divort la notar

divort la notar | Autor: iris_2009

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am o intrebare, poate cineva cunoaste.
Eu si sotul meu ne-am hotarat sa divortam la notar, avem un copil impreuna, ne-am inteles asupra tuturor aspectelor.
Intrebarea mea este in legatura cu pensia alimentara. Dupa ce incheiem acea conventie la notar plata pensiei alimentare o face el benevol sau se instituie poprire asupra venitului pe care el il obtine la serviciu?
Intreb pentru ca el mai are retineri pe salariu si ma gandesc ca pensia alimentara ar avea intaietate. Daca se trimite aceasta hartie la el la serviciu cei de acolo ii retin din salariu, sau hartia n-are nici o valoare in scopul retinerii de catre angajator a sumei si pensia trebuie platita direct de el?
Eu n-am incredere ca el ar vira banii benevol luna de luna.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai aveti deja o problema - la notar trebuie sa fiti de acord cu toate aspectele ori deja tu ai dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Multumesc pt. raspuns insa dubii nu sunt in ce priveste aspectele asupra carora trebuie sa convenim si care trebuie trecute in acea conventie.

Ne intereseaza pe amandoi daca aceasta hartie are aceeasi valoare ca o decizie judecatoreasca ce impune retinerea pensiei alimentare la angajator. Ideea e ca el are deja alte retineri, o rata la un credit imobiliar, astfel incat nu prea ii mai ramane nici un ban. Calea cea mai usoara si mai sigura ar fi sa i se retina direct din salariu pensia, alaturi de celelalte retineri. Asta vrea si el.

Sper ca am explicat mai bine situatia acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

pai daca el VREA sa plateasca,de ce e atit d eimportanta hirtia aia,pentru statul d eplata?

Poate foarte bine sa stabilitzi suma de comun acord si sa fie virata lunar intr-un cont al tau,fara sa fie oprita direct de pe statul d eplata.Poate face un aranjament cu banca.

Eu cred ca e altceva la mijloc,daca vrea sa plateasca nu-i trebuie nicio hritie de la notar sau hotarire judecatoreasca.

Un tata,sau mama dupa caz,nu-si incheie atributziile chiar si financiare dupa destramarea familiei.

Deci daca tzie itzi este teama ca nu va palti,mergi mai bine la tribunal.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si daca tu spui ca nu-i ramine mai nimic din salar din cauza creditului....cum crezi tu ca va plati?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu mai degraba cred ca vreti ceva mai rapid si ieftin si doar teoretic sunteti de acord simt "incordarea" din felul in care te exprimi.
Sa lamurim principial:
1. Vreti sa divortati
Ok
2. Vreti ceva rapid si ieftin
Ok
3. Fiecare vrea ceva si teoretic ati dori garantii ca asa va si fi ceea ce conveniti.

La 1. e clar nici de spus.
2. Se poate fie prin notar fie prin mediere fie prin tribunal Ordinea rapiditatii si timpului si banilor este mediere/notar/tribunal
Daca nu merge prin mediere sau notar se ajunge la tribunal
3. Garantii nu exista. Prin mediere se poate da sentinta judecatoreasca care sa exprime exact acordul vostru de vointa. Prin Notariat este tot acordul vostru de vointa cu mentiunea ca daca nu il respectati se ajunge in proces
Prin proces nu mai exista nici un acord de vointa fiecare isi cere partea si tribunalul decide indiferent de vointa voastra.

Asta e situatia cum o vad eu.

Mergi la inceput