Acum 30 de ani ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aveam o colega de liceu fugita prin Germania. Ma baga ea in Rainbow. Ne luasera la ochi niste securisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Interesant este ca - toata lumea de pe aici si-a facut stagiul in Ring - era un must pentru orice tanar. Eu am ajuns in Ring in studentie - nu mai devreme.
Cum ar fi existat tineretile noastre foarte tinere, fara Ring?
Era ca un cod: Ma duc in ring ...






A mea a fost perfecta fara Ring,fara Vox si alte discoteci.

Tata facea "atac de cord"numai cit auzea muzica tare,d'apoi sa cocheteze cu ideea de a ne lasa inauntru!

Culmea ca nici dupa ce am avut posibiltatea de a o face...nu m-a atras,absolut deloc.

Dana


Si eu la fel.
In scoala toate vacantele mi le-am petrecut la bunici si pana sa termin scoala am fost la mare doar de doua ori.
Dupa ce-am terminat scoala si am intrat pe salariu am fost de multe ori la mare dar nu m-a atras sa merg acolo la discoteca:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Si de'ale euroviziunii: castigatoarea din 83

Incredibil!
Costinestiul s-a schimbat, hiturile s-au schimbat, noi ne-am schimbat, presedintii si regimurile s-au schimbat, orasele s-au schimbat, tehnologia informationala a navalit peste noi,
dar melodiile de la eurovision 2013 suna la fel ca cele de la eurovision 1983.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pe mine nu m-a atras niciodata costinestiul, drept dovada nici n-am calcat vreodata pe acolo! faleza din eforie nord e de 100 de ori mai fascinanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mama, si ce plaja faina era la nudi Epava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf te referi la vaporu` ala?Parcat harcana ?Care a fost distrus de furtuna recent?

Pai cine avea curajul sa se urce in pielea goala sa faca plaja pe el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, nu stiu daca se facea plaja pe epava, dar in dreptul ei era (si este) unul din locurile unde se statea fara toale in Costinesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ruf te referi la vaporu` ala?Parcat harcana ?Care a fost distrus de furtuna recent?

Pai cine avea curajul sa se urce in pielea goala sa faca plaja pe el?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mada - e clar ca nu ai fost prin zona aceea de plaja nu pe epava

Ca sa te lamuresc - in capatul Costinestiului spre epava plaja (nu epava) este pentru nudisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu stiu eu de astea...ca-s mica,da` acu` se sta fara toale si fara sa fie plaja speciala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Da, nici eu nu judec, dar hai sa fim sinceri: diferenta ENORMA intre ce reprezenta Costinestiul acum 30 de ani si ce a ajuns acum este reprezentata de tinerii care isi puteau petrece vacanta acolo, mai precis de faptul ca 99% dintre ei erau OBLIGATORIU studenti. Si asta se vedea in atitudine, in comportament, in tot. Nu zic ca nu se faceau si atunci excese (cu toate restrictiile impuse de regim), dar era ALTCEVA.

Iar la Forum nu intram, intr-adevar (ca n-aveam bani de restaurant si oricum eram prea mica), da ma uitam pe geam la Bittman cum canta (Doamne, tare frumusel mai era).

Ati uitat de spectacolele cu Divertis de la Teatrul de Vara (radeai pana cadeai de pe scaun, ca fiecare cuvant era subversiv) si de Serbarile Marii. Sau minispectacolele lui Alexandru Andries, care canta pe plaja pentru studenti (si la care, de asemenea, pana si cascavalul era anticomunist). Nu stiu daca a mai amintit cineva de Radio Vacanta de pe plaja, cu Andrei Partos si muzica superba a anilor 80, pe care in alta parte nu aveai cum s-o auzi...

Eu eram adolescenta atunci si gustam distractiile astea de vara cu ochi de copil (intelegeti voi ce vreau ca sa zic ), dar nu era loc in Romania unde sa te simti ca la Costinesti, din toate punctele de vedere. Pur si simplu nu se compara cu nimic. Oricum, chiar si autoritatile stiau ca in statiune sunt cazati de doua ori mai multi studenti decat in acte (ca fiecare mai aducea cate un prieten si dormeau ca sardelele pe jos in casute si bungalowuri).

Era acolo un suflu de libertate inegalat si inegalabil greu de inteles pentru cei care nu au trait sau nu au amintiri din regimul comunist. Da, te simteai liber...

B.

Mergi la inceput