LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!!!

Ma bucur ca ati dat de veste!

Strumphy ce i-a crescut parul piscoatei tale!!! si si-a rotunjit obrajorii, eu zic ca e daddy toata, sorry, urmatorul o sa fie copia ta identica

Felicitas si eu zic ca e o binecuvantare gradi, altfel eu cand am aflat ca sint gravi m-am panicat total, nu ma vedeam in stare sa stau cu 2, din care L stiti cum este, f f activa si mai nou nu doarme deloc dupa-masa Acum de la 8 la 5 n-am treaba! Deci, gradi rules!

Anda stai linistita, nu compara sarcina trecuta cu asta, n-are nicio treaba una cu alta!!!!
Si eu in sarcina trecuta eram ca o floare, nimic nu m-a suparat, decat ca de prin luna a 7-a ma miscam si eu mai greoi, normal si atunci am mers la munca pana in luna a 8-a; acum am avut contractii oribile pana prin S17, de 2 ori chiar am crezut ca gata, s-a dus! Si acum am dureri de burta si contractii daca fac 2 pasi mai alert sau gatesc 2 feluri de mancare in bucatarie Deci incearca sa gandesti pozitiv (stiu ca e greuuu) si fuga la dr daca ceva ti se pare in neregula!

Catank ce faceti voi acolo e arta! Dar si I e tare rabdatoare, ii place genul asta de activitate, L nu sta o secunda, maxim un minut-doua sta sa deseneze/picteze, sa citim sau sa facem puzzle, in rest e in continua miscare, uneori ma intreb o fi normal? ma duce cu gandul la alte bazaconii, add etc..
Deci chestia cu baloanele incaltate e super, vreau si eu sa iau ca L e mare fan baloane, printre primele cuvinte pe care le-a zis la un an si cateva luni a fost "babai"=balon! De unde ai luat accesoriile alea de lipit pe balon? Ma gandesc ca poate asa o atrag si eu intr-o activitate, ca pare ca e fan lipit chestii, insa ea dupa ce le lipeste se necajeste f f tare ca nu le mai poate dezlipi si face un scandal Asa am patit cu frigiderul, am lipit amandoua pe el animalute cauciucate si are momente in care si acum urla pe langa ele ca nu le poate dezlipi

Delia poate a fost doar o viroza urata la Maria, vad ca circula in ultima vreme un virus nasol, ca si L mi-a facut la inceputul lunii doar febra mare si putin rosu in gat, a tinut febra 3 zile apoi n-a mai aparut niciun simptom, nici tuse, nici muci nmk!

Alina eu zic ca e pielea mai deshidratata probabil si sa-i dai cu ulei de galbenele presat la rece (de la Plafar am luat); este f f hidratant; si lui L i-au aparut in palme niste cojite care s-au facut ca solzisorii apoi a crapat pielea rau acolo, mai ales de cand cu frigul asta si eu o duc si o iau de la gradi pe jos ca e aproape (15 min de mers), am crezut initial ca a facut alergie la altceva pe la gradi dar am vb cu pediatra si mi-a zis ca alegia nu apare pe palme si vad ca i-a trecut de la uleiul de galbenele!



In alta ordine de idei, am gasit pana la urma tort fara urme de lapte in el la o cofetarie, e facut pe baza de crema vegetala nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi avand prin el, dar asta e, ma bucur macar ca am gasit sa-i fac si ei party la gradi ca tare rau mi-ar fi parut daca nu-i faceam!


mamicile




Happy Mom si S25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ivy ce fain ca ai gasit tort. Las ca nu patesc nimic daca o data mananca mascari. Distractie sa fie.

Alina eu cred ca pur si simplu isi schimba pielea. Unge-l cu uleiul de a zis Ivy si cred ca va fi bine. Du-l pe Luca la teatru, sigur ii va placea. La marionete nu e linsite in sala, toti copii vorbesc, striga, canta e un haos generalizat. Unii mai si plang.Ma si mir de bietii actori ca se pot concentra.

Delia cum e mama ta? Ce ati aflat?

Roxi si eu am crezut ca nu va sta Ghighi la circ, mai ales la echilibristica , dar m-a surprins ce atenta era. Incercarea moarte n-are. Pierzi banii de bilet ce-i drept

Felicitas si eu de drag de Tudor Gheorghe m-am dus la concert cu o saptamana inainte sa nasc pe Ilinca si de ametita ce sunt am calcat gresit pe o scara si m-am dus berbeleac pana jos.Noroc ca eram rotunda. Nu cred ca vin vineri pe la voi. Intalnirea e la 13, trenul ajunge la 11 si 45 iar inapoi as avea la 17 daca ma incadrez. Daca nu, nu stiu ce facPovesteste-ne de voi.

Strumph ai fost la cumparaturi? Pfuai ce mi-ar place sa-mi tratez depresiile pe care nu le am cu un shoping

Lavi tu esti suparata?

Miki?

