiu doar semnificatia inaltimii personajelor. Cu cat personajul e mai inalt cu atat el e considerat "autoritate", este respectat, daca e de aceeasi inaltime cu copilul e mai "prieten".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Izabela88, mi se pare plauzibila explicatia pe care o dai referitor la pozitia lui in desen, nu m-as fi gandit

Sorana
, in desen noi, parintii, suntem putin mai inalti decat el, deci cred ca e de bine (adica nu suntem way up high ).
M-am uitat iar la desen si se pare ca la mijloc e fratiorul, iar eu tin de mana surioara... Ma gandesc ca va ramane probabil toata viata cu regretul ca n-a avut un frate/o sora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La gradi si a mea a desenat asa, o surioara, in grupa mica, de toti parintii se mirau ca nu ma vad cu vreun carucior :-)
I a trecut :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Oh, hai sa va zic ce mi-a zis fiica-mea in seara asta. Ca ea are in total 10 frati (dintre care doar unul e baiat :-) care ziua sunt la scoala, vin seara tirziu cind noi dormim si intra pis-pis la noi in casa si o trezesc doar pe ea. Se duc la bucatarie si maninca, cartof dulce, pe care-l taie ei (au voie, ca doar sunt copii de scoala) apoi dorm cu totii la ea in pat

Fiica-mea mi-a zis mai de mult ca mai vrea un bb-lus (nici la noi nu prea se mai poate), periodic revine cu solicitarea asta.

Natalia, de ce nu intrebi copilul de semnificatia desenului ? Intreaba-l intr-o seara sau intr-un moment cind il vezi pus pe discutii si vezi ce-ti spune.

Desenele astea le-a facut in cadrul unei evaluari sau ce-i cu ele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Desenul l-a facut la ora de engleza, li s-a spus sa-si deseneze familia...

Eu stiu ca el isi doreste un frate, dar il voi intreba deseara de ce i-a desenat si pe cei 2 frati, desi ei nu exista... Are un prieten foarte bun, cu aprox. 1 an si jumatate mai mic decat el, pe care il considera ca pe fratele lui, dar nu mi-a spus ca cel din desen ar fi acest prieten... Mai are si o prietena micuta pe care o protejeaza de cate ori ne intalnim... Oare ei sa fie asimilati in gandul lui familiei noastre?... (asta mi-a trecut acum prin cap, nu ma gandisem anterior ca ar fi o explicatie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Salut, fetelor,

Poate cineva care se pricepe sa-mi spuna cam ce reiese din desenul de familie al baiatului meu. E cam asa: eu, mama, in stanga paginii, sotul in dreapta (copilul meu e stangaci), iar intre noi 3 copii: Denis il tine pe sot de mana, iar intre mine si el mai sunt doi frati imaginari, un baiat si o fata, mai mici decat Denis. Siluetele sunt desenate simplu, trunchiul, picioarele, mainile din linii simple. Eu am ramas foarte surprinsa cand mi-a spus ca acolo e desenata familia lui - de unde 5 (!) membri, noi suntem 3. L-am intrebat care e el si mi-a zis ca e cel de langa tata, fiind si cel mai mare dintre frati. Presupun ca asta inseamna ca ar vrea sa aiba frati, nu? El mi-a spus cu ceva timp in urma ca vrea un frate, dar i-am spus ca vom vedea ce va fi in viitor, ca un frate nu vine asa, cand vrem noi (eu nu am in plan sa mai fac un copil - varsta mea + situatia financiara cam slabuta). Si ce inseamna faptul ca il tine de mana pe tata - pentru ca el e, de fapt, cel mai atasat de mine?...
Ce parere aveti?
Ar mai fi si desenul cu copacul, voi pune o poza poate saptamana viitoare, poate va dati cu parerea...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Foarte semnificative sunt detaliile: daca personajele au ochi, maini, gura, urechi; daca pomii au radacini, crengi, frunze; daca sunt pastrate proportiile.
De fapt, e cu atat mai bine cu cat sunt mai multe detalii in pagina.
Eu zic sa nu te stresezi prea tare; poti pune o poza?
Poate copiii aceia ii sunt prieteni, veri?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu in nov. am avut o sarcina extrauterina si mi s-a scos si a 2-a trompa; Victoria a auzit conversatii, m-a intrebat daca-i fac o sora. I-am explicat ca nu se poate, i-as fi facut dar mami nu mai 'functioneaza' cum trebuie ptr. inca un copil. Insa, ea deseneaza o multime de surori; are 18!!! surori , unele stau cu noi, altele in hawaii, altele in Jamaica... daca a inteles ca nu va avea vreodata o sora/un frate, ii creaza ea in imaginatia ei. Aseara venisera nashii ei la cina, sa nu va spun cate povesti le-a spus legate de surorile ei. Si si ea deseneaza tot familionul (bine, nu 18, dar muuuulte). Ne-am inmultit, erau 10 surori in Octombrie. In avion, venind din republica Dominicana, ma pusese sa ma dau mai incolo, ca o inghesui pe sora-sa. plus ca tot timpul imi atrage atentia, sa nu stau acolo, sa ma mut dincolo ca m-am asezat pe sora-sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

La noi sunt (inca) tot 10. Azi fiica-mea m-a anuntat ca toti au fost la mine in burta, da io nu i-am vazut ca era ea deasupra. Ah, si le-am dat tzitzi la toti

Au si nume( pe citeva le cheama ca si pe ea) cel mai mult imi place numele Pumpernickel (nu, nu-i numele fiica-mi, la vremea respectiva nu m-a dus mintea...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Asta e desenul, am zis sa-l pun daca tot vorbim despre el . Si am pus si copacul (ceva idei )

Mergi la inceput