Anda sarcina usoara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

De azi Ilinca face pish la olitza. I-a iesit ieri unul WC si de atunci ar face intr-una. E mortala cand nu-i mai vine nimic zice "No, nu merge putzha" si face o moaca asa mirata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Somleac nik , n-am aflat... ca numai profesorul citeste scintigrafia si era cu nu stiu ce interventii... nu se stia cand termina 17-18.00, drept care mama a zis ca se duce maine sa ia rezultatele ca a stat de la 8.30 la14.00 la spital..... eu am fost in stare de agitatie , acum sunt mai bine am citit acatistul sf.Nectarie( printre vocile fetelor) si al Bunevestiri in aceleasi conditii "vitrege", sunt cu inima mica dar , macar n-am nelinistea aia interna... chiar ma gandeam dc m-am linistit spre seara , dar acum mi-am dat seama dc... Sunt cu Doamne-Doamne in suflet.
Tare ilinca ta cu "defectiunea"
yvy, bine ca ai gasit tortul... e si de post ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Delia, foarte bine ca ai citit acatistele. Vezi ca te-ai mai linistit... asa se intampla.

Somleac, ce fel de melatonina iei? De la ce firma si pt cat timp? Am citit si eu pe net, vreau sa-mi iau si eu.
Felicitari pt pishu . Cum ati reusit?
Luca sta pe olita si nu face nimic . Apoi se ridica, il las asa fara pampers si face pe parchet . Noroc ca n-am avut bani de covoare . Ii arat olita, ii explic calm, nu l-am certat, degeaba.

Yvy, somleac, multumesc pentru sfaturi . O sa caut ulei de galbenele.

E cod portocaliu si sotul meu tre sa plece maine dimineata la drum, ceva de serviciu: Pitesti-Bucuresti-Brasov-Pitesti. Nici ca se putea mai rau. Iar o sa ma doar capul toata ziua
Va pup, noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata,

Sunt tare fericita azi ca a fost bine la controlul de aseara, buburuza e in grafic si nu mai era brahicardic ca saptamana trecuta, nu stiu ce a fost faza aia, dar sper sa nu se mai repete.Greturile sunt constante, inca n-am varsat si sper sa nu fie cazul.
Mi-a spus pediatra lui Alex ca ar fi ok sa-l retrag de la cresa prin octombrie daca nasc in noiembrie si sa-l mai duc taman in aprilie anul viitor ca sa evitam imbolnavirile pentru el si mai ales pentru cel mic. Stiu ca are dreptate dar mi-e mila si de Alex ca lui tare-i place la cresa si nu stiu ce-am sa fac cu el toata iarna in casa

Somleac, tare Ilinca cu putza care nu mai merge. Alex nu face la olita, sta pe ea dar nimic. De ieri are reductor de wc, sta foarte incantat pe wc si face pisi numai din gura, shashaie de zor si rade incantat, mai intinde de tzatza si cam atat.

Delia, sanatate multa mamei

Yvyana, ai dreptate,dar nu ma pot abtine sa nu compar sarcinile.Sper sa mearga ok in continuare si merg la eco de fiecare data cand am frici din astea ca altfel mai rau imi este daca stau asa stresata. Sa ai o sarcina cat mai usoara in continuare

Alina06st, cam asa vad ca am si eu greturile de acum, in valuri, sper sa fie numai cat sa nu-mi fac griji

Felicitas, felicitari pentru micuta Anastasia, sa va traiasca si sa fie sanatoasa

O zi frumoasa sa aveti

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza!
Dau cafeaua si niste fidea cu lapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

anda, eu zic ca alex si-a facut imunizarea in primul an si ca pentru linistea voastra ar fi bine sa-l duci la cresa. Ii faci o imunizare zdravana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

anda, eu zic ca alex si-a facut imunizarea in primul an si ca pentru linistea voastra ar fi bine sa-l duci la cresa. Ii faci o imunizare zdravana.


mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras




Delia, asa ma gandesc si eu, oricum mai cer si parerea altor pediatri, ca sincer nu ma vad descurcandu-ma singura cu amandoi acasa. Ma gandeam eu asa singura ca daca era Alex mai mare putin gen grupa pregatitoatre sau clasa 1, imi zicea oare sa-l retrag de la scoala pe timpul iernii??

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Neatza!
Anda, pai cand iti e mai greu, atunci sa-l aduci si pe el acasa? Mie nu mi se pare ok. Ca sa nu mai vorbim ca facem ca in povestea cu drobul de sare. Daca il tii acasa va trebui sa mai ai cu tine inca unul daca nu doi adulti in permanenta. Vorbesc din proprie experienta. Si asa, oricum tot de tine trage...

Delia, buna cafeluta, da e instant in cazul meu. Iar fideaua cu lapte au dat-o gata Luca si tati de aseara. As face ceva dulce... si rapid... si cu crema... .

Trebuie sa intind niste rufe, sa vedeti ce-mi ingheata mainile si apoi sa pun niste pamant in ghivece, ca maine vreau sa pun niste rasaduri . E prima data cand incerc, sa vedem ce iese . Am luat seminte de ardei gras, ca m-am ofticat anul trecut ca rasadurile pe care le-am luat din piata nu mi-au placut. Au facut niste verzituri de ardei, ziceai ca-s gogonele
Va pup!


Mergi la inceput